Czego oczekiwać od opiekuna dla seniora?

Czego oczekiwać od opiekuna dla seniora?

28 stycznia 2020 0 przez Głos Szczecina

Każdego roku przybywa seniorów, którzy potrzebują odpowiedniej opieki. Nie jest to jednak łatwe zadanie i nie może zostać powierzone ono pierwszej lepszej osobie. Dbanie o zdrowie starszych osób wymaga poświęcenia czasu, energii i cierpliwości. Na uwadze trzeba mieć nie tylko wparcie i kwestie pielęgnacyjne, ale też dobrze zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości seniora, rozrywkę. Od osoby opiekającej się seniorem wymaga się również ostrożności i uwagi oraz dyspozycyjności.

Opieka dla osób starszych – o czym należy pamiętać?

Osoba podejmująca się opieki nad seniorem, zobowiązana jest przede wszystkim do pomagania mu w codziennych czynnościach, z którymi ma on trudności z racji wieku i swojego stanu zdrowia. Od opiekuna wymaga się nie tylko cierpliwości, życzliwości i uważności, ale też umiejętności słuchania. Pogoda duch i uśmiechnięta twarz także mają duże znaczenie. Jeśli ktoś ma sprawować opiekę nad osobą starszą zawodowo, powinien dobrze się o tego przegotować. Bardzo ważne jest zgromadzenie informacji o stanie zdrowia seniora i objawach świadczących o jego pogorszeniu. Opiekun musi wiedzieć, jak w razie czego pomóc choremu. Nie obejdzie się bez zapoznania się z najczęstszymi schorzeniami podeszłego wieku. Poznać należy także zalecane i niewskazane aktywności.

Pamiętać trzeba o tym, żeby dostarczyć starszej osobie wraz z pokarmem odpowiednich składników odżywczych, mając na uwadze konieczność stosowania lekkostrawnych posiłków. Znacznie ma świeżość, różnorodność i naturalność żywności. Wystrzegać należy się produktów wysoko przetworzonych, tłustych, smażonych, ostrych i mocno solonych. Na uwadze trzeba mieć także kaloryczność posiłków, ich odpowiednie porcje i regularność podawania. Przy tworzeniu menu opiekun nie można pomijać kulinarnych preferencji podopiecznego.

Co jeszcze ma znaczenie?

Opieka nad starszą osobą wiąże się też z jej codzienną pielęgnacją oraz obserwowaniem nastroju i reagowaniem na nieprawidłowości. Opiekun musi pilnować przyjmowania zapisanych przez lekarza medykamentów we właściwych porach i dawkach oraz o zabieraniu seniora na wizyty kontrolne i wykonywaniu badań diagnostycznych. Trzeba również zachęcać podopiecznego do ruchu i ćwiczenia pamięci, czyli dbać o podtrzymywanie aktywności fizycznej i intelektualnej.

artykuł powstał we współpracy z alinea.net.pl