Mała architektura – jakie są obecnie trendy?

Mała architektura – jakie są obecnie trendy?

28 stycznia 2020 0 przez Głos Szczecina

Trendy w małej architekturze miejskiej zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami, które oferują projektanci. W ostatnim czasie duży nacisk kładzie się nie tylko na meble miejskie, ale również na oświetlenie, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę.

Najnowsze trendy

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Zgodnie z najnowszymi trendami coraz częściej wycisza się ruch kołowy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w miejsce parkingów i ulic powstają piękne ogrody albo place zabaw dla najmłodszych. Jak wspomniano we wstępie duży nacisk kładzie się nie tylko na meble miejskie, ale również na system informacyjny. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale o wybranych elementach decydują nie tylko urbaniści i architekci, ale również sami mieszkańcy, z którymi prowadzone są częste konsultacje.

Moda na inteligentne oświetlenie

Mała architektura to również oświetlenie, dlatego też do miast coraz częściej wkraczają inteligentne lampy. Jak powszechnie wiadomo od kilku lat panuje duża moda na energooszczędne rozwiązania, dlatego też lampy ogrodowe i uliczne LED całkowicie zrewolucjonizowały rynek. Według najnowszych prognoz w 2025 roku technologia LED w Polsce ma stanowić nawet 95% całego rynku. Lampy LED nie tylko generują olbrzymie oszczędności, ale przede wszystkim ładnie się prezentują. Diody LED-owe są niewielkich rozmiarów, dlatego też producenci lamp mają szerokie pole do popisu.

Inteligentne miasta

Nowoczesne rozwiązania technologiczne coraz częściej pomagają usprawnić sterowanie oświetleniem miejskim. Lampy LED są w stanie automatycznie dopasować się nie tylko do aktualnej pory dnia, ale również do aktywności ludzi. Głównym zadaniem inteligentnego oświetlenia jest nie tylko generowanie oszczędności, ale również zwiększanie komfortu i podnoszenie bezpieczeństwa, które w przestrzeni publicznej odgrywa ważną rolę. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się również LiFi, czyli przesyłanie danych za pomocą światła.

artykuł powstał we współpracy z promar-sj.com.pl