Parapety wewnętrzne- poznaj ich rodzaje

Parapety wewnętrzne- poznaj ich rodzaje

23 marca 2021 0 przez Głos Szczecina

Każdy z nas dobrze wie jak wygląda parapet, a także zna jego zalety. Nie tylko, dzięki parapetom przestrzeń pod oknem wygląda bardziej zachęcająco, ale także możemy na nich ustawić wiele rzeczy, które dodatkowo podkreślą klimat wnętrza. Dodatkowo parapety spełniają jeszcze kilka istotnych funkcji jak np. ochrona przed kurzem, czy pomagają odpowiednio rozprowadzić ciepło z grzejników. Parapety montuje się już na etapie tynkowania domu czy mieszkania, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje, a także poznać ich najważniejsze zalety.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapet jest jednym z najważniejszych elementów strefy przyokiennej. Nie tylko estetycznie i sprawnie zasłania materiały izolacyjne pod oknem, ale także zapewnia ogromną funkcjonalność. Jak więc łatwo się domyślić powinien on być wykonany z solidnych materiałów, łatwych w konserwacji, a także wyjątkowo trwałych. Dodatkowo materiały te, powinny wpasować się w stylistykę wnętrza i wystroju, ze szczególnym uwzględnieniem okna. Parapety wewnętrze, możemy podzielić na rodzaje, w zależności od materiałów, które zostały wykorzystane do ich produkcji. W związku z tym możemy wyróżnić:

  • parapety drewniane- są zazwyczaj wykonywane z różnych gatunków drewna, a co więcej są one niezwykle chętnie wybierane, gdyż mogą doskonale skomponować się z drewnianymi oprawami okien. Mogą być one wykonane z drewna dębiny, buczyny, sośniny czy nawet jesionu. Oczywiście drewno, klejone jest z o wiele mniejszych elementów, co ma zapobiegać odkształcaniu się pod wpływem wilgoci i ciepła, a także ciężaru- jak wiadomo parapety stanowią w mieszkaniach często dodatkową półkę. Powierzchnia takiego parapetu, najczęściej pokryta jest lakierem, który go dodatkowo zabezpiecza, a także ułatwia to czyszczenie parapetu.
  • parapety z płyt drewnopochodnych- to kolejny rodzaj parapetów wewnętrznych, który ma w sobie podrodzaje. W tym wypadku możemy mówić o parapetach postformingowych, czyli o parapetach wykonanych z płyt dwuwarstwowych. Pierwsza z warstw to płyta pilśniowa, która stanowi rdzeń parapetu, a druga z nich to laminat HPL. Jest to swojego rodzaju okleina, która może być jednobarwna lub imitować swoim kolorem inny materiał np. drewno. Jeśli z kolei laminat jest spiekany z płytą pilśniową, możemy mówić o parapetach drewnopochodnych laminowanych. Tego typu parapety są przede wszystkim tańsze, a także mają o wiele większą odporność na wilgoć i promieniowanie słoneczne, nie wspominając o zarysowaniach. Dodatkową zaletą parapetów z płyt drewnopochodnych jest to, że są one niezwykle łatwe w pielęgnacji. Dodatkowo w grupie parapetów z płyt drewnopochodnych możemy wyróżnić lakierowaną płytę MDF. Tego typu płyta powstaje z włókien drzewnych, które następnie są łączone utwardzającymi związkami organicznymi, a tego typu parapet jest praktycznie w 100 procentach odporny na wilgoć. Tego typu parapety są polecane w szczególności do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka.
  • parapety PCW- to nic innego jak parapety wewnętrzne wykonane z tworzywa sztucznego. Nie da się ukryć, że są one jedną z najtańszych opcji spośród wyżej wymienionych, a to skutkuje tym, że są one też najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane. To jeszcze nie wszystko, gdyż tego typu parapety cechują się mnogością wzorów, kolorów, a także tym, że mogą imitować inne materiały jak np. drewno czy kamień. Dodatkowo parapety z tworzywa sztucznego są niezwykle odporne na wilgoć, a dodatkowo są one lekkie i proste w montażu. Nie trzeba wspominać, że utrzymanie ich w czystości również nie będzie stanowiło większego problemu. Ich niewątpliwą zaleta jest to, że można dzięki nim zakryć stary i wysłużony już parapet, bez konieczności jego demontażu. Oczywiście wybierając tego typu parapet, należy zwrócić uwagę na jakość foliowej okleiny, którą pokryte jest tworzywo. Ważne by była ona odporna na promieniowanie, dzięki czemu parapet nie zżółknie.

Jeśli w sklepach stacjonarnych wciąż nie możemy znaleźć idealnie dopasowanego parapetu, warto zwrócić się w stronę sklepów online jak np. parapety Szczecin, gdzie znajdziemy ogromny wybór wzorów, kolorów i tworzyw w przystępnych cenach.

0 0 votes
Daj ocenę