Jakie wybrać kosmetyki odpowiednie dla dzieci?

Jakie wybrać kosmetyki odpowiednie dla dzieci?

7 września 2019 0 przez Głos Szczecina

Każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Jednak we wszystkim trzeba zachować umiar. Część rodziców zaopatruje dziecięcą kosmetyczkę w ogromną ilość preparatów. Ulegają oni reklamom, czy namowom rodziny. Tymczasem dziecko wcale nie potrzebuje wielu produktów. Mało tego, im mniej ich będzie, tym lepiej.

Jakie wybrać kosmetyki odpowiednie dla dzieci?

Wśród mnóstwa produktów dla maluszków, jest w zasadzie tylko kilka tych, które być muszą. Ale jak je wybrać spośród tylu różnych kosmetyków znajdujących się na sklepowych półkach?

Dlaczego dzieci mają inne kosmetyki?

Najwięcej wątpliwości ma się podczas zakupów dla noworodka. Nie bez powodu. Skóra maluszka jest kilkukrotnie cieńsza niż u osoby dorosłej, a przez to dużo bardziej wrażliwa. Poza tym łatwiej przenikają przez nią wszystkie składniki, również te szkodliwe, łatwiej też traci wodę, więc trzeba zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Nie bez powodu jest specjalna linia kosmetyków dla dzieci. Trzeba zwracać uwagę na to, od jakiego wieku maluch może używać preparatu. Nie można tego bagatelizować, w przeciwnym razie kosmetyk, zamiast pielęgnować skórę, wywoła na niej reakcję alergiczną.

Co trzeba mieć?

W pierwszych tygodniach życia dziecko jest mało wymagające, jeśli chodzi o wielość niezbędnych kosmetyków. Jednak jest kilka podstawowych, które stosuje się od początku. Przede wszystkim jest to krem ochronny do pupy. Pod pieluszką skóra noworodka się poci i może odparzać. Zanim później martwić się odparzeniami, lepiej od razu im zapobiegać. Wystarczy niewielką ilość kosmetyku nanieść na oczyszczoną podczas przewijania skórę dziecka. A jeśli krem do pupy, to i chusteczki nawilżające. Będą pomocne nie tylko podczas przewijania. Będą nieocenione w wielu innych sytuacjach, na przykład na spacerze. To, czego nie powinno się kupować na zapas, to krem na odparzenia. Nie używa się go profilaktycznie i prawdopodobnie stosowanie kremu ochronnego będzie wystarczające.

Kosmetyki dla dzieci obejmują też preparaty do mycia. Do kąpieli potrzebny będzie specjalny płyn myjący. Najlepiej, żeby zawierał emolienty. Dzięki temu w trakcie kąpieli nie tylko skóra dziecka jest oczyszczana, ale również dostarczamy jej optymalnego nawilżenia. W ten sposób być może uda się zrezygnować z dodatkowych balsamów nawilżających. A jeśli noworodek ma skórę zdrową i bez skłonności do tego, by się przesuszała, to, nawet kiedy stosuje się do kąpieli płyn bez emolientu, balsam nie będzie potrzebny. Na pewno trzeba się jeszcze zaopatrzyć w krem ochronny do buzi. Wystarczy raz dziennie posmarować dziecko przed wyjściem. Tym, czego w pierwszych dniach dziecko nie potrzebuje, to szampon.

Nie zapomnij o soli fizjologicznej i gazikach

Kosmetyki dla dzieci to nie wszystko, zawsze na półce dziecka musi być sól fizjologiczna. Dzieciom trzeba przemywać oczka. Robić to trzeba po każdej kąpieli, aby zniwelować drażniącego działania wody. Sól fizjologiczna jest też niezbędna do nawilżania noska. Obok soli fizjologicznej powinny być jałowe gaziki, które są niezbędne m.in. do przemywania kikuta pępowinowego. Do dezynfekcji będzie trzeba kupić osobny preparat dla dzieci.