Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie

10 stycznia 2022 0 przez Głos Szczecina

Teatr Współczesny w Szczecinie – placówka kultury, którą powinien znać każdy mieszkaniec miasta

Teatr to placówka kulturalna, do której chodzi prawie każdy, czasem trochę częściej, czasem rzadziej. Nie zmienia to faktu, iż teatry powracają do łask – do sztuki sięgają nie tylko osoby starsze, ale także młodzi ludzie. Teatr Współczesny Szczecin to miejsce, które powinien znać każdy mieszkaniec miasta, a nawet całego województwa. Placówka gwarantuje przedstawienia w których widać dbałość o każdy szczegół i okazanie prawdziwych historii. Z pewnością warto wiedzieć nieco więcej na temat podstawowych informacji o szczecińskim Teatrze Współczesnym.

 

Teatr Współczesny w Szczecinie – podstawowe informacje

 

Teatr Współczesny Szczecin to placówka kultury, której siedziba znajduje się w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Teatr posiada trzy sceny – pierwsza Duża Scena znajduje się na Wałach Chrobrego, podobnie jak niewielka Malarnia, jednak trzecia scena nazywana „Teatrem Małym”, posiada siedzibę znajdującą się w kamienicy na Deptaku Bogusława. Duża Scena posiada 344 miejsca na widowni, Malarnia 60 miejsc, natomiast „Teatr Mały” 40 miejsc. Historia teatru może nie jest długa, jednak w tym czasie sporo się działo. Teatr Współczesny Szczecin powstał na bazie Państwowych Teatrów Dramatycznych, które zostały powołane w 1950 roku i rozłączone w roku 1975. Ta właśnie data uznawana jest za początek Teatru Współczesnego w Szczecinie, który powstał w wyniku podziału. Jego pierwszym dyrektorem artystycznym został Maciej Englert, natomiast pierwszą sztuką zagraną w murach nowego teatru był „Jubileusz” Edwarda Redlińskiego. Dyrektorami teatru oprócz Macieja Englerta byli: Andrzej Chrzanowski, Ryszard Major, Bogusław Kierc. Najdłużej Teatrem Współczesnym w Szczecinie kieruje jego dotychczasowa dyrektor, wybitna reżyser Anna Augustynowicz.

 

Misja teatru

 

Jak sama nazwa wskazuje, Teatr Współczesny Szczecin skupia się na nowatorskich i nowoczesnych projektach, jednak w jego murach pojawia się także klasyka dramatu i sporadycznie spektakle dedykowane dla najmłodszych. Inscenizacje teatralne są zwykle prapremierami. Teatr Współczesny Szczecin jest przykładem możliwości łączenia klasycznych rozwiązań z nowoczesnością – w spektaklach można zauważyć elementy klasyki, które harmonijnie współgrają z nowoczesnymi interpretacjami. Wymaga to sporej odwagi ze strony władz teatru, reżyserów oraz aktorów – są to jednak zabiegi w pełni udane, ponieważ Teatr Współczesny Szczecin cieszy się popularnością wśród widzów, którzy z chęcią kupują bilety na kolejne spektakle. Teatra nastawiony jest także na współpracę z młodymi reżyserami, którzy mają świeże spojrzenie na polską scenę. Charakterystyką ich działalności jest odwaga w kreacjach teatralnych, które wyróżniają się nowatorskim podejściem do poruszanych na scenie tematów. Teatr Współczesny Szczecin to jednak nie tylko przedstawienia teatralne, ale także szeroka działalność edukacyjna. Placówka organizuje Letnie Warsztaty Teatralne, które są skierowane dla dzieci oraz młodzieży, a także projekt „Otwieracz”, który jest cyklem warsztatów o charakterze teatralno-terapeutycznym, dedykowanym dla dzieci niepełnosprawnych.

 

Bilety teatralne i ich ceny

 

Teatr Współczesny Szczecin wyróżnia się tym, że oferuje widzom bilety w przystępnych cenach, a przy tym wszystkie spektakle są wysokiej jakości. Cena biletu zależy właśnie od przedstawienia oraz od zajmowanego miejsca. Przedstawienia na dużej scenie w strefie pierwszej kosztują 35 złotych w przypadku biletu normalnego, 30 w przypadku biletu ulgowego oraz 20 dla grup zorganizowanych. Strefa druga to ceny biletów kształtujące się na poziomie 30/26/20 złotych. W Malarni bilet normalny kosztuje 35 złotych, ulgowy 30 złotych, a grupowy 20 złotych. Teatr Mały oferuje bilet normalny w cenie 35 złotych i bilet ulgowy w cenie 30 złotych. Bilety ulgowe na przedstawienia organizowane przez Teatr Współczesny Szczecin przysługują uczniom oraz młodzieży w wieku szkolnym, a także studentom, emerytom i rencistom. Bilet w niższej cenie przysługuje także zasłużonym działaczom kultury. Bilety zbiorowe mogą kupić uczniowie i studenci, którzy przybywają na spektakle w grupach co najmniej 20 osób.

Warto jednak dodać, że bilety grupowe należy wcześniej zamawiać w kasach teatru lub poprzez kontakt telefoniczny. Specjalne ceny biletów w wysokości 25 lub 23 złotych przeznaczone są dla osób posiadających status działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Bilety można rezerwować telefonicznie lub drogą e-mailową i możliwe jest dokonanie zapłaty za bilety przelewem. Bilety są możliwe do odbioru w kasach teatru – przy odbiorze wystarczy pokazać dowód wpłaty. Widzowie mogą również dokonać zwrotu niewykorzystanych biletów, jednak nie później niż na 1 dzień roboczy przed spektaklem. Niestety, Teatr Współczesny Szczecin nie przewiduje zwrotów za bilety, które zostały zakupione drogą internetową. Zgodnie z regulaminem, widzowie nie są wpuszczani po rozpoczęciu spektakli, dlatego niezwykle ważna w szczecińskim teatrze jest punktualność.

0 0 votes
Daj ocenę