Jak dobrać karnisze, by zyskać więcej przestrzeni?

Jak dobrać karnisze, by zyskać więcej przestrzeni?

18 sierpnia 2020 0 przez Głos Szczecina

Gdy wybieramy karnisze do własnego mieszkania, chodzi nam głównie o to, aby były praktyczne i nie rzucały się szczególnie w oczy, chyba że są elementem wystroju i specjalnie chcemy zwrócić na niego uwagę. Tak naprawdę ważniejsze jest to, co na danym karniszu chcemy powiesić, i jaką ma to pełnić funkcję.

Ścienne czy sufitowe?

Dobrze wybrać rodzaj karnisza, który pozytywnie wpłynie na wielkość i przestronność mieszkania. Zupełnie inaczej wpłyną na to karnisze ścienne oraz sufitowe. Te sufitowe łatwo ukryć i warto się na nie zdecydować, gdy pokój jest nieco mniejszy i mamy niskie nadproża. Nie zabiera on dodatkowo przestrzeni, a widzimy tylko to, co na nim powiesimy – czyli cały element zdobniczy w formie firan, zasłon, lambrekinów czy rolet. Karnisze sufitowe są bardzo łatwe w montażu, ponieważ mocuje się je na suficie tuż nad oknem. Możemy wtedy także zdecydować się na określoną długość: tylko nad okno, czy może na całej długości ściany. Jeśli przy okazji przeprowadzamy remont mieszkania, to fachowiec może przy pomocy płyt gipsowych sprawić, że zostaną one całkowicie ukryte. Od nas zależy, czy wybierzemy zwykły karnisz z jednym rządkiem żabek czy z dwoma. Jeśli wieszamy tylko delikatną firanę, w zupełności wystarczy ten pojedynczy. Ich zaletą jest także to, że możemy je przesuwać aż do samego końca. Karnisz ścienny pełni już bardziej dekoracyjną funkcję. Jest widoczny, więc warto wybrać wariant, który będzie pasował do stylu mieszkania.

A może szyna sufitowa?

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie jest bardzo mała odległość między oknem na sufitem oraz przy głębokich wnękach okiennych. Mogą być montowane zarówno na ścianie, jak i na suficie, w kątach i zagięciach. Szyny sufitowe mogą mieć jeden lub dwa tory. Powiesimy więc na nich firany, zasłony oraz lambrekiny. Wraz z zestawem można również nabyć specjalną maskownicę, która ukryje cały mechanizm. Znaczenie ma również materiał, z jakiego karnisze są wykonane. Przy szynach oraz karniszach sufitowych najpopularniejsze są z aluminium lub PCV. Te ścienne mogą również być drewniane.

Artykuł powstał we współpracy z https://profi-styl.pl

0 0 votes
Daj ocenę