Przybory kuchenne drewniane czy metalowe?

Przybory kuchenne drewniane czy metalowe?

22 czerwca 2020 0 przez Głos Szczecina

Żadna kuchnia nie mogłaby prawidłowo funkcjonować bez odpowiednich akcesoriów. Różnorodne łyżki, szczypce, czy też cedzaki każdego dnia ułatwiają przygotowanie smacznych posiłków. Warto jednak mieć na uwadze, że przybory kuchenne nie mogą być wykonane z dowolnych materiałów, gdyż będzie miało to wpływ nie tylko na ich funkcjonalność, ale również na zdrowie domowników. Z pewnością jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są przybory drewniane oraz stalowe. Czym się charakteryzują? Na które z nich warto postawić?

Przybory drewniane

Z pewnością jest to jeden z najpopularniejszych surowców do produkcji różnorodnych przyborów kuchennych. Do najważniejszych zalet tego materiału zaliczyć można jego delikatność. Mimo stosowania go przy pracy z patelniami oraz garnkami z teflonową powłoką nie należy obawiać się jej zniszczenia. Warto mieć na uwadze, że zdrapany teflon oznaczanie tylko zniszczenie garnków, ale jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Niestety drewno, tak jak każdy materiał również posiada wady. Ze względu na swoje właściwości przybory kuchenne wykonane z drewna nie mogą mieć zbyt długiego kontaktu z wilgocią. W związku z tym po każdym myciu powinny być one dokładnie wycierane. Ponadto drewno często nasionka tłuszczami oraz różnorodnymi pochodzącymi z pożywienia zapachami. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są przybory wykonane z drewna bukowego lub dębu.

Akcesoria metalowe

Alternatywą dla drewna są akcesoria metalowe, które ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory estetyczne cieszą się wyjątkową popularnością. Tego rodzaju przybory są nie tylko trwałe, ale również nie ulegają zabrudzeniu, nie absorbują zapachów oraz nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ponadto ze względu na swoją stylistykę wpasowują się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych kuchni.

Warto jednak mieć na uwadze, że przybory wykonane ze stali mogą być nieodpowiednie dla alergików. Obecnie część ze stalowych akcesoriów może mieć w swoim składzie śladowe ilości niklu. Jego obecność w przyborach dla części osób może być niebezpieczne. Niemniej jednak dotyczy to przede wszystkim produktów pochodzących od mało znanych producentów. Oznacza to, że stalowe przybory to doskonały wybór!

Artykuł powstał we współpracy z https://www.sklep-faktoria.pl/

0 0 votes
Daj ocenę