Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

23 września 2022 0 przez Głos Szczecina

Po zakupie nowego samochodu normalnym jest, że chcemy je ubezpieczyć. W natłoku różnorodnych ofert i rodzajów polis trudno jest się zdecydować na te naprawdę istotne. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC warto rozważyć inne, dodatkowe polisy, które ochronią pojazd w należyty sposób. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie samochodu warto wybrać!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Co ważne, OC przypisane jest do samochodu, a nie do kierowcy – a zatem posiadacz dwóch aut musi wykupić dwie polisy. Warto wiedzieć, że zakres OC jest w Polsce szczegółowo regulowany przez ustawę. Oznacza to, że jest on identyczny w każdej firmie ubezpieczeniowej, niezależnie od ceny.

Przed czym chroni OC?

Polisa OC zapewnia bardzo podstawową ochronę. Dostarcza bezpieczeństwa nie tylko kierowcy, ale też innym użytkownikom drogi, w tym pieszym i rowerzystom. Kiedy kierowca spowoduje szkodę, osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie z jego OC. Fakt, że każdy kierowca na drodze posiada OC, to nic innego, jak gwarancja, że w razie wypadku można liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Należy jednak pamiętać, że OC nie zapewnia ochrony posiadaczowi auta. Kiedy spowoduje on szkodę, nie może liczyć na żadne odszkodowanie. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie samochodu.

Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

Autocasco – dodatkowa ochrona auta

Na Autocasco decydują się przede wszystkim właściciele nowszych samochodów. Polisa ta zapewnia bardzo szeroką ochronę, między innymi na wypadek kradzieży samochodu, pożaru lub zniszczenia przez dzikie zwierzęta. Co bardzo istotne, na odszkodowanie z AC można liczyć również w sytuacji, gdy to właściciel auta będzie sprawcą – na przykład gdy dojdzie do szkody parkingowej. Polisa Autocasco wielu kierowcom daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety, ceny takiej polisy potrafią być bardzo wysokie – szczególnie wtedy, gdy zakres ubezpieczenia ma być szeroki. Warto skorzystać z kalkulatora OC, który pozwala również na sprawdzenie stawek polisy AC. Wiele towarzystw oferuje bardzo korzystne rabaty dla kierowców, którzy zdecydują się na pakiet OC + AC.

Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

NNW na wypadek nieszczęśliwych wypadków

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to dla sporej części kierowców niezbędna ochrona. Oczywiście polisa ta nie jest obowiązkowa, jednak wiele firm ubezpieczeniowych zachęca do NNW razem z OC. Ubezpieczenie NNW zapewnia dodatkową ochronę dla kierowcy i pasażerów. Jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia, na przykład wypadku drogowego, a pasażer lub kierowca dozna uszczerbku na zdrowiu, otrzyma odszkodowanie. Pieniądze z NNW sprawdzą się na przykład, gdy potrzebne będzie leczenie i rehabilitacja.

0 0 votes
Daj ocenę