Praca w Niemczech dla gościa z Ukrainy z lokalnej spółki na zasadzie VAN DER ELST VIZA

Praca w Niemczech dla gościa z Ukrainy z lokalnej spółki na zasadzie VAN DER ELST VIZA

29 maja 2019 0 przez Głos Szczecina

Czy pracownicy ukraińscy z Nasz są skłonność legalnej funkcji w końcach Unii Europejskiej przez Polskę? Wiele kobiet cierpi takie pytanie, że nietrudno jest ubiegać się o własną wizę niż o wizę innego świata z Grupy Europejskiej.

Praca w Niemczech dla pracownika z Ukrainy z własnej firmy na zasadzie VAN DER ELST VIZA

 

Zamówienie tymczasowej wycieczek do Niemiec pracownika polskiej firmy na zasadzie VAN DER ELST VIZA

Razem z pełną zasadą wiza do praktyce w jakimś kraju UE nie zapewnia ofert funkcji w żadnej spośród nich. Oznacza to, że gdy otrzymasz polską wizę do produkcji dodatkowo nie będziesz działał w Polsce, będzie toż naruszeniem prawa. Tak dlatego, razem z własną wizą roboczą, można odwiedzić inne kraje UE, przecież taka wiza nie daje odpowiednia do oficjalnego zatrudnienia w obcych krajach UE. Tak a polskie prawo nie pozwala na zajęcie w Niemczech w projektu uzyskania wizy roboczej do Polski. To oznacza, po otwarciu polskiej wizy roboczej, powinieneś siedzieć w Polsce.

Van der Elst Viza sięga 1994 roku. Zatem przedsiębiorstwa z jakiegoś państwa UE są prawo kierować naszych pracowników do następnych krajów w kontraktu z koniecznością produkcji. Należy mieć, że nie wszystkie kraje UE traktują tę rezolucję. Na przykład Niemcy, Austria, Francja, Belgia i Holandia zgodziły się z ułomnością i wydały takie wizy, a Włochy, Grecja, Luksemburg – nie.

Zamówienie tymczasowej wycieczek do Niemiec pracownika polskiej firmy na zasadzie VAN DER ELST VIZA
Zamówienie tymczasowej wycieczek do Niemiec pracownika polskiej firmy na zasadzie VAN DER ELST VIZA

Nasza spółka, w której odbywa obywatel Ukrainy, zatrudnia zatrudnionego na wycieczkę służbową (do pracy / oferowania usług). Należy zauważyć, że proste delegowanie pracownika przez lokalną firmę do Niemiec nie podlega procedurze Van der Elst. Pracownik jest przekazywany do tworzenia pewnej działalności w Niemczech (konieczność produkcji). Termin, na który że stać oddelegowany, nie może występować 3 miesięcy.

Ponieważ polska wiza potrafi żyć zwykła: – przez 180 dni (na zasadzie rejestracji przez pracodawcę wniosku o zatrudnienie osoby); – od 1 roku do 3 lat (zezwolenie na produkcję opublikowane przez Terytorium Województwa), widać, że po otrzymaniu sześciomiesięcznej polskiej wizy służbowej (wydawanej raz w roku) w obiekcie odbycia podróży służbowej do Niemiec w ruchu roku, będzie bogata tylko 3 miesiące.

Głównym powodem takiej jazdy jest porozumienie między własną spółką i firmą w Niemczech. Aby przeprowadzić taką podróż służbową, człowiek musi wziąć dodatkową wizę – „Van der Elst Visa”.

Po otrzymaniu wizy Van der Elst, musisz zwrócić wniosek do biura wizowego Ambasady Niemiec w Warszawie, które jest Departamentem przyjmującym wnioski o wizę z wszelkiej Polski.

Aby osiągnąć dodatkową wizę, „Van der Elst Visa” jest zobowiązana do przedłożenia dokumentów, wśród których ważne są: zezwolenie na akcję w Polsce, karta ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków medycznych, umowa pomiędzy firmami polskimi i niemieckimi, pisemne potwierdzenie harmonizacji warunków pracy między niemiecką marką oraz delegowany gość i kolejni.

Należy również zauważyć, że ambasada zastrzega sobie moc do życzenia dodatkowych dokumentów.

źródło artykułu: Praca w Niemczech dla pracownika z Ukrainy VAN DER ELST VIZA