Problemy opiekunek w Niemczech

Problemy opiekunek w Niemczech

9 sierpnia 2019 1 przez Głos Szczecina

Praca opiekunki wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania ogromnej wiedzy, ale przede wszystkim z niekończącą się cierpliwością i pasją. Opieka nad podopiecznym, to ciężki kawałek chleba, który wymaga od opiekunki ogromnego zaangażowania. Umiejętne postępowanie z seniorem może zawarzyć na całej relacji w kontaktach z podopiecznym. Problem starzejącego się społeczeństwa, dotyczy nie tylko naszego kraju, ale pojawia się również w państwach zagranicznych. W związku z tym zapotrzebowanie na opiekunki rośnie, zarówno przez osoby prywatne, jak i agencje zatrudnienia. Co należy wiedzieć decydując się na pracę opiekuna? Z jakimi problemami zmagają się opiekunowie w Niemczech?

Problemy opiekunek w Niemczech

Opiekunka osób starszych powinna wykazywać ogromne zdolności komunikacyjne. Praca z podopiecznym jest pracą bardzo wymagającą, ponieważ bardzo często senior oprócz podeszłego wieku zmaga się również z ciężkimi chorobami, które mają wpływ na jego zachowanie. Niestety mimo, iż opiekun osób starszych nie jest łatwym zawodem, to dodatkowo może przysporzyć wielu problemów.

Praca 24h? Czy to możliwe?

Jednym z problemów, które dotyczą opiekunek w Niemczech jest całodobowa opieka. Praca z możliwością zakwaterowania wiąże się z tym, że opiekunka zajmuje się swoim podopiecznym przez cały czas. Oprócz opieki w ciągu dnia, bardzo często muszą zajmować się seniorem również w nocy. Nie jest to oczywiście regułą, niemniej jednak przypadków tego typu jest mnóstwo, przez co praca z seniorem jest jeszcze bardziej wymagająca. Dlatego właśnie warto przyjrzeć się rynkowi agencji pracy, które specjalizują się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Same musimy wyczuć, na ile pierwsza rozmowa z rekruterem lub pracowaniem agencji jest merytoryczna i czy uzyskamy satysfakcjonujące odpowiedzi na zadawane pytania, jak choćby pracę w nocy. Temat często jest podejmowany na forach dla opiekunek.

Wyprawa w nieznane

Wiele sytuacji, które ujrzały światło dzienne mówią o tym, że przyjmując ofertę pracy opiekunki, warunki współpracy znacznie odbiegają od tych zapisanych w umowie. Jednym z większych problemów jest ukrywanie faktycznego stanu zdrowia podopiecznego. Bardzo często okazuje się, że seniorka, którą należy się opiekować jest w zdecydowanie bardziej zaawansowanym stadium choroby, niż zostało powiedziane. W takich sytuacjach bardzo często opiekunka decyduje się żyć cudzym życiem przez 24 godziny, żeby pożyć swoim przez chwilę, kiedy wróci do Polski. Dodajmy, że zazwyczaj taki powrót możliwy jest jedynie na 2, góra 3 miesiące. Zobowiązania i problemy finansowe są najczęstszą przyczyną wyjazdów w celach zarobkowych.

Tęsknota za rodziną

Każda rozłąka z najbliższymi wiąże się z poczuciem tęsknoty. I nie ma w tym nic dziwnego, jednak taka sytuacja powoduje, że praca w opiece w Niemczech zamiast przyjemności staje się ogromnym wyzwaniem. Często wiąże się również z walką z samym sobą. Dodatkowo pojawiające się różnice kulturowe bardzo szybką dają się we znaki. Niestety brak zrozumienia ze strony pracodawcy skutecznie zniechęca do dalszej pracy, a dodatkowo sprawia, że dni dłużą się w nieskończoność.

Konflikty z rodziną podopiecznego

Na przełomie kilkunastu lat doszło do zdecydowanego osłabienia więzi rodzinnych. Dorosłe dzieci nie mają czasu zajmować się swoimi rodzicami, natomiast mają czas wymagać od opiekunek czasem wręcz niemożliwego. Ogromna ilość ludzi starszych żyje w samotności, bo rodzina nie ma czasu się nimi zająć. Resztki sumienia jakie pozostają u dzieci sprawia, że chcą odkupić swoje winy i zrekompensować swą nieobecność zatrudniając opiekunkę. Niestety bardzo często opieka w Niemczech okazuje się ponad możliwości opiekunów. Owa rekompensata odbywa się kosztem opiekuna, któremu zleca się coraz większą ilość obowiązków, często zupełnie niewspółmierną do otrzymywanych korzyści czy też wynagrodzenia.

Bariery językowe

Decydując się na pracę w roli opiekuna trzeba niestety zmierzyć się z koniecznością znajomości języka obcego. Praca dla opiekuna w Niemczech wymaga znajomości niemieckiego, który jest niezbędny do prawidłowej komunikacji z podopiecznym. Sprawowanie specjalistycznej opieki jest możliwe jedynie w przypadku prawidłowego rozumienia potrzeb seniora. Ponadto, znajomość języka niemieckiego pozwala na zwiększenie komfortu pracy, a już na pewno ogranicza występowanie stresujących sytuacji. Rola języka w pracy opiekuna jest zatem nieoceniona. Warto tutaj przyjrzeć się poradnikom językowym dla opiekunów. Firma Berlin- Agencja Pracy przygotowała kilka poradników dla opiekunów osób starszych, jak choćby „Pierwszy dzień u seniora”, „W kuchni”, „Niemiecki w opiece nad osobą z demencją”. Poradniki bazują na autentycznych mini-dialogach, które obrazują prawdziwe sytuacje, które mogą nam się przytrafić w opiece w Niemczech. I to je wyróżnia na tle innych poradników.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego

Problemy opiekuna pojawiają się podczas jego choroby. Niestety ubezpieczenie zdrowotne, które mają zapewnione na wypadek choroby działa jedynie na terenie Polski, a opiekun nie może opuścić swojego stanowiska, jeśli firma, przez którą został zatrudniony nie wyślę na jego miejsce zmiennika. Opieka 24/h, jaka często jest wymagana od opiekunki, zdecydowanie utrudnia powrót do pełnej sprawności i pozbycia się choroby.

