Jak się oddłużyć i odzyskać wolność finansową?

Jak się oddłużyć i odzyskać wolność finansową?

19 września 2019 0 przez Głos Szczecina

Liczba naszych rodaków, którzy mają problemy finansowe rośnie z każdym rokiem. Jednak świadomość prawna i finansowa rośnie i coraz więcej osób szuka sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia. Zastanawiasz się co możesz zrobić aby się oddłużyć? W dzisiejszym artykule krótko i zwięźle wyjaśniamy, jak można to osiągnąć.

Najczęściej przyczyną spirali zadłużenia jest utrata płynności finansowej, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie spłacać rat kredytu bankowego. Potem sięgamy po krótkoterminowe pożyczki chwilówki. Później zaczynają do nas przychodzić listy a w nich ponaglenia, potem wypowiedzenia umów pożyczek i wezwania do natychmiastowej spłaty, a ostatecznie sądowy nakaz zapłaty i zawiadomienie o egzekucji komorniczej. Na każdym z tych etapów możesz jeszcze podejmować działania oddłużeniowe.

Czy dług istnieje?

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z długów to musisz najpierw zadać sobie jedno ważne czytanie: czy dług istnieje? Gdy jakaś firma żąda od ciebie zapłaty, to powinna udowodnić, że jej się te pieniądze należą. Do udowodnienia istnienia oraz wymagalności roszczenia potrzebne są odpowiednie dowody. Samo żądanie jest jest dowodem i bez problemu zostanie obalone w sądzie. Dlatego zawsze żądaj pełnej informacji na temat dochodzonego roszczenia, bądź stanowczy i dociekliwy.

Wymagaj od wierzyciela podania podstawy zadłużenia poprzez przedstawienie umowy, z której miałoby ono wynikać. Wierzyciel, który żąda zapłaty powinien wiedzieć jakie są strony tej umowy, a także znać datę jej zawarcia, numer, podstawowe postanowienia, jak np. kwotę którą pożyczyłeś i jaką miałeś oddać. Oczywiście wierzyciel powinien także udzielić informacji co składa się na kwotę, jaką masz zapłacić ponad pożyczony kapitał. Zawsze zadawaj pytanie o sumy i proś o konkretne wyliczenia.

Windykacja telefoniczna i terenowa.

Obecnie firmy windykacyjne chętnie korzystają z tzw. windykacji miękkiej prowadzonej przez telefon. Gdy zadzwoni do ciebie pracownik takiej firmy, to zawsze powinieneś zweryfikować swojego rozmówcę. Zapytaj o imię i nazwisko, nazwę firmy oraz skąd mają twój numer telefonu.

Co bardzo ważne, nigdy nie podawaj swoich wrażliwych danych osobowych osobie podającej się za windykatora. Nie podawaj ani nie potwierdzaj takich danych jak: PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres zamieszkania czy data urodzenia. Jeżeli osoba dzwoniąca nie jest windykatorem, tylko oszustem może w taki sposób łatwo wyłudzić twoje dane osobowe i na ich podstawie zaciągnąć kolejne pożyczki przez Internet.

Czy długi się przedawniają?

Windykatorzy często wykorzystują niewiedzę dłużników i wmawiają im, że nie ma czegoś takiego jak przedawnienie. To oczywiście nieprawda!

Termin przedawnienia kredytów, pożyczek, rachunków za telefon, należności czynoszowych itp. wynosi 3 lata. Datą końcową jest zawsze ostatni dzień roku, w którym ma nastąpić przedawnienie. Zaś datą początkową jest data wymagalności roszczenia. Jak ją ustalić? Po prostu sprawdź datę do kiedy powinieneś spłacić dług wedle pierwotnego zobowiązania. Taką datą może być na przykład termin płatności rachunku za telefon/internet.

Jeśli roszczenie jest przedawnione to masz prawo powiedzieć wierzycielowi, np. bankowi, firmie windykacyjnej albo pożyczkowej, że nie masz zamiaru nic płacić. A jeśli chcą cokolwiek od Ciebie to muszą pozwać Cię do sądu. W ten sposób na drodze sądowej wywalczysz dla siebie całkowite oddłużenie!

Długi u komornika.

Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania musisz wiedzieć, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym, którego zadaniem jest wykonanie orzeczeń sądowych. Utrudnianie czynności egzekucyjnych komornikowi jest przestępstwem, np. poprzez zablokowanie drzwi i odmowę wpuszczenia go do mieszkania. Możesz jednak robić inne rzeczy.

Jeżeli twoja sprawa jest już na etapie postępowania egzekucyjnego (komorniczego), to twoim wierzycielem nie jest komornik prowadzący postępowanie, ale ten podmiot, który jest wpisany jako wierzyciel w tytule egzekucyjnym. Dlatego o ewentualnym rozłożeniu długu na raty albo umorzeniu jego części nie powinieneś rozmawiać z komornikiem, tylko wierzycielem. Co w ten sposób uzyskasz? Zaoszczędzisz na kosztach egzekucji, a to będzie od kilku do kilkunastu procent!

Masz pytania? Zadzwoń do nas albo napisz. Możesz również wejść na nasze forum dla zadłużonych i zadać pytanie naszym prawnikom. Chętnie na nie odpowiemy.

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu