Czy maski ochronne są w stanie zabezpieczyć nas przed koronawirusem?

Czy maski ochronne są w stanie zabezpieczyć nas przed koronawirusem?

25 maja 2020 Wyłącz przez Głos Szczecina

W obecnej sytuacji maseczki ochronne są tematem bardzo eksploatowanym, a im więcej się o czymś mówi, tym więcej powstaje na ten temat opinii. Od jakiegoś czasu mocą rozporządzeń, mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii, każdy obywatel przebywając poza domem ma obowiązek zasłaniania twarzy. Już tutaj należy zwrócić uwagę, że zasłanianie – zasłanianiu nie równe i niezależnie od naszych odczuć powinniśmy skupić się na tym, jak prawidłowo ochronić siebie i innych przed zakażeniem.

Maseczka ochronna – jak prawidłowo ją nosić?

Pierwszą kwestią jest poprawne noszenie maski ochronnej, jeśli zawiesimy ją sobie pod brodą, bądź nie zasłonimy nosa, a tylko usta, to naprawdę nic nam to nie da. Układ oddechowy człowieka jest połączony, w związku z czym jeśli wirus, przenoszony drogą kropelkową znajduje się w naszych ustach, to z pewnością nie omija przy okazji nosa. W związku z możliwością bezobjawowego przechodzenia choroby możemy nawet sobie nie zdawać sprawy z tego, że już zarażamy, mimo że sami czujemy się dobrze.

Maseczki ochronne – jakie typy masek wielorazowych mamy do dyspozycji?

Jako ochrony możemy używać maski ochronnej wielorazowego użytku, najpowszechniejszym materiałem z jakich się je robi jest bawełna. Z pewnością ten materiał będzie nadawał się najbardziej, jeśli myślimy o maskach ochronnych dla dzieci. Zwłaszcza, że można dostać je w różnych wzorach i od wielu producentów. Jest to niby nieistotny szczegół, ale posiadanie maseczki ochronnej, która jednocześnie nam, czy naszemu dziecku się podoba, nieco umili nam nieprzyjemny obowiązek noszenia jej. Dobierając model dla siebie warto zwrócić uwagę na ilość warstw – skuteczność gwarantują co najmniej dwie. Większość producentów podaje też wymiary jakie ma konkretna maska ochronna, warto je sprawdzić przed zakupem, aby czuć się później komfortowo. Jeśli chodzi o czyszczenie – najlepiej jeśli użytą sztukę wypierzemy w minimum 60 stopniach.

To, że jest teraz głośno w mediach na temat wirusa i że temperatury pozwalają na zaprzestanie palenia w piecach nie znaczy, że smog przestał istnieć. Dlatego można zaopatrzyć się, niejako “piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu”, w maskę przeciwpyłową, czy inaczej maskę antysmogową. Taka maska ochronna z filtrem zapewni ochronę naszych dróg oddechowych przed pyłem i spalinami, a przy okazji również wirusem. Z pewnością z maskami lub półmaskami filtrującymi oswojone są osoby pracujące w zawodach, gdzie pył jest powszechny, a środki ochrony dróg oddechowych zwyczajnie wymagane przez BHP.

Maski ochronne jednorazowe – jak z nimi postępować?

W maseczkę ochronną jednorazowego użytku możemy zaopatrzyć się np. w sklepie z artykułami BHP SAFETYPRO. Po jej zakupie musimy również stosować się do pewnych procedur. Maskę nakładamy po zdezynfekowaniu rąk, przykładając ją do nosa i ust oraz zawiązując mocno sznurek z tyłu głowy, czy nakładając gumkę za uszy. Podczas kiedy mamy ją na sobie nie należy jej dotykać. Ważne jest również, aby przy ściąganiu ograniczyć się do dotknięcia sznurka czy gumek, omijając powierzchnię maseczki. Maska ochronna na twarz, co bardzo istotne, powinna przed wyrzuceniem zostać zabezpieczona jednorazowym woreczkiem, uniemożliwi to potencjalnemu wirusowi rozprzestrzenianie się np. przy otwieraniu pokrywy kosza.

Tylko poprawne stosowanie maski może uchronić przed zainfekowaniem koronawirusem, jeśli będziemy podchodzić niedbale do tego tematu, równie dobrze moglibyśmy chodzić z odsłoniętą twarzą, efekt może być taki sam.