Renowacja maszyn rolniczych: jaką farbę wybrać i w jaki sposób odnowić ciągnik?

Renowacja maszyn rolniczych: jaką farbę wybrać i w jaki sposób odnowić ciągnik?

13 czerwca 2020 8 przez Głos Szczecina

Czynniki atmosferyczne oraz silne chemiczne substancje, wpływają niekorzystnie na karoserię maszyn rolniczych. Warto co jakiś czas odświeżać wygląd swojego ciągnika i zabezpieczyć go, przed działaniem czynników zewnętrznych. Do tego celu przyda się odpowiednio dobrana farba. Na rynku znajduje się szeroka oferta takich produktów, warto jednak wybierać jedynie wysokiej jakości farby rolnicze, które spełnią swoją funkcję.

Kiedy należy pomalować maszynę rolniczą?

Jeśli tylko zauważymy na ciągniku czy innej maszynie pierwsze oznaki korozji, wówczas powinniśmy zastanowić się nad jej renowacją. Nie należy z tym zwlekać, aż korozja jeszcze bardziej się rozwinie. Warto działać szybko, wybierając dobrej jakości farby rolnicze sklep. Precyzyjne przeprowadzenie prac i zastosowanie specjalistycznych produktów, zagwarantuje nam trwały efekt. Potraktowanie powierzchni najlepszym produktem, sprawi, iż kolejny remont okaże się konieczny dopiero za kilka lat.

W jaki sposób odświeżyć traktor?

Zanim rozpoczniemy właściwe malowanie, warto przeprowadzić malowanie próbne na niewielkiej powierzchni. Jeśli jego efekt okaże się niezadowalający, wówczas konieczne będzie pozbycie się starej powłoki malarskiej i przygotowanie podłoża do malowania. W tej sytuacji, musimy wcześniej zastosować specjalny podkład, którego zadaniem będzie ochrona sprzętu przed korozją. Odpowiednio zaaplikowany lakier, nie może różnić się znacznie wyglądem od fabrycznego malowania ciągnika. Przed malowaniem należy pamiętać o usunięciu zabrudzeń i resztek lakieru, do tego celu możemy użyć szlifierkę oscylacyjną czy zwykły papier ścierny. Następnie odtłuszczamy i oczyszczamy powierzchnię z pyłu, po czym ją wysuszamy. Następnie nakładamy farbę podkładową (np. penetrującą, antykorozyjną czy tlenkową) jej rodzaj zależy od stanu ciągnika. Odświeżanie maszyny powinniśmy zacząć od nałożenia dwóch warstw podkładu, potem czekamy, aż powierzchnia wyschnie. Następnie musimy zmatowić i odpylić powierzchnię, dopiero wtedy zaczynamy malowanie dwuskładnikową emalią. Do malowania traktora należy przystąpić w ciepły i bezdeszczowy dzień.

Jaką farbę wybrać do malowania traktora?

Nie warto inwestować w tanie farby, niskiej jakości. Pamiętajmy, iż takie produkty mogą nie zapewnić naszej maszynie właściwej ochrony przed korozją i niestety i tak będzie czekać nas kolejne malowanie. Farba Ursus musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne, szkodliwe warunki atmosferyczne oraz oleje. Najlepszą propozycją do malowania maszyn rolniczych są farby rolnicze epoksydowe, akrylowe albo bazujące na żywicy. Farby Ursus są specjalnie dedykowanymi produktami do ciągników, które charakteryzują się idealnie dopasowaną gamą kolorystyczną do wszystkich modeli tych ciągników. Dobrze dopasowana farba rolnicza znacznie podniesie estetyczne walory maszyny, dobrze więc wybrać odcień taki sam, jak przy fabrycznym malowaniu. Jeśli chodzi o malowanie bloku silnika, należy wcześniej sprawdzić, do jakiej temperatury dany zestaw farb może pracować i w jakiej temperaturze produkt trzeba utwardzać.

Celem malowania jest nie tylko uzyskanie estetycznego wyglądu maszyny, ale co najważniejsze, zapewnienie jej odpowiedniej ochrony. Warto co kilka lat odnawiać powłokę antykorozyjną, dzięki czemu sprzęt będzie służył nam przez wiele kolejnych lat i cały czas będzie w dobrym stanie.

0 0 votes
Daj ocenę