Płytki do przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Płytki do przedpokoju – o czym warto pamiętać?

11 grudnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Podłoga w przedpokoju – czyli pomieszczeniu, które pełni zarówno funkcję reprezentacyjne, jak i praktyczne, powinna oddawać jego charakter. Najłatwiej to zrobić wybierając właśnie płytki. Na runku dostępny jest dzisiaj ogromny ich wybór. Różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, kolorystyką, wielkością, kształtem, a także – i przede wszystkim – jakością. O czym trzeba pamiętać wybierając i kładąc płytki w przedpokoju.

Wybór odpowiednich płytek

Wybór płytek do przedpokoju ma ogromne znaczenie i przed zakupem powinniśmy się bardzo poważnie zastanowić. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii. Po pierwsze – rodzaj płytek. Na rynku dostępne są płytki wykonane z tradycyjnej terakoty, gresu i klinkieru. Wśród płytek bardzo wysokiej jakości, które często wykonane są z użyciem bardzo eleganckich wzorów najczęściej znaleźć można przede wszystkim płytki terakotowe. Mają one wiele zalet, ale niestety nie pozbawione są również wad. Płytki do przedpokoju tego rodzaju są dość odporne i wytrzymałe (w dużej mierze zależy to również od jakości kładzenia podłogi), ale ich wytrzymałość ma swoje granice. Jeżeli zatem planujemy wykorzystywać przedpokój jako przede wszystkim przestrzeń użytkową, w której na przykład często będą przesuwane meble, warto rozważyć inne rozwiązania. Płytki terakotowe wysokiej jakości wiążą się również z odpowiednio wysoką ceną.

Popularne jest użycie w przedpokoju również płytek gresowych. Jest to materiał ceramiczny nieco bardziej złożony niż terakota i sprasowany pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu uzyskują bardzo wysoką wytrzymałość i odporne są na różne rodzaje zniszczeń. Wiele osób decyduje się również na płytki na korytarz wykonane z klinkieru. Jest to nieszkliwiony rodzaj ceramiki, który jednak daje bardzo ciekawe efekty i świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Płytki ma korytarz – jakość ma duże znaczenie

Wybierając płytki powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Przedpokój to pomieszczenie, które niezależnie od tego w jaki dokładnie sposób jest używane ma zawsze jedną cechę – to tutaj koncentruje się największy ruch w domu. Aby zatem płytki służyły możliwie jak najdłużej i na zawsze zachowały dobry wygląd, warto zainwestować w produkty sprawdzonych marek. Dzięki temu uda się uniknąć w przyszłości wydatków związanych z uszkodzeniem podłogi niskiej jakości. Kupując płytki warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną kwestię, o której zazwyczaj się nie pamięta. Istotny jest mianowicie sposób ich przechowywania w siedzibie sprzedawcy. Terakota najczęściej nie jest odporna na mróz, a przechowywanie w nieodpowiednich warunkach może pogorszyć jakość produktu, co wiąże się ze zmniejszeniem jego trwałości. Warto zatem dowiedzieć się jak najwięcej na temat warunków przechowywania płytek w sklepie.

Jakość wykonania podłogi

Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania samej podłogi, na przykład to, czy zastosowano odpowiednią ilość kleju, a także odpowiedni jego rodzaj, dostosowany do rodzaju płytek. Nawet najwyższej jakości płytki jeżeli nie zostaną położone prawidłowo, mogą po pewnym czasie zacząć pękać. Ich montaż – o ile nie posiada się wystarczających umiejętności – warto pozostawić fachowcom.