Rośliny pływające w akwarium

Rośliny pływające w akwarium

29 stycznia 2021 0 przez Głos Szczecina

Rośliny pływające są piękną ozdobą w akwarium, więc warto rozważyć wprowadzenie ich w naszym własnym. Dzięki ich obecności w zbiorniku możemy uzyskać efekt wielopoziomowości, co jest tylko jedną z wielu zalet, które posiadają te rośliny. Co warto wiedzieć o tych gatunkach roślin wodnych? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Charakterystyka roślin pływających

Rośliny pływające to takie gatunki roślin, które unoszą się na powierzchni tafli wody. Przy tym część rośliny (głównie system korzeniowy) znajduje się oczywiście pod wodą. Jest wiele ciekawych wizualnie gatunków roślin pływających, część z nich posiada piękne i ciekawe kwiaty, inne wybierane są ze względu na kształt i kolor swoich liści. Rośliny pływające w naturze obserwować możemy na różnych stawach, oczkach wodnych, jeziorach i innych. Ich cechą charakterystyczną jest z pewnością szybki i bujny wzrost, dlatego jeśli chcemy zdecydować się na nie w naszym zbiorniku warto przygotować się na to, że będą one wymagały częstego przycinania.

Zalety roślin pływających

Pierwszą, ważna zaletą, jaką posiadają te gatunki roślin wodnych jest oczywiście efekt wizualny, który oferują. Jest wiele ciekawych gatunków tych roślin, więc każdy może zdecydować się na dokładnie taki efekt, jaki go interesuje. Przy tym, rośliny te dodają nieco tekstury w samym akwarium, a ich obserwacja w zbiorniku jest ciekawa.

Rośliny pływające są zdecydowanie polecane osobom, które lubią wodną florę. Jak wspomnieliśmy na początku, wymagają one większej uwagi i pracy, niż niektóre inne gatunki roślin akwariowych, jednak włożona praca daje piękne rezultaty. Rośliny tego typu sprawdzą się zarówno w akwariach słodkowodnych, holenderskich, mogą natomiast nie przyjąć się w zbiornikach małych, na przykład Nano akwariach (ze względu na brak miejsca do rozwinięcia się systemu korzeni).

Rośliny pływające w akwarium

Roślina pływająca doskonała do akwariów biotopowych i tarliskowych Pistia Stratiotes

Innym plusem roślin pływających w akwarium jest fakt, że służą, jako świetna kryjówka dla zwierząt. Ryby mogą odpoczywać wśród gęstego listowia, ukrywać się przed innymi osobnikami, a nawet składać ikrę. Często rośliny te stanowią również element ich diety.

Co ważne, rośliny pływające wpływają na cały ekosystem akwarium, regulując ilość światła, która dociera do jego dna. Tym samym umożliwiają hodowlę gatunków roślin zimnolubnych i światłoczułych, które preferują ciemne środowisko. Możemy zatem znacznie poszerzyć bioróżnorodność naszego zbiornika. Blokując część światła, dobrze sprawdzają się także w walce z glonami. Zatem zalet roślin pływających jest naprawdę sporo.

Gdzie kupować rośliny do akwarium?

Rośliny, które mają wylądować w naszym zbiorniku powinny być zdrowe i pochodzić z dobrych hodowli. Zawsze warto dopytać się sprzedawcy, jak wyglądało przechowywanie danych egzemplarzy (rośliny zawsze powinny być w wodzie o odpowiedniej dla nich temperaturze). Warto kupować od sprawdzonych dostawców, na przykład w sklepie akwarystycznym. Dla większej pewności możemy zakupić rośliny z hodowli in vitro, dzięki czemu mamy absolutną pewność, że nie były one wystawione na działanie żadnych chemikaliów czy zanieczyszczeń i pasożytów.

0 0 votes
Daj ocenę