Nie wszystko złoto co się świeci – inwestycja w złote monety.

Nie wszystko złoto co się świeci – inwestycja w złote monety.

8 kwietnia 2022 0 przez Głos Szczecina

Idąc do jubilera, można oglądać bardzo podobnie wyglądające pierścionki czy kolczyki, ale ich cena może diametralnie się różnić. W tym przypadku wszystko zależy od próby złota oraz od zastosowanych kamieni w konkretnej biżuterii.

Jakie wyróżniamy próby złota i srebra?

Jeżeli chodzi o złoto to najpopularniejsze próby to 333, 375 są to jedne z tańszych prób. Kolejne to 585 czy 750 których cena jest odpowiednio większa od wspomnianych wcześniej prób.
W przypadku srebra udział srebra zaczyna się od 800. Zależy to w głównej mierze od ceny tego kruszcu.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że im większy udział procentowy złota czy srebra tym lepiej. Na pewno tak jest w kwestii ceny za gram czy uncje. Jednak biorąc pod uwagę cel jaki nam sprzyja kupując daną ozdobę warto zdobyć wiedzę na temat czym charakteryzują się próby? Jedną z cech charakterystycznych poszczególne odmiany to twardość i wytrzymałość. Największą mają odmiany z najmniejszą zawartością złota, a najmniejszą z największą zawartością złota.

Z tego względu do wyrobu biżuterii wykorzystywane są odmiany złota z relatywnie niskim udziałem czystego złota, a w celach inwestycyjnych stosowane są najczęściej próby czystego złota czy srebra.

 

Inwestycja w monety oraz sztabki

Forma lokowania nadwyżki środków finansowych w metale szlachetne jest jedną z najbardziej popularnych sposobów lokowania swoich oszczędności. Nie chodzi tutaj tylko o oszczędzanie w formie sztabek, ale również formie monet wykonanych ze złota czy srebra tak zwanych monet bulionowych, z których najpopularniejsze to Filharmonicy Wiedeńscy czy Kanadyjski Liść Klonowy. Najważniejszą zaletą tego typu oszczędzania to powszechna dostępność monet czy sztabek, których wagi kształtują się od kilku gramów do nawet kilogramów w przypadku sztabek.

W obecnych czasach można kupić fizycznie konkretne sztabki, ale pojawiają się także możliwości zakupu złota, którego nie posiadamy w domu, a w odpowiednim depozycie. Powstało wiele firm prowadzących tego typu działalność.

Pandemia na świecie przyczyniła się do kryzysu gospodarczego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wiele osób straciło pieniądze na nieudanych inwestycjach. Kursy walut wahają się, więc nie zawsze opłaca się w nie inwestować. Nieruchomości również okazały się ryzykowne, ponieważ ceny za metr kwadratowy mieszkania są coraz wyższe.

Jeżeli mamy jakiekolwiek oszczędności i chcemy je zainwestować, to najlepszym pomysłem wydają się złote monety. Na takiej inwestycji z całą pewnością nie stracimy, ponieważ zakup złota i srebra zawsze był opłacalny. Dzisiaj może nawet bardziej niż w przeszłości, ponieważ wolnych zasobów złota jest coraz mniej na świecie, a wydobycie nie jest oczywiste, więc można podejrzewać, że możemy sporo zarobić na takiej inwestycji.

Inwestowanie w monety ze złota może być nie tylko sposobem na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej. Kolekcjonowanie złotych monet może stać się naszym hobby, a w przyszłości nasza kolekcja może być warta naprawdę duże pieniądze. Wszyscy kolekcjonerzy monet zaczynali od zakupu pierwszej monety i to najczęściej właśnie z powodów inwestycyjnych. Większość z nich dzisiaj posiada już naprawdę sporą kolekcję, ponieważ kupowanie złotych monet może być wciągające. Szybko przekonujemy się również o tym, że można na tym zarobić niezłe pieniądze, a to zachęca do tego, żeby inwestować dalej.

Wybór ciekawej biżuterii oraz monet znajdziesz na www.ecla.pl – zapraszamy.

0 0 votes
Daj ocenę