Ubezpieczenie przedszkolaka: jak wybrać właściwe?

Ubezpieczenie przedszkolaka: jak wybrać właściwe?

26 listopada 2020 0 przez Głos Szczecina

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest wyzwaniem nie tylko dla malucha, ale także dla jego rodziców. Oprócz troski o samodzielność i bezpieczeństwo swojego kilkulatka, większość opiekunów zastanawia się także nad tym, które ubezpieczenie przedszkolaka jest najlepsze dla dziecka. Wybór jest bowiem dość duży i należy poświęcić mu nieco czasu.

Czy ubezpieczenie przedszkolaka jest potrzebne?

Każdy, kto posiada małe dziecko, odpowie na to pytanie twierdząco. Małe dzieci są przecież bardzo żywiołowe, ciekawe świata oraz mają niespożyte pokłady energii. Jeśli zestawić to z ich słabym przewidywaniem własnych decyzji, łatwo można wywnioskować, że nieszczęśliwy wypadek z ich udziałem jest bardzo prawdopodobny.

Nawet najlepszy opiekun w przedszkolu nigdy nie będzie w stanie przewidzieć każdego nieszczęścia oraz wystarczająco szybko zareagować na nagłą decyzję kilkulatka. I to są właśnie te sytuacje, w których przydaje się ubezpieczenie przedszkolaka. Jest ono dodatkową ochroną, która niweluje skutki nieszczęśliwych zdarzeń, gwarantując dziecku opiekę medyczną a rodzicom zwrot kosztów jego leczenia.

Polisa grupowa czy indywidualna?

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie należy co prawda do obowiązkowych, ale dyrektorzy placówek i tak proponują rodzicom ich zakup w postaci ubezpieczenia grupowego, obejmującego wszystkie dzieci. Tego rodzaju ubezpieczenia przedszkolne są tańsze a rodzice nie muszą poświęcać czasu na samodzielne szukanie ofert.

Grupowe ubezpieczenia mają jednak pewien mankament – rodzice nie są stronami w podpisywanej umowie, którą z ubezpieczycielem zawiera dyrekcja placówki. Dlatego dla niektórych rodziców lepsze jest indywidualne ubezpieczenie nnw dla dziecka, które można spersonalizować pod potrzebny malucha i oczekiwania rodziców. Ostateczna decyzja musi więc być dobrze przemyślana.

Co musi zawierać ubezpieczenie przedszkolaka?

Zwichnięcia, skręcenia, złamania i urazy głowy, należą do najczęstszych wypadków jakim ulegają kilkulatki. Dokładając do tego pogryzienia, oparzenia i reakcje alergiczne na pokąsanie przez owady, uzyskamy podstawowy pakiet zdarzeń, jaki powinien być zawarty w kupowanym przez rodziców ubezpieczeniu nnw dziecka. Bez nich polisa może okazać się mało przydatna w razie wypadku.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozbudować zakres podstawowej ochrony o dodatkowe zdarzenia, jak interwencje chirurgiczne, rehabilitację, pomoc psychologa po wypadku, czy zapadnięcie dziecka na poważne choroby. Jeśli boimy się o zdrowie naszej pociechy oraz o to, czy nasz budżet będzie w stanie pokryć koszty jego leczenia, warto wybrać bardziej kompleksową ochronę.

Na te elementy zwróćmy uwagę

Grupowe czy też indywidualne ubezpieczenie nww dla dziecka spełni swoją rolę nie tylko wtedy, gdy będzie mieć szeroki zakres ochrony oraz wysoką sumę gwarancyjną. Pomimo że ciężkie wypadki nie zdarzają się bardzo często, to jednak lepiej mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia (wypłacając wysokie odszkodowanie) niż martwić skąd wziąć brakującą kwotę.

Bardzo istotny jest też czas, jaki rodzic ma na zgłoszenie wypadku ubezpieczycielowi (im dłuższy, tym lepiej). Ubezpieczenie przedszkolaka powinno też obejmować pobyt dziecka poza placówką, działać całodobowo i każdego dnia tygodnia. Należy też zapoznać się z OWU w którym opisane są wszystkie limity, wyłączenia i oczywiście warunki wypłaty odszkodowania.

Właściwy wybór to podstawa

Właściwy wybór ubezpieczenia nnw dziecka powinien wynikać nie tylko z zasobności naszego portfela, ale przede wszystkim z tego, jakie jest nasze dziecko. Pod uwagę należy wziąć zarówno stan zdrowia kilkulatka jak i jego skłonności do wpadania w tarapaty. Tylko wtedy wybierzemy właściwą ofertę ubezpieczeniową.

0 0 votes
Daj ocenę