Na wakacje autostradą. Jak bezpiecznie dojechać do celu?

Na wakacje autostradą. Jak bezpiecznie dojechać do celu?

30 sierpnia 2019 0 przez Głos Szczecina

Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h – to znana formułka, której uczą się przyszli kierowcy na kursach na prawo jazdy. Na tym krótkim stwierdzeniu ich wiedza niestety się kończy i tylko zdobywając doświadczenie za kierownicą już po zdanym egzaminie rozumiemy jaki niedosyt pozostaje po przebytym niegdyś kursie. Szkoły nauki jazdy skupiają się przede wszystkim na trasach egzaminacyjnych, prawidłowym parkowaniu, zachowawczej jeździe – co oczywiście jest dostosowane do oczekiwań kursantów i wymagań egzaminacyjnych. Tymczasem, co roku dochodzi do setek kolizji na poszczególnych odcinkach autostrad, których, zdaniem ekspertów, można by uniknąć, stosując się do podstawowych zasad. W tym artykule omówimy najważniejsze zasady ruchu drogowego na autostradach.

Po pierwsze, zachowaj odpowiedni odstęp!

Niedostosowanie odległości między poruszającymi się pojazdami to jedna z częstszych przyczyn kolizji i wypadków, stanowi aż 16% wszystkich zdarzeń na A2. Sytuacje na drodze są różne i nie da się wszystkiego przewidzieć, na przykład spadającego źle zabezpieczonego roweru z dachu samochodu jadącego tuż przed nami, lub pękającej w nim opony i wielu innych niebezpiecznych zdarzeń, ale należy być przezornym i utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdów. Jaka jest więc ta bezpieczna odległość? Niestety przepisy ruchu drogowego nie regulują tej kwestii jednoznacznie, określając ją jako taką odległość, która pozwoli kierowcy na swobodne wyhamowanie pojazdu i uniknięcia zdarzenia. Dodatkowo należy uwzględnić też warunki atmosferyczne, stan nawierzchni oraz stan techniczny samochodu (np zużycie hamulców, system abs itd).

Po drugie, sygnalizuj manewr wyprzedzania podczas zjeżdżania z autostrady!

To żelazna zasada, która powinna zostać przypomniana wszystkim kierowcom, również tym którzy nie korzystają z autostrady. Kierowcy zapominają o zwyczaju sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego chęć zmiany pasa lub zwyczajnie go lekceważą. Ta lekkomyślność jest równie częstą przyczyną wypadków drogowych, nieraz ze skutkiem śmiertelnym. Pamiętać też należy o włączaniu kirunkowskazu zanim skręcimy kierownicą, sygnalizujemy bowiem nie tylko sam manewr, ale też samą chęć wykonania go, by uprzedzić kierowców jadących za nami – zwłaszcza pasem, na który zamierzamy wjechać. Zaleca się wjazd na pas, z którego później planujemy zjeżdżać z autostrady przynajmniej w odległości 1500 metrów przed węzłem. Zaznaczmy, że na drodze umieszczone są tablice informujące o zbliżaniu się do węzła autostradowego. Pierwsza taka tablica umieszczana jest w odległości 3000 metrów od węzła, druga w odległości 1500 metrów, a ostatnia – 500 metrów. Wjazd na pas zjazdu za trzecią tablicą jest bardzo niebezpieczny i zdecydowanie należy unikać takiego manewru.

Po trzecie, pamiętaj o światłach awaryjnych w razie niebezpieczeństwa!

Sytuacje niebezpieczne na drogach szybkiego ruchu, jakimi są autostrady zdarzają się nader często. Nie trudno tu o kolizje i poważniejsze wypadki. Gdy na swojej drodze natrafiamy na zatory spowodowane takimi wydarzeniami, zmuszeni jesteśmy zwolnić, a nawet się zatrzymać. Bardzo ważne wówczas jest właściwe zachowanie na drodze, jesteśmy zobowiązani dla względów bezpieczeństwa zakomunikować innym uczestnikom ruchu że napotkane zdarzenie na drodze zmusza nas do nagłej zmiany prędkości. W tym celu należy włączyć światła awaryjne zaraz po zauważeniu sytuacji niebezpiecznej.

Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych w serwisie https://www.motocaina.pl/