Wzdęty brzuch w okresie menopauzy – sprawdzone sposoby

Wzdęty brzuch w okresie menopauzy – sprawdzone sposoby

1 września 2022 0 przez Głos Szczecina

Menopauza, przekwitanie czy klimakterium to jeden z kluczowych etapów życia kobiety, będący namacalnym dowodem zmian zachodzących w jej organizmie. Wskazuje na zakończenie funkcji układu rozrodczego, czyli możliwości posiadania potomstwa1. Z menopauzą wiąże się szereg niepożądanych objawów, a jednym z nich są wzdęcia2. Ciągle wzdęty brzuch w okresie menopauzy – jak sobie radzić z tym problemem? Co na wzdęty brzuch najlepiej się sprawdzi? Czy trzeba iść do lekarza?

Menopauza – czym jest?

Okres menopauzy to moment, z którym musi się zmierzyć każda kobieta na świecie. W tym czasie organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Menopauzą nazywa się ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie wystąpią krwawienia z dróg rodnych przy jednoczesnym wykluczeniu dolegliwości mogących doprowadzić do zatrzymania się menstruacji1.

Moment wystąpienia menopauzy jest kwestią indywidualną i zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Najczęściej czas ten przypada między 45. a 55. rokiem życia. Średni wiek ostatniej miesiączki w Polsce wynosi ok. 50 lat1.

Najczęstsze objawy menopauzy

Kobiety w czasie menopauzy bardzo często mają tzw. zespół klimakteryczny, czyli zespół objawów pojawiających się w okresie okołomenopauzalnym3. Obserwuje się przede wszystkim zmiany w zakresie charakteru, czasu trwania oraz odstępu między miesiączkami. Cykle menstruacyjne mogą być krótsze lub dłuższe, krwawienia wydłużone i bardziej obfite, a między miesiączkami mogą pojawiać się plamienia1.

Do najczęstszych objawów menopauzy należą1,2:

 • uderzenia gorąca,
 • nadmierne pocenie się,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia snu,
 • zmiany nastroju,
 • zwiększona pobudliwość,
 • nerwowość,
 • problemy z koncentracją,
 • zmęczenie,
 • wzdęty brzuch,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • bóle mięśni istawów,

U ok. 40% kobiet symptomy zaczynają się pojawiać jeszcze przed menopauzą, natomiast po menopauzie utrzymują się aż u ok. 85% kobiet3. Zespół klimakteryczny może występować nawet od 2 do 5 lat po menopauzie1.

Jak radzić sobie ze wzdęciami przy menopauzie?

Wzdęty brzuch w okresie menopauzy to problem, który dodatkowo mogą nasilać złe nawyki żywieniowe. Jedzenie pokarmów wzdymających czy picie napojów gazowanych może sprawiać, że brzuch będzie ciągle wzdęty. Dlatego w okresie menopauzy zaleca się modyfikacje dietetyczne polegające na zmniejszeniu lub eliminacji ilości przyjmowanych pokarmów mogących powodować wzdęcia. Wskazane jest ograniczenie produktów zawierających laktozę, otrębów pszennych, tłuszczów, sztucznych słodzików i bezcukrowych gum do żucia4.

W zmniejszaniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach, powstałych na skutek fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia stosować można Ulgix Wzdęcia Max. Należą do nich nie tylko silne wzdęcia, ale także uczucie pełności czy odbijanie. Ulgix Wzdęcia Max zawiera symetykon w wysokiej dawce. Zalecane dawkowanie dla osób powyżej 18. roku życia to 1 kapsułka 2–3 razy na dobę5.

Ponadto warto zdać sobie sprawę, że na motorykę jelit w dużym stopniu wpływa stres i napięcie emocjonalne6. W związku z tym w miarę możliwości należy unikać sytuacji stresowych i nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem.

Wzdęcia w okresie menopauzy – czy trzeba iść do lekarza?

Średnio 30% kobiet zmaga się z bardzo ciężkim przebiegiem menopauzy3. Jeśli zespół klimakteryczny jest bardzo dokuczliwy, wskazane jest poszukanie pomocy medycznej i konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wzdęty brzuch w okresie menopauzy może występować z zupełnie innej przyczyny, a zbieżność momentu wystąpienia dolegliwości z menopauzą może być tylko czystym przypadkiem. Inne możliwe przyczyny wzdętego brzucha to m.in. zaburzenia wchłaniania, nadmierna fermentacja, przerost bakteryjny jelita cienkiego czy połykanie nadmiernej ilości gazów4. Dlatego, jeśli wzdęty brzuch w okresie menopauzy jest bardzo dokuczliwy, warto udać się do lekarza, znaleźć przyczynę problemu i rozpocząć leczenie.

ULGIX WZDĘCIA MAX – SKRÓCONA INFORMACJA

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu.  Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Bibliografia:

 1. Stefanowicz E., Menopauza, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
 2. Różański H., Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania, Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego.
 3. Szafarowska M., Menopauza, Ginekologia po dyplomie, 2017.
 4. Talley N.J., Gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej. Jelito cienkie, jelito grube, trzustka, 2010.
 5. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia Max. Dostęp online: https://ulgix.pl/ulgix-wzdecia-max/ (dostęp: 2022.06.20.).
 6. Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
0 0 votes
Daj ocenę