Wiaty przystankowe

Wiaty przystankowe

29 czerwca 2021 0 przez Głos Szczecina

Wiatry to specjalne konstrukcje zaprojektowane po to, aby osłaniać dane miejsce od opadów atmosferycznych oraz ewentualnie ostrych promieni słonecznych. Są dobrze znane każdemu z przestrzeni miejskiej. I choć przeznaczenie wiat jest z reguły jedno, to mogą one znacząco różnić się od siebie wielkością, konstrukcją czy materiałem wykonania. Ich forma nierzadko zależeć będzie od miejsca, w którym mają służyć. Najczęściej spotykanymi typami wiat są wiaty przystankowe, wiaty rowerowe, wiatry sportowe oraz szeroko rozumiane wiaty miejskie.

Wiaty przystankowe to rodzaj konstrukcji spotykany często na ulicach czy pod różnymi budynkami. Najbardziej standardowe modele posiadają 3 ściany oraz niewielkie zadaszenie, czasami występuje także siedzisko (w postaci ławki lub krzesełek). Przykładem takiej popularnej konstrukcji może być Wiata Przystankowa LUX lub też Wiata Przystankowa Orion. W zależności od oczekiwań klienta, producent może wykorzystań różnego typu materiały do ich wytworzenia: aluminium, stal tradycyjną lub nierdzewną (szkielet konstrukcji), a dach i ściany wykonać ze szkła hartowanego lub poliwęglanu komorowego czy też blachy.

Niektóre wiaty przystankowe mogą posiadać bardziej nowoczesną konstrukcję (wpisującą się w architekturę nowoczesnego miasta), jak na przykład Wiata Przystankowa Convivale lub minimalistyczna (składająca się zaledwie z jednej ściany i zadaszenia) Wiata Przystankowa Gerlach. Są to produkty wyróżniające się zauważalną estetyką wykończenia i solidną konstrukcją.

Niektóre wiaty przystankowe mogą pełnić jednocześnie rolę palarni (np. Wiata typu Futura). Mowa tu o produktach, które można zaadoptować albo na wiatę przystankową, albo na palarnię (np. Wiata Omega lub Palarnia typu City).

Niektórzy producenci oferują modele bardziej zaawansowane pod kątem konstrukcji. Przykładem może być Wiata Przystankowa lub Palarnia OMEGA 3 wersja COVID, posiadająca ścianki oddzielające od siebie poszczególne miejsca, co pozwala zachować większe bezpieczeństwo sanitarne w przestrzeni publicznej, w której z założenia gromadzą się ludzie. Nietrudno też znaleźć wiaty przystankowe wyposażone w udogodnienie elektryczne oraz elektroniczne, takie jak chociażby podświetlenie czy elektroniczne tablice z reklamami lub rozkładem jazdy. Stają się one coraz popularniejsze w centrach dużych miast, gdzie oczekuje się od elementów architektury, aby poza funkcją użytkową pełniły także funkcję estetyczną. Przykładem popularnej podświetlanej wiaty miejskiej przystankowej może być solidna wiata przystankowa Lot z gablotą na rozkład jazdy zamykaną na klucz.

0 0 votes
Daj ocenę