Renowacja czy wymiana dachu?

Renowacja czy wymiana dachu?

3 grudnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Dachy w sposób permanentny narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, prze co starzeją się i ulegają zniszczeniu. Z pewnością regularne przeglądu poprawiają ich stan techniczny i znacznie przedłużają żywotność, choć nie zawsze da się uniknąć ich wymiany, a ta z kolei najczęściej wiąże się z dużymi kosztami. Kiedy zatem konieczna jest wymiana dachu, a kiedy wystarczy jedynie jego renowacja?

Dlaczego najczęściej wybieramy remont dachu, zamiast jego wymiany, nawet w „trudnych” przypadkach?

Prowizoryczne naprawy dachu kuszą właścicieli domu najbardziej, bo są znacznie tańsze niż wymiana na nowe pokrycie dachowe. Jednak każdy większy remont dachu też generuje wiele dodatkowych kosztów, takich jak zabezpieczanie całej konstrukcji przed ewentualnymi opadami, zakup nowego pokrycia czy wywóz zdemontowanych materiałów. Wszystko razem może być kwestią nie kilku tysięcy, ale nawet kilkudziesięciu. Nie zawsze więc prowizoryczne naprawy dachu mają większy sens, chyba że uszkodzenia są naprawdę niewielkie.

Kiedy wymiana dachu jest wskazana?

Na wymianę dachu warto się zdecydować nie tylko wtedy, gdy chcemy poprawić jego walory wizualne, ale również kiedy chcemy zwiększyć jego funkcjonalność. Podczas takiej wymiany zostaną usunięte zniszczone elementu dachu, a przy okazji będzie można dokonać kontroli materiału termoizolacyjnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba to można dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia, a w przypadku zużytej – zastąpić ją nową o znacznie lepszych parametrach.

Wymiana dachu jest również dobrą okazją do zainstalowania, bądź przeniesienia w inne miejsce, okna połaciowego. Choć zamontować takie okno można też w „starym” dachu, to już z jego przesunięciem nie byłoby tak łatwo.

Wymiana dachu jest dobry pomysłem w sytuacji, gdy zależy nam na zmianie wysokości poddasza lub nawet całej geometrii dachu. W takiej sytuacji jego remont nic nam nie da. Poza tym jeśli mamy bardzo duży problem z grzybem to wymiana dachu też może być koniecznością.
W razie wątpliwości co będzie lepsze – czy remont dachu czy jego wymiana – zawsze warto skonsultować to z fachowcem.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.proof-tech.com