Dlaczego warto kupować dobry handmade i rękodzieło?

Dlaczego warto kupować dobry handmade i rękodzieło?

18 sierpnia 2020 0 przez Głos Szczecina

W obecnych czasach, gdy zalewa nas ogromna fala produkcji komercyjnej, powtarzalnej, wręcz „zmakdonaldyzowanej’ w swym charakterze, warto zwrócić uwagę na produkty handmade. Produkty z masowej produkcji nie zawsze są dobrej jakości, a już na pewno nie oddają indywidualizmu producenta. Do tego są nudne i monotonne w wyrazie, a już z pewnością nie da się o nich powiedzieć, że posiadają duszę.

Produkcja fabryczna kontra rzetelny handmade

Od początków epoki przemysłowej, czyli już od końca XVIII wieku, w krajach rozwiniętych zauważalny jest wzrost produkcji dóbr codziennego użytku, przy jednoczesnej rosnącej liczbie potencjalnych nabywców. Minęło kilka stuleci i to, co wydawało się dobre, czyli powszechna dostępność dóbr, zamieniło się w powódź produkcji masowej i taniej, przy jednoczesnym spłyceniu zachowań konsumentów. Jako kupujący, zaczęliśmy nastawiać się na produkcję chwilową, pobieżną w wyglądzie oraz zmienną i szybką w style (kilkanaście nawet kolekcji w ciągu roku!). Pamiętajmy, że taniość produkcji nie świadczy tylko o obniżce kosztów produkcji i szybkości dotarcia na rynek, ale oznacza też niestety, oszczędność na poziomie jakości, a co do dalszych rozważań najważniejsze – czasem całkowitą ignorancję wobec oryginalności wytworu. Odpowiedzią zdaje się być wytwórczość typu handmade.

Czym wyróżnia się dobry handmade?

Rękodzielnik parający się takim zajęciem, niezależnie czy tworzy kolczyki – tak popularną w ostatniej dekadzie – techniką soutache, czy jest stolarzem ludowym starej daty i wytwarza krzesła, kredensy; ma niezaprzeczalną przewagę nad wielkimi graczami ze świata produkcji i biznesu. Wytwórca handmade, bowiem działa niejednokrotnie jako pasjonat, który ma nie tylko czas, ale przede wszystkim wizję bliską artystycznej, która pomaga mu przemyśleć całą koncepcję wyrobu. Mówimy tu o koncepcji, w której mieści się element niepowtarzalności, a wręcz czułość wobec surowca czy samego zajęcia rzemieślniczego. W efekcie to wszystko składa się na oryginalny charakter przedmiotów handmade.

Sklep z rękodziełem – znakomite miejsce na poszukiwania oryginalnego prezentu

Sklepy z handmade to świetne miejsce, by poszukać oryginalnych i niepowtarzalnych dodatków do odnawianych lub świeżo urządzanych wnętrz. Znajdziemy tu coś, co stanie się wyraźnym, charakterystycznym akcentem w danym pomieszczeniu lub po prostu bibelot, który wywoła miłe wspomnienie lub uśmiech domowników i przyjaciół, odwiedzających nasz dom. Kupując dobry handmade, możemy być pewni, że nasze mieszkanie ozdobi małe dzieło sztuki prawdziwego artysty, powiedzielibyśmy – rzemieślnika z krwi i kości.

Artykuł powstał we współpracy z https://mmhandmade.pl

0 0 votes
Daj ocenę