Jedną z propozycji szczecińskich członków rad osiedli jest zmiana długości kadencji.

Jedną z propozycji szczecińskich członków rad osiedli jest zmiana długości kadencji.

4 stycznia 2019 0 przez Głos Szczecina

Jedną z propozycji szczecińskich członków rad osiedli jest zmiana długości kadencji. Jakich zmian chcą szczecińscy członkowie rad osiedli? Czy uda im się wygrać wybory? Czy będą mieli możliwość głosu? Jakie będą ich losy? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Jedną z propozycji szczecińskich członków rad osiedli jest zmiana długości kadencji.

Osiedlowcy w Szczecinie chcą mieć większy wpływ na miasto.
Propozycją szczecińskich członków rad osiedli jest zmiana długości kadencji oraz liczby stawianych znaków „X” w trakcie przyszłorocznych wyborów.
Wspólnymi siłami zostało napisane oświadczenie, które zostało złożone przez dwudziestu przedstawicieli szczecińskich rad osiedli, w swoim oświadczeniu wnoszą o rozpatrzenie kilku zmian, które według nich wpłyną nie tylko pozytywnie na działanie osiedlowców, ale również zdecydowanie ich usprawnią.
Głos w tej sprawie zabrał Michał Wilkocki, który jest przewodniczącym Rady Osiedla Gumieńce. W swojej wypowiedzi podkreślił, że zależy im na tym, aby został dopasowany czas trwania kadencji do tego, co zostało ustalone w ustawie, czyli tak długo, jak trwa kadencja rady miasta.
Kolejną istotną zmianą, jaką wnieśli w oświadczeniu, przedstawiciele szczecińskich rad osiedli, jest to, że ma ona dotyczyć samej procedury wyboru rad osiedli.
Osiedlowcy chcą zmienić pewien zapis, a mianowicie ten, który mówi o tym, że obowiązujące prawo stanowi, że mają prawo wyboru tylko jednej osoby. Ponadto apelują, aby osoba wybierająca, miał możliwość zagłosowania nie na jedną wybraną przez siebie osobą, ale na taką liczbę kandydatów, jaką ma liczyć dana rada.
Ponadto przedstawiciele szczecińskich rad osiedli, podkreślają, że nie chcą, aby w radach osiedli doszło do procesu ich upartyjnienia. Według nich jeden głos doprowadzi do dużo słabych mandatów, a także doprowadzi to do uruchomienia procesu niezdrowej konkurencji, jaka pojawia się bardzo często między kandydatami. Ponadto podkreślają, że do tej pory wyróżniali się ponadpartyjnością, a także działali na rzecz swoich osiedli. Sam Wilkocki uważa, że nie miała miejsca polityka na tym najniższym szczeblu samorządu.
Szybkie konsultacje.
Zostały już ogłoszone konsultacje przez samego prezydenta Szczecina, które będą dotyczyły przyszłości rad osiedli. Ponadto ważną informacją jest to, że zakończą się one jeszcze w tym roku, ponieważ 1 grudnia, jednak na wyniki tej konsultacji trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, ponieważ będą one przedstawione na początku przyszłego roku. Ponadto będzie możliwość przygotowania nowych wersji statutów poszczególnych rad.

Problematyczna data.

Także jak widać, problemów do rozwiązania jest wiele, jednak to nie są wszystkie, ponieważ pojawił się jeszcze jeden, który również należy rozwiązać. Jak wiadomo, trwająca kadencja rad osiedli, zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Na podstawie przepisów wybory powinny mieć miejsce w następną niedzielę od momentu czwartej rocznicy wyboru rad osiedli. Także wynika z tego, że wybory powinny odbyć się po rezurekcji lub śniadaniu wielkanocnym, także takie rozwiazanie zapewne dla wielu osób, jest niedogodnym terminem, ponieważ to są święta, czas radości i spędzenia czasu z rodziną, a nie pójścia do urn wyborczych.
Dlatego też w związku z tą sytuacją, jak informują osiedlowcy, biuro rady miasta będzie wnioskować o to, aby termin ten został zmieniony i wszyscy mieli możliwość wspólnego radosnego świętowania.

Osiedlowcy mają głos.
Wybory samorządowe pokazały, że osiedlowcy należą do niesamowicie ważnego ogniwa w miejskiej strukturze. Wybory pokazały, że do nowej rady miasta dostało się ośmiu przedstawicieli rad osiedli, dzięki temu, będą mieli możliwość głosu w swoich osiedlach.

Głos w tej sprawie zabrał Wilkocki, który podkreśla, że za każdym razem rzetelnie podchodzą do wszystkich ugrupowań, świadczy między innymi o tym to, że na każdym z nich zawsze są, a ponadto deklarują, że ponad podziałami będą działać na rzecz swoich dzielnic.

Także jak widać, bardzo ważne jest to, aby osiedlowcy w Szczecinie mieli zdecydowanie większy wpływ na swoje miasto. Pokazują, że zależy im na tym, aby jak najwięcej dobrego zrobić dla swojego miasto. Dlatego też jak wyżej zadeklarowali, będą działać, a nie stać i siedzieć w miejscu, ponieważ zależy im na dobru dzielnic, aby się one rozwijały. Także dzięki wyborom samorządowym będą mogli się nie tylko realizować, ale również spełniać w swoich działaniach a ponadto będą mieli możliwość, pokazania jak wiele dobrego, są w stanie zrobić dla osiedli. Także przeprowadzone wybory samorządowe dały możliwość dostania się do nowej rady miasta aż ośmiu przedstawicieli rad osiedli, i to właśnie oni będą mieli ogromny wpływ na to, co będzie się działo na ich osiedlach, ponieważ w każdej sprawie będą mieli możliwość, zabrania głosu na ten temat, a co więcej wspólnymi siłami będą mogli zrobić wiele dobrego i przydatnego, z czego będą mogły korzystać wszystkie osoby zamieszkujące osiedle.

Także zapewne przedstawiciele rad osiedli, nie zmarnują swojej szansy i pokażą, że ich wybór miał istotne znaczenie, ponieważ mają wiele pomysłów, o których nie tylko chcą głośno mówić, ale również chcą je realizować. Także przed nimi ogromne wyzwanie, w którym zapewne się odnajdą, ponieważ o to im właśnie chodziło, aby również ich głosy i ich zdanie było brane pod uwagę.

Artykuł powstał dzięki portalowi wonga logowanie

0 0 votes
Daj ocenę