Program Mój Prąd – sprawdź, jak dostać dotację!

Program Mój Prąd – sprawdź, jak dostać dotację!

7 września 2019 0 przez Głos Szczecina

Jeszcze w sierpniu lub najpóźniej we wrześniu ma zostać ogłoszony nabór wniosków w programie Mój Prąd. Nawet 200 tysięcy Polaków będzie mogło dostać dotację na montaż paneli fotowoltaicznych na swoim domu. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 5 000 zł na jedną instalację PV.

Program Mój Prąd – sprawdź, jak dostać dotację!

Rząd planuje przeznaczyć na realizację swojego nowego programu Mój Prąd okrągły jeden miliard złotych. Kwota wydaje się astronomiczna, ale w zderzeniu z rzeczywistością może okazać się niewielka. Coraz więcej Polaków planuje lub przynajmniej zastanawia się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy prąd do ich domów.

Tym bardziej, że ceny prądu w Polsce cały czas rosną. Trzeba też pamiętać, że powodem zatrucia środowiska i powstania smogu jest między innymi właśnie produkcja energii elektrycznej. W Polsce nadal większość prądu powstaje podczas spalania węgla.

Eksperci obliczyli, że 1 mld zł na program Mój Prąd wystarczy na wsparcie około 200 tysięcy projektów fotowoltaicznych.

Zasady programu Mój Prąd

Dotychczas urzędnicy podali tylko podstawowe zasady korzystania z programu. Nabór wniosków mają ogłosić na przełomie sierpnia i września. Można się spodziewać, że wówczas urzędnicy i politycy przedstawią też szczegółowe zasady korzystania z dotacji.

Na razie pewne jest między innymi to, że największe szanse na otrzymanie dotacji będą mieć te osoby, które jako pierwsze złożą wniosek o przyznanie 5000+.

Właśnie 5 000 zł to maksymalna wysokość dotacji, którą mogą otrzymać Polacy na montaż instalacji fotowoltaicznej na swoich budynkach. Przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 50 procent wartości instalacji – zarówno zakupu, jak i montażu paneli.

Zgodnie z zasadami programu Mój Prąd dotację można dostać na PV o mocy od 2 do 10 kW. Warto pamiętać, że 5 tys. zł nie wystarczy nawet na montaż instalacji o najmniejszej mocy, czyli 2 kW.

Dlatego eksperci przyznają, że prawdopodobnie wszyscy zainteresowani dotacją z programu Mój Prąd, będą chcieli uzyskać maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 000 zł.

Program Mój Prąd - sprawdź, jak dostać dotację!

 

Na montaż instalacji fotowoltaicznej można dostać 5 000 zł dotacji.

Nabór wniosków do programu Mój Prąd

Kto chciałby otrzymać 5000plus na montaż paneli fotowoltaicznych, nie ma co czekać z założonymi rękoma na ogłoszenie naboru. Powinien działać już teraz!

Oczywiście wniosku o dotacje nie złoży przed ogłoszeniem naboru, ale może przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. A to trochę potrwa!

Uwaga! Projekt budowy instalacji fotowoltaicznej nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru wniosków o dotację. Jednak projekt ten musi być zakończony w chwili złożenia wniosku o wypłatę 5000plus. To oznacza, że trzeba już teraz zgłosić się do firmy, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych, poprosić o wycenę i zlecić jej wykonanie usługi.

Bo, gdy zostanie ogłoszony nabór, do wniosku będzie trzeba załączyć: fakturę za panele i ich montaż, dowód zapłaty tego rachunku, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego oraz numer umowy kompleksowej. Co oznacza, że wniosek można złożyć dopiero po zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem prądu i zainstalowaniu specjalnego licznika dwukierunkowego

Program Mój Prąd tylko z licznikiem dwukierunkowym

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, czy montaż licznika dwukierunkowego jest rzeczywiście niezbędny do tego, aby korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Teoretycznie można się obyć bez niego, ale byłoby to trudne i bardzo kosztowne.

Obecnie nie można sprzedawać nadwyżek prądu wyprodukowanych przez domową instalację fotowoltaiczną. Coś jednak z tym prądem trzeba zrobić. Tym bardziej, że latem panele potrafią wyprodukować w ciągu doby nawet o 100% więcej prądu niż zużywa dziennie przeciętna rodzina. A jeśli domownicy wyjadą na tygodniowe wakacje, to nadwyżka prądu będzie jeszcze większa.

Można oczywiście kupić akumulatory, ale są one nadal bardzo drogie i mogą zgromadzić niewiele energii. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest wymiana zwykłego licznika na prąd na licznik dwukierunkowy. Takie urządzenie mierzy ile energii elektrycznej zostało pobrane z sieci, a ile do niej oddane.

Bo wszystkie nadwyżki prądu wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne trafią do sieci. Właściciel instalacji PV nie otrzyma za nie pieniędzy, ale będzie mógł odebrać swój prąd wówczas, gdy będzie mu potrzebny – na przykład zimą.

Klienci korzystający z licznika dwukierunkowego rozliczają się z firmą energetyczną tylko raz w roku. Wówczas dostają rachunek za prąd, który kupili.

Program Mój Prąd - sprawdź, jak dostać dotację!

 

Warunkiem otrzymania 5000plus na OZE jest montaż licznika dwukierunkowego.

Mój Prąd – szczegółowe zasady

Dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej nie mogą dostać osoby, które już posiadają panele. Wsparcie 5000plus nie jest bowiem przyznawane na zwiększenie mocy instalacji PV.

Trzeba też pamiętać o tym, aby kupować nowe panele fotowoltaiczne, wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Inne PV nie są objęte programem Mój Prąd.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ewol ze Szczecina, oferującą montaż paneli fotowoltaicznych i elektrycznego ogrzewania.