Porządki w domowej biblioteczce – co robić, gdy książek jest za dużo?

Porządki w domowej biblioteczce – co robić, gdy książek jest za dużo?

11 grudnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Gdy stosy książek sięgają aż po sufit, a półki uginają się pod ciężarem zbędnych tomów, to znak, że najwyższa pora uprzątnąć nieco domową bibliotekę. Za pomocą kilku praktycznych mebli i dodatków możemy przecież wyeksponować księgozbiór tak, aby stał się prawdziwą ozdobą naszego salonu. Podpowiadamy, jak tego dokonać!

Kolekcja książek może być perłą salonu, jego główną ozdobą i dekoracją. Cała sztuka w tym, by umiejętnie ją wyeksponować. Od czego zacząć? Przede wszystkim od gruntownych porządków i rewizji księgozbioru. Warto zastanowić się, czy aby na pewno chcemy zachować wszystkie książki, czy też wystarczą nam jedynie te, do których mamy wyraźny sentyment i zamierzamy wracać w przyszłości. Woluminy, które nie podbiły naszego serca, będą tylko zbierały kurz, a przecież mogłyby jeszcze przydać się komuś innemu. Taką selekcję warto przeprowadzić, zwłaszcza gdy kolekcja znacznie się rozrosła, a my nie dysponujemy zbyt dużym metrażem i miejscem do jej przechowywania.

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest oddanie książek do biblioteki, ale choć brzmi to prosto, wcale takie nie jest. Zanim wybierzemy się do takiej placówki, warto najpierw zadzwonić i zapytać, jakiego rodzaju książki można tam przekazywać. Niektóre biblioteki przyjmują jedynie książki wydane po 2010 roku, a inne w ogóle nie prowadzą takiej zbiórki.

Książki można też oddać znajomym albo sprzedać za niewielką sumę. Na wymianę lub sprzedaż używanych książek pozwalają między innymi grupy na Facobook’u dla moli książkowych, ale również popularne portale, takie jak OLX czy Allegro. W ten sposób książki, które u nas zajmowałyby tylko miejsce, zyskują drugie życie i mogą sprawić przyjemność jeszcze niejednej osobie.

Jak urządzić domową bibliotekę?

Kiedy już zredukujemy naszą kolekcję do rozsądniejszych rozmiarów, czas zastanowić się nad jej aranżacją. Najprostszą i najlepszą metodą ekspozycji księgozbioru są regały i inne meble do salonu, na których można poustawiać cenne tomy. Regały na książki są niezwykle praktyczne, a co więcej same w sobie też mogą stanowić ciekawą dekorację pomieszczenia. Jeśli chodzi nam o ciekawy wizualnie efekt, warto wybrać model o nietypowym fasonie czy niesymetrycznym rozkładzie półek. Do regału można dobrać jeszcze kilka półek lub szafek modułowych, pozwalających na większą swobodę aranżacyjną.

Ciekawym pomysłem jest zaadaptowanie na biblioteczkę przestrzeni pod schodami lub innych zakamarków, typu wnęka czy półki pod wyspą oddzielającą otwarty salon od kuchni. Tym sposobem, nie tylko wykorzystamy wolną przestrzeń, ale i zyskamy ciekawy element wystroju naszego wnętrza.

Książki jako dekoracja salonu

Książki, dla których zabrakło miejsca na regale, warto wykorzystać w roli dekoracji, na przykład na stoliku kawowym czy parapecie. Wystarczy ułożyć kilka eleganckich tomów jeden na drugim, a obok ustawić wazon z kwiatami, gustowną doniczkę czy ramkę ze zdjęciem. Taka dekoracja może mieć także wymiar praktyczny. Do jej stworzenia warto wykorzystać choćby nowo zakupione książki, które czekają w kolejce do przeczytania lub te, które właśnie czytamy.

Jeśli mamy więcej miejsca na regale, możemy wzbogacić aranżację książek efektownymi wspornikami na książki. Niektóre z nich mają naprawdę wymyślne kształty, które nie raz jak ulał pasują do określonych aranżacji, na przykład w typie etno czy glamour. Za taką podpórkę może posłużyć także figurka, doniczka z sukulentem czy inne przedmioty, które wzbogacą wygląd regału.

Książki na regale – jak je ustawić?

Skoro jesteśmy już przy aranżacji regału, to warto wspomnieć też o kilku sposobach na efektowne ustawienie kolekcji woluminów. Dla osiągnięcia lepszego efektu wizualnego lepiej zrobić to w zorganizowany i harmonijny sposób, spójny z wystrojem całego wnętrza. W końcu książki mają w sobie niemały potencjał, a ich okładki mogą nawet podkreślać obrany styl aranżacyjny. Wiele osób ustawia książki tak, by ich grzbiety kolorystycznie do siebie pasowały. Stopniując kolory i rozciągając takie ustawienie na cały regał, możemy uzyskać ciekawy efekt tęczy. Innym pomysłem jest ustawianie książek według wielkości lub zgodnie z rodzajem okładki, drukiem czy kolorem liter na grzbiecie.