Własna wędzarnia ogrodowa – inwestycja warta zachodu?

Własna wędzarnia ogrodowa – inwestycja warta zachodu?

29 kwietnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Nabywając żywność w supermarkecie, tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, co właściwie serwujemy sobie i swoim bliskim. Obecność szkodliwych konserwantów to wystarczający powód, aby podjąć się próby własnoręcznej produkcji jedzenia. Okazuje się, że wcale nie trzeba stosować sztucznie pozyskanych środków chemicznych, aby znacznie wydłużyć termin zdatności do spożycia danego produktu. Obok zapraw i suszenia dużą popularność zyskało wędzenie mięs, które nadaje im walory smakowe, zachowując jednocześnie świeżość. Rzecz jasna, potrzeba do tego odpowiednich przyrządów oraz nieco doświadczenia, lecz w gruncie rzeczy nie jest to nic trudnego!

Zalety posiadania własnej wędzarni

Własna wędzarnia ogrodowa to doskonała inwestycja, dzięki której możemy zapewnić sobie stały dostęp do przepysznego, wysokiej jakości mięsa. W miarę nabywania wprawy, zajęcie to może przerodzić się w prawdziwą pasję. Dobieranie odpowiednich gatunków drewna, eksperymentowanie z różnymi temperaturami i natężeniem dymu – proces wędzenia wymaga wiele finezji i wyczucia, dlatego można nazwać go prawdziwą sztuką.

Typy wędzarni ogrodowych – która okaże się najlepsza?

Okazuje się, że wędzarnia ogrodowa wcale nie jest tak dużym wydatkiem, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Oczywiście, bardzo wiele zależy od tego, na jaki typ wędzarni się zdecydujemy oraz od jej faktycznych rozmiarów. Na początek wystarczy niewielka budka, która zmieści się w rogu naszej posesji – jeśli będziemy potrzebowali więcej miejsca, zawsze można później postawić dobudówkę.

Rodzaje wędzarni zależą przede wszystkim od materiału, który wybierzemy w ramach głównego budulca – wyróżnia się tutaj:

  • Blachę
  • Drewno
  • Kamień
  • Cegłę

W zestawieniu tym najtańsze okazują się konstrukcje blaszane, które na dodatek są lekkie, łatwe w montażu i bezpieczne. Niestety, wielu ludzi nie docenia ich estetyki, dlatego stronią od użycia stali. Problemem bywa również korozja oraz konieczność regularnego odświeżania konstrukcji poprzez nakładanie lakieru.

Dużą popularnością cieszy się drewno – wędzarnie z niego wykonane doskonale pasują do wszelakich ogrodów i można nadać im bardzo finezyjne kształty. Drewniane wnętrze zapewnia także optymalne warunki dla procesu wędzenia. Minusem jest tutaj jednak stosunkowo niska trwałość materiału oraz konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń na wypadek pożaru.

Decydując się na konstrukcję z cegły bądź kamienia, musimy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Tego typu wędzarnia ogrodowa jest dość ciężka, dlatego wymaga stabilnych fundamentów. Wiąże się to z pewnym nakładem pracy, lecz efekty końcowe są, bez cienia wątpliwości, warte zachodu! Jest to złoty środek, jeśli chodzi o trwałość, funkcjonalność i interesujący wygląd.