Na jaką pomoc prawną mogą liczyć frankowicze?

Na jaką pomoc prawną mogą liczyć frankowicze?

30 lipca 2020 0 przez Głos Szczecina

Frankowicze od kilku lat żyją w ciągłej niepewności. Nie mogą jednak tak naprawdę liczyć na pomoc ze strony rządu w rozwiązaniu problemu umów kredytowych, które zawierają klauzule niedozwolone. Gdzie więc mogą szukać pomocy? Jedynym rozwiązaniem jest dla nich dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Wizyta w banku na pierwszy ogień

Oczywiście dochodzenie swoich praw przed sądem trwa sporo czasu. Dlatego też wielu frankowiczów zaczyna batalię od złożenia w banku reklamacji. W piśmie trzeba opisać dokładnie zastosowane klauzule niedozwolone zawarte w umowie. W praktyce okazuje się niestety, że szanse na rozwiązanie umowy lub jej zmianę są niewielkie. O wiele bardziej przychylnie na frankowiczów i ich problem z klauzulami abuzywnymi zawartymi w umowach kredytowych patrzą sądy. Banki skore do rozmów niestety nie są.

Czasem warto udać się do Rzecznika Finansowego, który często jest zgodny ze stanowiskiem kredytobiorców. Jednak nie wydaje on wiążącej opinii, która przyszłaby z pomocą w czasie dochodzenia swoich praw przed sądem. Po stronie frankowiczów staje na ogół Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Gdzie pomocy powinni szukać frankowicze?

Wymienione wyżej rozwiązania to tak naprawdę półśrodki. Nawet, gdy po stronie frankowiczów staje UOKiK czy RPO, nie oznacza to wyjścia ze sprawy zwycięsko. Banki nie mają problemu z odpowiadaniem na pisma, ale kredyt trzeba spłacać dalej. Na obiecaną pomoc ze strony rządu na razie nie ma także co liczyć.

Tym samym najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest udanie się do kancelarii adwokackiej w celu uzyskania kompleksowej pomocy prawnej. Przeciwko bankowi można złożyć pozew. Wygranie sprawy oznacza unieważnienie kredytu i odzyskanie nienależnie zabranych pieniędzy. W praktyce na prawomocny wyrok trzeba czekać około dwóch lat.

Pomoc prawną dla frankowiczów oferuje doświadczona kancelaria https://www.adwokat-weglowski.. Poniesione w związku z dochodzeniem przed sądem koszty są w ogólnym rozrachunku niewielkie w stosunku do zysków. To jak na razie jedyny pewny sposób na pozbycie się problemu kredytu we frankach szwajcarskich.

Pomoc prawna dla frankowiczów

Na przestrzeni ostatnich lat widać jednoznacznie, że coraz więcej frankowiczów wygrywa sprawy sądowe. Możliwe jest odwalutowanie kredytu, co skutkuje uzyskaniem nadpłaty z tytułu ryzyka kursowego czy obniżenie raty dla osób, które kredyt nadal spłacają. To o tyle istotne, że jeszcze jakiś czas temu posiadacze kredytów we frankach byli naprawdę bezradni. Widzieli jedynie rosnące raty zobowiązań, które trzeba było spłacać. Z tego powodu wiele osób wpadło w poważne długi. Tymczasem wcześniej banki wręcz zachęcały do brania kredytów w obcej walucie. Nie informowały przy tym, z jakimi zagrożeniami się to wiąże. Dało się na to nabrać wiele osób.

Warto zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii prawnej, która na rynku obecna jest od lat. Nie wszyscy adwokaci zajmują się bowiem swoimi klientami w sposób kompleksowy i w pełni indywidualny. Tymczasem każda sprawa jest jedyna w swoim rodzaju i należy skupić się na niej w 100%. To dla frankowiczów najlepsze rozwiązanie.

0 0 votes
Daj ocenę