Duże pieniądze, to także wiele nadużyć

Tam, gdzie duże pieniądze, tam często pojawiają się również duże problemy. Praca dla opiekuna często wiąże się z możliwością zarobienia dużej ilości gotówki, jednak w takim przypadku istnieją duże szanse na pojawienie się nadużyć ze strony pracodawców. W takich sytuacjach mamy do czynienia z wyzyskiem pracowników, brakiem przestrzegania czasu pracy, brakiem niezbędnego ubezpieczenia. Oznacza to, że duże zarobki dla opiekuna wcale nie muszą wiązać się z wymarzonym zatrudnieniem.

Brak odpowiednich kwalifikacji

To, że udało się Wam znaleźć pracę w charakterze opiekuna bez wymaganych kwalifikacji jeszcze nie oznacza, że złapaliście Pana Boga za nogi. Takie postępowanie jest skrajnie niebezpieczne i może skończyć się u podopiecznego utratą życia lub zdrowia. Nieumiejętne opiekowanie się seniorem, może dostarczyć dużą ilość niepotrzebnych problemów również opiekunce.

Praca na czarno

Bardzo często zdarzają się takie przypadki, w których dzieci pobierają zasiłek przeznaczony dla osób opiekujących się rodzicem w podeszłym wieku, a w konsekwencji postanawiają zatrudnić na czarno opiekunkę, która tę opiekę będzie sprawować. Według niemieckich urzędów osobom, które zdecydowały się na pracę na czarno nie przysługują żadne prawa. W związku z tym opiekunowie bardzo często są poniżani i wykorzystywani do pracy ponad normę, za niewielkie wynagrodzenie, a w momencie buntu są straszeni policją. Niestety w Niemczech za pracę na czarno, osoba zostaje ukarana mandatem w wysokości 5000 euro.

Brak szacunku i bez godności

Tak właśnie bardzo często wygląda praca opiekunek w Niemczech. Pozbawienie godności i brak szacunku, oraz zlecanie dodatkowych prac to tylko jedne z nielicznych problemów, jakie opiekunka może doświadczyć. Pan Paweł Nowak, właściciel firmy Berlin- Agencja Pracy mówi, że jego personel codziennie mierzy się z tego typu sprawami. „Każdy przypadek naruszenia praw opiekun/ki jest sprawdzany. Pracujemy wówczas ściśle z opiekunką oraz koordynatorem w Niemczech i rodziną, aby przypadek łamania prawa pracownika więcej się nie powtórzył. W przypadku dodatkowej pracy przypominamy rodzinom zapisy umowy, gdzie np.: występuje zakaz zlecania pracy opiekunce mycia okien, sprzątania pomieszczeń, nie będących w użytkowaniu seniora, opiekunki. Najczęściej udaje się rozwiązać problem na miejscu w duchu obopólnego porozumienia, choć nie zawsze. Wówczas albo rozwiązujemy umowę z daną rodziną, albo proponujemy opiekunce gratyfikację finansową za np.: dodatkowe wykonane prace. Jeśli problem eskaluje z przyczyn niezależnych, np.: braku chemii między opiekunką a podopieczną, decydujemy się najczęściej na zmianę miejsca pracy dla opiekunki/na”.

Niemcy potrafią zlecić opiekunce dosłownie wszystko. Pod żadnym pozorem nie wolno robić żadnych zabiegów medycznych, które powinien wykonywać lekarz, ponieważ w przypadku problemów najprawdopodobniej to właśnie opiekun zostanie obarczony winą, która wiąże się z pobytem w więzieniu.

Mnogość problemów, z jakimi muszą mierzyć się opiekunowie w Niemczech daje wiele do myślenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem znalezienie sprawdzonej agencji, która legalnie i z poszanowaniem wszelkich praw pracownika zorganizuje bezpieczne miejsce pracy. Decydując się na pracę za granicą należy mieć stuprocentową pewność, że jej podjęcie pozwoli uzyskać nam jedynie korzyści i nie sprowadzi na głowę niepotrzebnych problemów. Ze swojej wiedzy mogę powiedzieć, że bardzo chwalona na rynku jest agencja pracy ze Szczecina, Berlin- Agencja Pracy. Bardzo dużo opiekunów wybiera miasto Berlin jako miejsce pracy, gdyż nie muszą w busach spędzać 8 godzin lub więcej na dojazdy do pracy. Firma jest prowadzona przez pana Pawła N., który bardzo angażuje się wraz ze swoim personelem w rozwiązywaniu spraw u rodzin niemieckich. Tą informację przekazała mi moja znajoma, która jest również opiekunką w firmie Berlin.

Anna M.

Daj ocenę (5 / 1)