Dorobienie kluczy do mieszkania lub samochodu

Dorobienie kluczy do mieszkania lub samochodu

26 lutego 2020 0 przez Głos Szczecina

W domu lub mieszkaniu, w którym mieszka wiele osób konieczne jest posiadanie kilku kompletów kluczy. Każdy domownik powinien posiadać własny komplet kluczy, aby dostać się do domu. Klucze często nosimy przy sobie, ale istnieją różne sytuacje w trakcie których możemy je zgubić lub mogą zostać uszkodzone. Warto wiedzieć co w takich przypadkach trzeba zrobić, aby zabezpieczyć się przed utratą jedynego kompletu kluczy.

Jeśli w Twoim mieszkaniu mieszka więcej osób konieczne jest dorobienie klucza dla każdego z mieszkańców. Często zdarza się, że jednym pojazdem jeździ kilka osób. Każdy z kierowców powinien posiadać swój klucz, aby otworzyć i uruchomić pojazd. Klucze można dorobić do domu, mieszkania, samochodu, motocykla, łodzi, samolotu, szafki, garażu, walizki, sejfu, skrzynki pocztowej oraz kłódki. Codzienne użytkowanie klucza powoduje jego zniszczenie. Warto zatem dbać o klucz, a każde jego zniszczenie należy szybko naprawić.

Każdy domownik powinien posiadać własny komplet kluczy

Każdy domownik powinien posiadać własny komplet kluczy

Kiedy dorabiać klucze

Dorabianie kluczy do domu lub mieszkania jest najczęściej spotykaną usługą wykonywaną przez ślusarza. Warto także pamiętać o tym, że można dorobić klucze również do samochodu. Istnieje wiele różnych przyczyn dorabiania kluczy:

 • do Twojego domu wprowadziła się nowa osoba i musi posiadać własny klucz;
 • klucz zapasowy jest potrzebny w razie zgubienia oryginalnych kluczy, które używasz na codzień;
 • Twoje dziecko wraca ze szkoły wcześniej niż Ty z pracy;
 • jednym autem jeździ kilka osób;
 • klucz do samochodu lub mieszkania został zniszczony.

Dorabianie kluczy może być konieczne w przypadku wystąpienia wielu sytuacji. Dodatkowego klucza nie kupimy w sklepie. Konieczne jest jego dorobienie w profesjonalnym warsztacie ślusarskim. Jeśli posiadasz jeden klucz do swojego samochodu warto jak najszybciej dorobić kolejny. Koszt jest dość wysoki, jednak jest znacznie niższy niż w przypadku awaryjnego otwierania samochodu lub wyrobienia całkowicie nowego klucza.

Klucz samochodowy z immobilizerem

Samochody w dzisiejszych czasach wiele pojazdów wyposażonych jest w zamki z immobilizerem. Dorobienie klucza do tego typu zamka jest znacznie kosztowniejsze, gdyż jego wykonanie jest znacznie bardziej skomplikowane. Odczytywane są dane z chipa kluczyka samochodowego, a nowy programowany jest tak, aby można nim było otworzyć dany samochód. Warto zatem dorobić klucz posiadając zapasowy klucz.

Koszt wykonania jednego dodatkowego klucza jest dość wysoki i bardzo często cena jego dorobienia odstrasza klientów. Jeśli zgubisz jedyny klucz do domu lub samochodu, wyrobienie nowego może sporo kosztować.

Klucze niepotrzebne danego dnia zostawiaj w domu- nie zabieraj ich wszystkich ze sobą

Klucze niepotrzebne danego dnia zostawiaj w domu- nie zabieraj ich wszystkich ze sobą

Chcesz dorobić klucz- co musisz zrobić

Usługę dorabiania kluczy oferuje większość ślusarzy, którzy posiadają swoje punkty w centrach handlowych, bazarach i osiedlowych pawilonach. Wystarczy, że przyniesiesz klucze do mieszkania, szafki lub garażu i po chwili będziesz mógł odebrać gotowy nowy zestaw kluczy. Ślusarz dorabia klucz w warsztacie używając do tego specjalistycznego sprzętu. Profesjonalne zrobienie nowego zestawu kluczy wymaga ogromnego doświadczenia oraz umiejętności. Jeśli chcesz, aby Twoje klucze były wykonane perfekcyjnie, udaj się do doświadczonego ślusarza, który w szybki sposób wykona usługę.

