Od stycznia do września w Zachodniopomorskiem, było wielu nietrzeźwych kierowców.

Od stycznia do września w Zachodniopomorskiem, było wielu nietrzeźwych kierowców.

4 stycznia 2019 0 przez Głos Szczecina

Od stycznia do września w Zachodniopomorskiem, było wielu nietrzeźwych kierowców. Jak przedstawiają się statystyki nietrzeźwych kierowców? Gdzie jest ich najwięcej? Co się może wydarzyć? Jakie będą skutki uboczne? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło.

Statystyki pokazują, że niestety, ale dużo osób, pijąc alkohol, decyduje się później usiąść za kierownicę i prowadzić, niestety wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, jak wiele go to może kosztować, bardzo często dochodzi do wypadków, a nawet śmiertelnych. Ponadto według statystyk, które zostały przeprowadzone, od stycznia do września w Zachodniopomorskiem, było wielu nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali nie jeden wypadek drogowy, ponieważ było ich aż 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. Osoby kierujące pojazdami najchętniej wsiadają za kierownicę w soboty, właśnie wtedy dochodzi do największej ilości wypadków, ponieważ bardzo często kierowcy pod wpływem emocji i wolnego weekendu bez zastanowienia wsiadają za kierownicę. Bardzo często kończy się to rodzinnymi dramatami dlatego też w związku z tym, co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzi kampanię społeczną, która walczy z nietrzeźwością na drogach i pokazuje, jak ważne jest to, aby prowadzić samochód tylko i wyłącznie, kiedy nie spożywa się alkoholu. W tym roku pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”.

W poniedziałek została zorganizowana konferencja, podczas której uczestniczyli: wicemarszałek Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak oraz podkom. Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, wojewódzki koordynator do spraw profilaktyki w ruchu drogowym.

Kampania ta prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych. W ubiegłym roku każdy, kto miał możliwość uczestniczenia w takich to właśnie działaniach edukacyjnych, mógł otrzymać jednorazowe alkotesty, jest to idealne bardzo dobra sprawa, ponieważ jeżeli dzień wcześniej spożywało się alkohol, warto się rano przebadać, po to, aby nie doszło do niepotrzebnej tragedii. Za pośrednictwem zachodniopomorskiej policji, kierowcy będą otrzymywać zapachy samochodowe. Podczas tej kampanii bardzo głośno jest mówione o tym, że w żaden sposób, nie jest tolerowany kierowca, kiedy wsiada za kierownicę, w żaden sposób nikt nie dostaje na to przyzwolenie i nie ma w związku z tym absolutnie żadnej akceptacji. Podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Jarosław Rzepa apelował o rozwagę, a także dodał, że każdy, kto prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, ma czerwone światło.

W tym roku będzie to wyglądało nieco inaczej, ponieważ Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego będzie prowadzić działania edukacyjno-informacyjne, które będzie nosić hasło „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Jak wiadomo, zbliża się dzień Wszystkich Świętych przez nieuwagę bardzo łatwo w takim dniu o wypadek, ze względu na ogromną liczbę samochodów, dlatego też pierwsze działania rozpoczną się w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i będą one trwały aż do grudnia. Oczywiście w związku z tą akcją zostaną przygotowane mobilne reklamy. Ponadto przygotowano 5000 zapachów do samochodu z nadrukiem logo kampanii, każdy kierowca, który będzie podlegał rutynowej kontroli, będzie miał możliwość otrzymania takiego zapachu, aby pamiętał, o tym, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Głos w tej sprawie zajęła także Anna Nowak, która jest dyrektorem Wydziału Współpracy Społecznej, dodała, również, że bardzo często piesi są nieuważni na drodze, ponieważ idąc ulicą cały czas patrzą w swoje smartfony, nie mają pojęcia czy się zbliża samochód, czy też nie, ze względu na posiadające słuchawkach na uszach, także są bardzo nieostrożni. Dyrektor Nowak podkreśliła, również, że zależy jej na tym, aby uwzględnić zadanie, które będzie adresowane tylko do dzieci. Zadanie to miałoby na celu, pokazania i nauczenia dzieci bezpiecznego zachowania na drogach w trakcie wypoczynku.

Niestety jednak statystyki pokazują, że wiele osób w ogóle nie przywiązuje uwagę do tego, że siada za kierownicę pod wpływem alkoholu, ponieważ od stycznia do września w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy spowodowali 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. Według statystyk w roku 2017 w naszym województwie policja zanotowała aż 42 wypadki, oczywiście nie doszłoby do tych wypadków, gdyby osoby, nie siadały za kierownicę właśnie pod wpływem alkoholu, była to sytuacja, kiedy zginęły w nich cztery osoby, a 51 zostało rannych.

Głos w tej sprawie zabrał podkom. Mateusz Mićko z KW Policji w Szczecinie, który dodaje, że osoby, które siadają za kierownicę, nie kontrolują swojej jazdy i bardzo często wypadki, które kończą się tragicznie, są spowodowane zbyt dużą prędkością, a osoba nietrzeźwa nie jest w stanie wtedy nad swoim pojazdem zapanować. Akcja, o której mowa jest powyżej, jest niezwykle potrzebna. Statystyki pokazują, że już w tym roku w zachodniopomorskim kierujący pojazdem blisko 500 tysięcy zostali poddani kontroli badania na zawartość alkoholu, wyniki były naprawdę szokujące, ponieważ aż 2918 kierujących niestety, ale było po spożyciu alkoholu.

Artykuł powstał dzięki portalowi pierwsza pożyczka

0 0 vote
Daj ocenę