Wiaty garażowe w sklepie Ogrodolandia

Wiaty garażowe w sklepie Ogrodolandia

13 grudnia 2022 0 przez Głos Szczecina

Zwykle, gdy kupujemy działkę budowlaną i stawiamy na niej dom, brakuje miejsca na postawienie garażu. Również budowa tego typu schronienia na samochód jest bardzo kosztowna, czasochłonna i do tego może nie być opłacalna – zwłaszcza na czas budowy domu. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem byłaby budowa drewnianej wiaty garażowej.

Czym są wiaty garażowe?

Wiaty garażowe w sklepie Ogrodolandia to świetna alternatywa dla murowanego, czy blaszanego garażu, to dach, pod którym stoi nasz pojazd, który ochroni go przed deszczem, gradem i śniegiem. Dodatkowo zapewnia cień w upalne dni, dzięki czemu temperatura wewnątrz samochodu nie będzie tak wysoka. Budowa wiaty samochodowej to przede wszystkim oszczędność czasu. Można ją postawić w zaledwie jeden dzień, podczas gdy budowa klasycznego garażu wiąże się zazwyczaj z dłuższym czasem i zużywa więcej materiałów.

Wiata garażowa zapewnia modułowość

Wiata składa się z oddzielnych elementów – łuków drewnianych oraz elementów klejonych (słupków). W wielu przypadkach jest to ogromna zaleta. Możemy np. rozbudować naszą wiatę o kolejne elementy, kupując tylko to, co jest potrzebne do rozbudowy. Jeśli z jakiegoś powodu pęknie któryś z elementów, choćby pionowa kolumna, możemy go wymienić. Nie ma potrzeby kupowania kolejnej pełnej wiaty.

Wiaty garażowe w sklepie Ogrodolandia – wygoda prawna

Przepisy Prawa budowlanego nie definiują wprost pojęcia wiaty lub wiaty garażowej. Często uważana za element małej architektury, wiata to zadaszona przestrzeń, pod którą można umieścić pojazdy. Ponieważ obiekt nie jest zgodnie z prawem kompletnym budynkiem, zwykle nie ma wszystkich ścian zewnętrznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby garaż chociaż częściowo zabudować. Schrony nie mogą mieć fundamentów, zadaniem fundamentów jest trwałe zakotwiczenie ich w gruncie, dzięki czemu można je łatwo postawić i przetransportować z miejsca na miejsce, co może okazać się kluczowe jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę domu lub działki.

Rodzaje wiat – naturalnie, czyli z drewna

Dobrze zaprojektowana drewniana wiata pasuje niemal do każdego stylu – materiał nadaje się nie tylko na nowoczesne elewacje, ale także do domów murowanych. Drewniane wiaty samochodowe mogą być całkowicie otwierane lub zabudowane ścianami z listew podłużnych. Pamiętajmy też, że drewno może się pięknie starzeć, więc wyjątkowość szopy jest niemal gwarantowana, jeśli użyte materiały są dobrej jakości i mają ciekawy design. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli gotowych wiat garażowych.

Największą popularnością cieszy się wiata drewniana, która jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu impregnatów tego typu schronienie jest odporne na trudne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. Warto rozważyć również wiaty wykonane z połączenia drewna i PCV. W tym przypadku konstrukcja boczna składa się z elementów drewnianych, natomiast dach pokryty jest PCV lub dachówką ceramiczną. Jednym z rozwiązań jest projekt, który dodatkowo wyposażony jest w izolację z wełny mineralnej, a wnętrze słupów dodatkowo pokryte jest płytami GRP. Wiaty wykonane z aluminium i stali ocynkowanej są również bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i pomimo wysokiej ceny zapewnią lata bezproblemowego użytkowania.

Jak duże są drewniane wiaty?

Drewniane szopy mogą mieć różne rozmiary. Szczególnie popularne są konstrukcje jedno, dwu, a nawet trzy-stanowiskowe. Niezależna drewniana wiata zwykle zajmuje dużo miejsca, dlatego przy jej budowie należy wcześniej przygotować odpowiednią ilość miejsca. Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania sprzętu ogrodniczego, zalecamy zakup dużej szopy ogrodowej z dużą ilością miejsca na akcesoria i narzędzia.

Jak wybrać wiatę garażową?

Na etapie zakupu wiaty drewnianej należy najpierw określić lokalizację na działce, na której powstanie budynek. Na tej podstawie warto przeanalizować potencjalne zastosowania szopy, a co za tym idzie wielkość szopy, styl wykończenia oraz rodzaj drewna, z którego szopa zostanie zbudowana. Od tego bowiem zależy poziom komfortu użytkowania budynku.

Więcej informacji na https://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe.

0 0 votes
Daj ocenę