Nowe mandaty na Nowy Rok

Nowe mandaty na Nowy Rok

1 stycznia 2022 0 przez Głos Szczecina

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kwoty robią wrażenie.

 

Na początku grudnia Sejm RP przyjął senackie poprawki do ustawy zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy będą zatem karani według nowego taryfikatora mandatów.

Nowe przepisy podwyższają maksymalną wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym. Policja może ukarać kierowcę nawet 5 tys. mandatu, sąd  zaś 30 tys. zł.

Dla przykładu za tamowanie bądź utrudnianie ruchu przez prowadzącego pojazd mechaniczny nowa kara nie może być niższa niż 500 zł.

Przekroczenie prędkości może skończyć się karą wysokości od 50 zł  do 2,5 tys. zł. I tak odpowiednio za przekroczenie prędkości do 10 km/h policjant nałożył karę wysokości 50 zł, za 11-15 km/h – 100 zł, 16-20 km/h – 200 zł, 21-25 km/h – 300 zł, 26-30 hm/h – 400 zł. 800 zł zostanie nałożone za przekroczenie o ponad 30 km/h, za 40 km/h grozi kara 1000 zł, powyżej 50 km/h – 1500, powyżej 60 km/h – 2000 zł, a powyżej 70km/h – 2500 zł.

Nieprawidłowe wyprzedzania to ryzyko co najmniej 1 tys. zł mandatu. Bardzo wysoki mandat, bo minimum 1,5 tys. zł , zostanie nałożony na kierowcę po spowodowaniu  kolizji, w której poszkodowany odniósł lekkie obrażenia ciała z hospitalizacją poniżej 7 dni.  Tyle samo zapłaci kierujący pojazdem bez uprawnień. Recydywiści, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat byli ukarani za to lub podobne wykroczenie mogą spodziewać się mandatu wysokości 3 tys.

Dotkliwsze są również  kary za jazdę pod wpływem lub po użyciu alkoholu.

Za prowadzenie pojazdu niemechanicznego, w tym roweru, hulajnogi, w stanie po użyciu alkoholu do  0,2 promila, grozi w wysokości co najmniej 1 tys. zł.

Karę w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł taryfikator przewiduje za kierowanie pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka pojazdem mechanicznym

Ta sama kara grozi za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji, a także omijanie pojazdów przepuszczających pieszych.

 

Zmiany obejmują również liczby punktów, które można “zdobyć” za jedno wykroczenie drogowe. Pula  wzrosła do 15, czyli o 5 więcej niż dotychczas. Co więcej punkty karne będą ważne przez dwa lata, a nie rok, jak do tej pory. Ważność punktów będzie naliczany od zapłacenia nałożonego przez policję mandatu lub grzywny. Ustawa zlikwidowała także szkolenia, które umożliwiły redukcję punktów karnych.

Wyjątkowo duża kara, bo aż 8 tys., przewidziana jest za niewskazanie, kto kierował pojazdem, gdy dokonano wykroczenia.

 

0 0 votes
Daj ocenę