Szczecińskie uczelnie otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Szczecińskie uczelnie otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

4 stycznia 2019 0 przez Głos Szczecina

Szczecińskie uczelnie otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. Jakie uczelnie zostały wybrane? W jaki sposób zostały docenione? Jakie projekty stworzyły? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na te pytania.

Szczecińskie uczelnie dostały pieniądze.

Szczecińskie uczelnie mogą czuć się wyróżnione, a zarazem docenione, ponieważ, otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. US dostał 10 684 000 złotych, a PUM – 12 milionów złotych, do tych uczelni należą: Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Zapewne nasuwa się pytanie, dlaczego akurat te, a nie inne uczelnie zostały właśnie w taki sposób wyróżnione? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ Uniwersytet Szczeciński stworzył projekt pod tytułem „Doskonalenie jakości badań naukowych w naukach ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług”.

Szczecin może być naprawdę bardzo dumny ze swojej uczelni, ponieważ projekt ten, nie tylko został doceniony finansowo, ale również w najbliższych latach, a mianowicie 2019-2022 właśnie ten projekt będzie realizowany przez Wydział Nauk Ekonomiczny i Zarządzania oraz Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług w grupie takich dyscyplin jak: ekonomia, finanse, nauki o zarządzaniu oraz towaroznawstwo. Oczywiście w związku z tym projektem są już zorganizowane fundusze, które zostaną przeznaczone m.in. na szkolenia i wyjazdy naukowe dla pracowników, finansowanie publikacji, monografii w renomowanych wydawnictwach, wsparcie inicjatyw mających na celu intensyfikację współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w regionie, rozwój infrastruktury naukowej, mowa tutaj między innymi o budowie systemu laboratoriów, które będą pełniły funkcję wspierającą podczas prowadzenia profesjonalnych badań, a także będą wsparciem w badaniach naukowych poprzez nowe metody dydaktyczne, mowa tutaj o tutoring akademicki.

Natomiast jeżeli chodzi o drugą uczelnię, która również została doceniona, mowa o Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, to on również otrzyma pieniądze z resortu nauki, które zostaną przeznaczone na projekt, który nosi nazwę „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”.

Głos w tej sprawie zabrał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller, który zajmuje się kierowaniem wdrażaniem reformy. W swojej wypowiedzi podkreśla, że zależy im na tym, aby właśnie te najlepsze uczelnie były w odpowiedni sposób nie tylko nagradzane, ale również wspierane, nieważne czy to jest mniejsza, czy większa uczelnia, a także nie zależnie od misji, jaką chcą pełnić. Ponadto podkreślił, że bardzo ważne jest dla nich to, aby dystrybucja środków odbywała się równomiernie. Dlatego też na potrzeby „Regionalnej Inicjatywy Doskonałości” zostało wydzielonych w Polsce 12 regionów. Ponadto każdy z tych regionów otrzyma odpowiednie środki finansowe. Ponadto wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller, kierujący wdrażaniem reformy dodał, że zależy im na tym, aby każdy, kto pokłada nadzieję w nauce, będzie miał szansę, przede wszystkim na rozwój, dlatego też tak ważne jest dla nich to, aby osoby zdolne, chcące się kształcić, wybrały właśnie uczelnie znajdujące się w Szczecinie, aby nie wyjeżdżali do innych większych miast.
Także jak widać, nie tylko miasto Szczecin ma wiele do zaoferowania, ale również, Szczecińskie uczelnie, które zostały wyżej wymienione, a mianowicie Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny. Uczelnie te są niezwykle pozytywną wizytówką tego miasta, ponadto każda osoba, która lubi się uczyć, wiąże swoją przyszłość, z maturą i dostaniem się na dobre studia, mogą być pewne, że jeżeli wybiorą właśnie te, a nie inne uczelnie mogą osiągnąć bardzo wysokie wyniki w nauce, co pozwoli im na otwarcie drogi w dalszej ich karierze zawodowej, ponieważ jak widać, powstają tam rewelacyjne pomysły, dzięki którym uczelnie te są zarówno doceniane, jak i nagradzane, także osoby ze Szczecina, które planują podjąć dalszą pracę na studiach, nie muszą nigdzie daleko wyjeżdżać do największych miast w Polsce, ponieważ jak się okazuje, te najlepsze uczelnie mają na miejscu. Także osoby, te nie powinny się nawet zastanawiać, ponieważ powinny wybrać właśnie te, a nie inne uczelnie, ogromny rozwój, doświadczenie, wiedza, a w dodatku kariera właśnie dzięki tym uczelnią jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zaangażowanie i chęci dalszej nauki.

Pomorski Uniwersytet Medyczny zapewne będzie idealną uczelnią dla osób, które wiążą swoją przyszłość w zawodzie związanym z medycyną, ponieważ nie oszukujmy się, ale zawód lekarza jest zawodem niezwykle odpowiedzialnym, ponieważ tak naprawdę to on odpowiada nie tylko za zdrowie swojego pacjenta, ale również za jego życie, dlatego też uczelnia ta nie tylko idealnie przygotowuje swoich studentów pod kątem teoretycznym, ale również praktycznym. Między innymi świadczy o tym, projekt, o którym zostało już wyżej wspomniane „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. Jak widać, projekt ten jest projektem, niezwykle innowacyjnym, który pokazuje jak obecna cywilizacja, wpływa na życie i zdrowie człowieka.

Artykuł powstał dzięki portalowi Chwilówka w domu