Wybielanie zębów — w domu czy u stomatologa?

Wybielanie zębów — w domu czy u stomatologa?

27 stycznia 2023 0 przez Głos Szczecina

Wybielanie zębów jest popularnym sposobem na poprawienie wyglądu uśmiechu. Istnieją różne sposoby wybielania, które można wykonać w domu lub u stomatologa. Wybielanie w domu może być tańsze, ale może być również mniej skuteczne niż metody stosowane przez lekarzy stomatologów. Warto więc rozważyć wszystkie opcje i skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najlepszą dla siebie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom wybielania zębów i pomożemy Ci podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla Ciebie.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów to popularny zabieg stomatologii estetycznej, który może poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Zęby mogą z czasem ulec przebarwieniu na skutek palenia tytoniu, starzenia się lub spożywania niektórych pokarmów i napojów. Dentyści mają dostęp do silniejszych środków wybielających niż te dostępne bez recepty i mogą zaoferować szybsze rezultaty przy mniejszej liczbie aplikacji.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym — metody

Wybielanie w gabinecie jest wykonywane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną w celu leczenia przebarwionych obszarów zębów. Polega ono na nałożeniu na dziąsła cienkiej plastikowej osłony, a następnie zastosowaniu pasków lub specjalnej lampy do nakładania żelu wybielającego bezpośrednio na zęby. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny i jest ogólnie uważany za bardziej skuteczny niż domowe sposoby leczenia, ponieważ procedura może być dostosowana do potrzeb każdego pacjenta, a dentyści są w stanie monitorować postępy w trakcie całego procesu.

Wybielanie zębów w domu

Domowe wybielanie zębów jest możliwe i dostępne w dwóch formach: w postaci produktu, który można kupić w sklepie lub w Internecie, oraz w postaci nakładek wykonywanych na zamówienie przez dentystę. Obie metody wykorzystują nadtlenek do usuwania plam i obie są skuteczne w wybielaniu zębów w ciągu około 10 dni — choć wyniki różnią się w zależności od osoby.

Wybielanie zębów w domu — metody

Istnieją dwie główne metody wybielania zębów, które można wykonać w domu:

Zastosowanie środka wybielającego w postaci pasty do zębów lub żelu. W tym przypadku należy nałożyć produkt za pomocą szczoteczki i pozostawić go na zębach przez pewien czas przed wypłukaniem.

Zastosowanie środka wybielającego w postaci pasków. Paski nakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów, a następnie usuwa po pół godzinie. Stosowanie tych pasków jest bardzo skuteczne, jednak mogą one powodować pewien dyskomfort podczas stosowania.

Inne domowe sposoby na wybielanie zębów

Najlepszym domowym sposobem na wybielenie zębów jest szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie. Jeśli masz wrażliwe zęby, spróbuj użyć pasty do zębów, która zawiera sodę oczyszczoną lub nadboran sodu zamiast fluoru.

Unikanie napojów, które barwią zęby, jest również ważne, zwłaszcza kawy, herbaty i czerwonego wina. Unikaj palenia papierosów, które z czasem mogą przebarwić zęby.

Wybiel zęby za pomocą nadtlenku wodoru. Zmieszaj równe części wody i nadtlenku wodoru (roztwór 3-procentowy) i zanurz w mieszance wacik. Nałóż ją na przednie zęby, a następnie pozostaw na minutę, po czym spłucz ciepłą wodą. Rób to raz dziennie przez dwa tygodnie, aby pozbyć się plam powierzchniowych na zębach. Możesz również wymieszać sodę oczyszczoną z nadtlenkiem wodoru jako alternatywę dla stosowania komercyjnych produktów do wybielania zębów.

Pozbądź się plam po herbacie i kawie, szorując sodą oczyszczoną lub solą zmieszaną z wodą codziennie przed szczotkowaniem zębów. Można również użyć soku z cytryny zmieszanego z wodą jako naturalnego środka wybielającego dla zębów, jednak nie działa on tak dobrze, jak produkty komercyjne, ponieważ nie wnika głęboko.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym — wady i zalety

Zaletą wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest to, że profesjonalista nakłada żel i światło, a Ty możesz usiąść i zrelaksować się, gdy Twoje zęby stają się bielsze. Dentysta może również uzyskać lepsze efekty, ponieważ posiada lepsze preparaty, niż te stosowane w domu. Ponadto może ona sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak wrażliwości lub uszkodzenia przed kontynuowaniem wybielania.

Wady wybielania zębów w gabinecie dentystycznym obejmują koszty i zaangażowanie czasowe. Ponadto, w zależności od tego, ile czasu potrzeba, aby twoje zęby wchłonęły żel i leczenie światłem, może to zająć dwie lub trzy godziny, aby uzyskać wyniki, które chcesz.

Wybielanie zębów w domu — wady i zalety

Jeśli wolisz samodzielnie wykonać wybielanie zębów w domu, istnieją pewne zalety: Przede wszystkim jest to mniej kosztowne, niż wybielanie u stomatologa (co jednak wiąże się z trochę gorszym efektem — ale nie zawsze tak jest). Wadą jest to, że nie możemy w pełni stwierdzić, czy dana metoda wybielania, jest całkowicie bezpieczna dla naszych zębów.

0 0 votes
Daj ocenę