Urząd Miasta Szczecin

Urząd Miasta Szczecin

10 stycznia 2022 0 przez Głos Szczecina

Urząd Miasta Szczecin – informacje o placówce, które powinien znać każdy mieszkaniec!

Szczecin to spora miejscowość, dlatego nie powinno dziwić, że ma własny Urząd Miasta. Z pewnością placówkę zna każdy mieszkaniec, jednak bardziej szczegółowe informacje interesują go, gdy musi załatwić sprawy urzędowe. Nie ma jednak problemu z tym, by zapoznać się z danymi dotyczącymi urzędu, godzin jego funkcjonowania czy zasady załatwiania spraw. Co najważniejsze, wszystkie te informacje można mieć pod ręką i sięgnąć po nie w dowolnej chwili. Warto wiedzieć, czym wyróżnia się Urząd miasta Szczecin.

Historia gmachu urzędu

Jeśli budynek urzędu ma bogatą historię to z pewnością warto ją przytoczyć. Niejeden mieszkaniec każdego dnia przechodzi obok, nie zastanawiając się, jakie dzieje skrywają mury. Urząd miasta Szczecin zlokalizowany jest w budynku wzniesionym na siedzibę głównego urzędu administracyjnego Prowincji Pomorskiej, budowanego w latach 1924-1927. Już w pierwotnym założeniu miał być to kompleks budowli o charakterze administracyjnym, powiązanym z ciągiem widokowym z terenem parku z jednej strony i z łączącego się z zabudowaniami miejskimi z drugiej. W latach 1933-1945 w budynku dzisiejszego urzędu znajdowały się miejscowe władze hitlerowskiego NSDAP. Od 1990 roku obecny budynek został przeznaczony do dyspozycji Urzędu Miasta Szczecin.

Urząd Miasta Szczecin – podstawowe informacje

Urząd Miasta Szczecin jako jednostka administracyjna zlokalizowany jest przy Placu Armii Krajowej 1. Godziny urzędowania placówki to godziny 7:30 – 15:30 od poniedziałku do piątku, natomiast biuro Obsługi Interesantów funkcjonuje w poniedziałki od 7:00 do 18:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7:30 – 16:00. Urząd Miasta Szczecin posiada także filię na Prawobrzeżu, a dokładniej przy ulicy Rydla 39-40, gdzie interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Niezbędne informacje petenci mogą poznać na miejscu, jak i poprzez kontakt z infolinią urzędu. Na stornie internetowej można również znaleźć informacje dotyczące internetowego czatu z urzędnikiem, który może rozwiązać ewentualne problem czy pokierować w zakresie załatwiania danej sprawy.

Informacje dla interesantów

Urząd miasta Szczecin to placówka, w której interesanci mogą załatwiać wiele różnorodnych spraw. Są to między innymi kwestie dotyczące dokumentów mieszkańców – staranie się o wydanie prawa jazdy, dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego czy aktów – ślubu, zgonu, urodzenia. W urzędzie można również załatwić zarejestrowanie działalności gospodarczej, starać się o różnego rodzaju pozwolenia dotyczące budowy domu czy zagospodarowania działki, a także pozwolenia na rozbiórkę. Urząd Miasta Szczecin współpracuje zarówno z osobami indywidualnymi, jak i organizacjami czy przedsiębiorcami, którzy w urzędzie mogą załatwiać naprawdę wiele spraw. Dokładna lista wszystkich wniosków i możliwości znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Szczecin. Warto wiedzieć, że na stronie www znajdziemy Centralny Rejestr Spraw Urzędu Miasta Szczecin – wystarczy jedynie podać numer sprawy, by sprawdzić jej aktualny status. Petenci mogą również sprawdzać stan spraw związanych z wydaniem prawa jazdy czy dowodu osobistego.

Rezerwacja wizyt

Co ważne, Urząd Miasta Szczecin przykłada dużą wagę do wygody petentów i dba o to, by możliwie skrócić czas oczekiwania w kolejkach. Z tego powodu działa możliwość internetowego ustalania terminu wizyty w każdej z filii urzędu. Można wybrać dla siebie dogodny termin, a nawet czas załatwienia sprawy. Jest to spore udogodnienie, ponieważ otrzymując określoną pozycję w kolejce, petent może po prostu przyjść i czekać na swój numerek, nie musi już stać w kolejce. Ważne jest również to, ze petenci na stronie internetowej urzędu mogą na bieżąco śledzić stan kolejki do każdej sprawy. Są bowiem dni, kiedy czas oczekiwania jest stosunkowo krótki i wtedy można wybrać się, aby załatwić sprawę urzędową. Jest to także udogodnienie dla osób, które pobrały bloczek i np. chcą załatwić w międzyczasie inną sprawę. Wystarczy telefon komórkowy, by sprawdzić aktualny stan kolejki i to, ile brakuje jeszcze do wezwania konkretnego numeru.

Jak można załatwić sprawę w urzędzie?

Informacje odnośnie załatwiania spraw i wymaganych dokumentów można znaleźć na odpowiednich działach strony internetowej, dzwoniąc na infolinię urzędu czy biorąc udział w czacie z konsultantem. Można również udać się do informacji już bezpośrednio w placówce. Obecnie Urząd Miasta Szczecin umożliwia załatwienie wielu spraw przez Internet, w szczególności przy posiadaniu konta ePUAP. Sprawę internetowo można przeprowadzić do samego końca, również wykonując przelew z domowego komputera. Szczecin jest przykładem miasta, na którym powinny wzorować się inne polskie urzędy, ponieważ załatwianie spraw działa tu bardzo sprawnie, a do tego możliwość załatwiania formalności przez Internet jest ogromnym udogodnieniem dla mieszkańców. Niestety, mało który polski urząd miasta działa właśnie w taki sposób.

0 0 votes
Daj ocenę