Pracownicy tymczasowi – wielka szansa, ale i ryzyko

Pracownicy tymczasowi – wielka szansa, ale i ryzyko

16 kwietnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Pracownicy tymczasowi dla niektórych firm są zupełnie niepotrzebnym balastem, ponieważ wielką wartością jest dla nich stała, dobrze zgrana i z każdym dniem bardziej kompetentna ekipa. Takich firm jest całkiem sporo, ale równie dużo jest przedsiębiorstw, w których duże znaczenie ma sezonowość czy cykliczność pracy. Zaczyna się sezon i nagle potrzeba 20 dodatkowych pracowników, z którymi po mniej więcej pół roku nie będzie co zrobić. W takim przypadku potrzebni są pracownicy tymczasowi, ale ich rekrutacja każdego roku to naprawdę poważne wyzwanie. Na szczęście istnieją firmy HR, które są w stanie nas w tej kwestii wyręczyć.

Problem z pracownikami tymczasowymi

Problem z pracownikami tymczasowymi polega na tym, że są to bardzo często ludzie w dużej mierze przypadkowi, których nie interesuje stała współpraca z firmą lub przynajmniej nie mogą na nią liczyć, więc na jedno wychodzi. Tacy ludzie przychodzą i odchodzą, nie dbają za bardzo o pozostawienie dobrego wrażenia, bo nie muszą i tak naprawdę najważniejsza w ich przypadku jest etyka pracy. Człowiek z wysoką etyką pracy będzie pracował dobrze i wydajnie. Człowiek z etyką niższych lotów, może zachowywać się niespecjalnie prawidłowo, przez co efekty jego pracy nie będą najlepsze.
Prawdziwym problemem jest tutaj przede wszystkim to, że określenie który pracownik będzie pracownikiem dobrym, a któremu nie należy zaufać, to dla pracodawcy zwykle płotek nie do przeskoczenia. Dla firmy HR nie jest to trudne, ponieważ takie firmy posiadają odpowiednie mechanizmy sprawdzania osób i ich kompetencji. Są one oczywiście niedoskonałe, ale doświadczone firmy mają już stałych klientów po stronie pracowników i wiedzą, że osoba zatrudniająca się kilkakrotnie u różnych pracodawców była dobrym pracownikiem. Przez to wysyłają do swoich klientów pracowników sprawdzonych.

Szybko i pewnie

Wykorzystanie okazji pojawiającej się w związku z cyklicznym charakterem działania w różnych branżach wymaga posiadania pracowników dokładnie w tym czasie, kiedy to będzie potrzebne. Prowadzone indywidualnie procesy rekrutacji pracowników tymczasowych i sezonowych mogą realnie pozwolić na uzyskanie odpowiedniej ilości osób, ale ich pojawianie się w firmie ma zazwyczaj charakter falowy. Najpierw przybywa kilku, potem kilku kolejnych, potem znów kilku. A od pierwszego danego miesiąca potrzeba ich do pracy sześćdziesięciu. Czasami zupełnie uniemożliwia to działanie, a czasami powoduje ograniczenie korzyści, jakie można by uzyskać.
Firmy zajmujące się rekrutacją profesjonalnie są w stanie zadziałać bardziej efektywnie, dzięki czemu potrafią skierować dużą grupę osób na czas. Co więcej, zwłaszcza do prac o niskiej specjalizacji, możliwe jest często sprowadzanie pracowników zza granicy, zwłaszcza z Ukrainy i z Białorusi. W ten sposób pracodawca może zyskać nie tylko na pracownikach sezonowych, ale może także zarobić bardzo dużo na pracownikach zagranicznych, co w przypadku rekrutacji prowadzonej we własnym zakresie jest albo zupełnie niemożliwe, albo przynajmniej bardzo trudne do prawidłowego zorganizowania.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres