Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 wspólnymi siłami uszyli flagę biało czerwoną.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 wspólnymi siłami uszyli flagę biało czerwoną.

4 stycznia 2019 0 przez Głos Szczecina

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 wspólnymi siłami uszyli flagę biało czerwoną. Co takiego zrobili Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie? Jaka była akcja? Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym będą odpowiedzi.

Z ogromną flagą przez miasto

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie mieli nie tylko możliwość, ale również przyjemność marszu z olbrzymią, liczącą 250 metrów długości, flagą Polski Biało czerwoną, flagę szyli oni przez cały miesiąc, a sytuacja ta miała miejsce w środę. Ponadto będzie ona znajdywać się na budynku szkoły, na którym zawiśnie, będzie pokazywała, że między innymi ta Szkoła pamięta i oddaje pamięć i hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za oddanie niepodległości, ponadto w tym roku, jest to wyjątkowa okrągła rocznica, ponieważ jest ona setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Głos w tej sprawie zabrała Joanna Połeć-Trusiuk, która jest dyrektorem SP 63. W swoje wypowiedzi podkreśliła, że chcieli się pochwalić swoją flagą, którą udało im się wspólnymi siłami stworzyć, dlatego też w związku z tym uczniowie przeszli ulicami Szczecina z biało-czerwoną flagą, którą własnoręcznie uszyli. Była to nie tylko lekcja szycia dla uczniów, ale również lekcja historii, ponieważ był to czas, kiedy uczniowie mieli możliwość podczas szycia flagi dowiedzieć się od swoich nauczycieli, jakie mają znaczenia symbole narodowe, a także mieli możliwość poznania historii walki Polski o niepodległość, co jest niezwykle ważne i tak naprawdę każdy Polak powinien mieć wiedzę na ten temat. Zbliżające się święto, a mianowicie 100-lecie Święta Niepodległości, będzie niezwykłym wydarzeniem, które tak naprawdę nie będzie miało już więcej miejsca.
W szycie flagi zaangażowali się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, prace nad flagą trwały dugo, ponieważ cały październik, jednak ogromna chęć i zapał do stworzenia flagi, pozwoliły, aby udało się zrobić flagę o 50 metrów dłuższą, ponieważ w założeniach miała liczyć 200 metrów długości i 4 metry szerokości.

Flaga została uszyta przez nauczycieli i uczniów ręcznie. Szóstoklasista Szymon Świątkowski zdradził, że w pierwszej kolejności były szyte białe fragmenty, a następnie czerwone. Ponadto zdradził wraz z kolegą Stanisławem Piaseckim, że dla wielu osób zadanie to nie było tak trudne do wykonania, jak dla innych, ponieważ wiele osób, potrafiło już szyć, ponieważ nauczyli się tego na technice, jednak oczywiście były również takie osoby, które uczyły się szyć od podstaw, jednak im również świetnie to wychodziło.

W połączeniu fragmentów flagi pomogli uczniom nauczyciele, rodzice i rada osiedla Stare Miasto. Dlaczego odbyła się tak spektakularna akcja?
Głos w tej sprawie zabrała Katarzyna Habowska z szóstej klasy, która wyjaśniła, że była bardzo dumna z tego, że miała możliwość niesienia flagi wraz ze swoją koleżanką Natalią Chrząstek, ponieważ jak podkreśla, nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że obchody Święta Niepodległości, 11 listopada, które w tym roku są niezwykle ważne z tego względu, że to właśnie w tym roku mija sto lat, od kiedy Polska jest krajem niepodległym, jest to taka okrągła i niezwykle ważna rocznica, a zarazem wydarzenie dla Polski, które powinien każdy w sposób godny uczcić, a w szczególności pamięć, wszystkich tych, którzy oddali swoje życie.

Parę słów na ten temat powiedziała również piątoklasistka Lena Żukowska, która podkreśliła, że, jej klasa szyła flagę na lekcjach wychowawczych, a także była to okazja do tego, by mogli porozmawiać o zbliżającym się święcie. Jak mówi Lena Żukowska, Polska utraciła niepodległość na 123 lata i była pod zaborami. Od 1918 roku do 2018 roku jest niepodległa, mówi, że głównie to było podkreślane przez nauczycieli w szkole, dlatego też tak dobrze to zapamiętała.

Także, kiedy już flaga została uszyta zarówno uczniowie, jak i nauczyciele SP 63 wyruszyli spod budynku szkoły, przy ul. Grodzkiej trzymając wielką flagę. Oczywiście wcześniej mieli wyznaczoną trasę, którą będą chcieli przemarszować. Także, kiedy wyszli z budynku szkoły, to następnie przemaszerowali ul. Farną na pl. Solidarności, to właśnie tam mieli możliwość zaprezentowania jej w całej okazałości, ponadto przeszli ul. Starzyńskiego, ul. Szczerbcową, dotarli na Wały Chrobrego, a stamtąd na Bulwary nad Odrą skąd wrócili do szkoły. Cały marsz z flagą trwał około godziny.
Głos w tej sprawie zabrała również nauczycielka Anna Nowacka, która uważa, że był to naprawdę rewelacyjny pomysł, ponieważ dla wielu uczniów nie było to tylko wydarzenie, ale również w sposób wewnętrzny przeżyli ten marsz, czując się w ten sposób dumni, że mają możliwość wzięcia udziału upamiętnienia tego ogromnego wydarzenia, jakie zbliża się do nas ogromnymi krokami, a mianowicie setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wspaniałe wydarzenie i dla wielu uczniów na pewno ogromne przeżycie. Ponadto jest przekonana, że ten marsz uczniowie zapamiętają na bardzo długo.
Także inne szkoły mogą wziąć przykład właśnie z tych uczniów, którzy pokazali, że nie tylko nauką żyje szkoła, ale również potrafi pokazać, że również inne wartości są ważne w życiu, które trzeba w odpowiedni sposób szanować. Dlatego też w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości każdy powinien uczcić ten dzień w należyty sposób, ponieważ jak już wyżej zostało wspomniane, więcej się już nie powtórzy tak okrągła, setna rocznica.
 

Artykuł powstał dzięki portalowi filarum logowanie

0 0 votes
Daj ocenę