Na czym polega dorabianie kluczy

Dorabianie kluczy zarówno do domu jak i do samochodu wygląda tak samo. Jest to proces mechaniczny, w którym ślusarz wykorzystuje głównie specjalny materiał nazywany surówką. Proces ten polega na podpięciu klucza oraz surówki do maszyny kopiującej. Dzięki temu otrzymuje się prawidłowy kształt klucza, który ma zostać skopiowany. Następnie oddaje się go mechanicznej obróbce i wykonuje szlifowanie, dzięki czemu klucz nabiera odpowiedniego kształtu. Na koniec klucz czyszczony jest przy pomocy szczotki drucianej. Surowce wytapiane są głównie z takich metali jak:

 • aluminium;
 • mosiądz;
 • stal.

Po wykonaniu tych czynności, klucz zostaje przekazany właścicielowi. Dzięki profesjonalizmowi ślusarza wygląda on jak nowy.

Jaki jest koszt dorobienia kluczy

Cena każdego klucza uwarunkowana jest od jego rodzaju. Sama usługa dorabiania najzwyklejszych kluczy nie jest droga.
Klucze:

 • patentowe- 10-15 złotych;
 • nawiercany- 25- 35 złotych;
 • grawerowany, pionowo nawiercany- 20- 30 złotych;
 • do sejfu- około 50 złotych.

Klucze samochodowe:

 • z immobilizerem stało kodowym- od 110 złotych;
 • z immobilizerem zmienno kodowym- około 200 złotych;
 • kluczyk bez immobilizera- około 50 złotych.
Klucze do samochodu łatwo zgubić lub zatrzasnąć w samochodzie. Jeśli jedziesz w dalszą podróż weź do kieszeni kluczyki zapasowe

Klucze do samochodu łatwo zgubić lub zatrzasnąć w samochodzie. Jeśli jedziesz w dalszą podróż weź do kieszeni kluczyki zapasowe

Czas dorabiania kluczy

W przypadku kluczy do domu, bramy, garażu koszt wykonania tej usługi nie trwa długo. Zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu minut. Zatem w przypadku niektórych kluczy można uzyskać je “od ręki”. Tak samo jest z kluczami samochodowymi do starszych modeli. Problemy zaczynają się jeśli trzeba dorobić klucz do nowszego modelu samochodu, który wyposażony jest w immobilizer. Trzeba w nim także zapisać kod na płytce umieszczonej w kluczyku. Musi on zostać odpowiednio zaprogramowany, aby móc otworzyć nim samochód. Takie usługi wykonują głównie renomowane zakłady ślusarskie, świadczące usługi dorabiania kluczy samochodowych. Czas wykonania takiego klucza jest uzależniony od modelu samochodu oraz rodzaju klucza. Może to potrwać nawet kilka godzin. W niektórych przypadkach klucze można odebrać dopiero następnego dnia.

Każdemu z nas może zdarzyć się zgubienie klucza do domu czy samochodu. Jeśli posiadamy klucz zapasowy nie jest problemem dorobienie kolejnego zestawu kluczy. Gorzej jeśli był to nasz jedyny zestaw i gdzieś się zapodział. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że koszt wykonania usługi dorabiania kluczy może być znacznie większy.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą WELD SYSTEM ze Szczecina, która oferuje usługi ślusarskie takie jak: spawanie stali, produkcję ogrodzeń, balustrad, schodów stalowych, obróbki ślusarskie.