Filtry wody przemysłowej – ich zalety i wady

Filtry wody przemysłowej – ich zalety i wady

3 grudnia 2019 0 przez Głos Szczecina

W obecnych czasach niezwykle ważną kwestią jest skuteczne oczyszczanie oraz uzdatnienie wody, bowiem w wielu regionach dostęp do dobrej jakości wody słodkiej jest ograniczony. W tym celu stosuje się różne metody, a jedną z nich jest filtracja, stosowana zarówno w celach prywatnych, jak i przemysłowych. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej filtracji wody przemysłowej i jej zaletom.

Filtrowanie wody domowe a przemysłowe

W związku z różnymi potrzebami, filtracja wody domowej z reguły będzie wyglądała inaczej niż filtracja wody w przemyśle. Stąd też wynika występowanie różnego rodzaju filtrów – od małych urządzeń montowanych na domowej sieci wodociągowej, po ogromne stacje uzdatniania wody, znajdujące się przy zakładach przemysłowych.

Filtry wody przemysłowej i ich rodzaje

Filtry przemysłowe oczywiście znajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych oraz przetwórczych. Charakteryzują się dużą wydajnością godzinową, a także małym spadkiem ciśnienia, dzięki czemu gwarantują ciągłą dostawę wody o odpowiednich parametrach.

Wśród filtrów przemysłowych najczęściej wyróżnia się:
• filtry wyposażone w nowoczesne siatki filtracyjne – pozwalają na dokładne oczyszczanie wody w sposób mechaniczny,
• filtry wykorzystujące odwróconą osmozę,
• filtry wykorzystujące np. węgiel aktywny.
W zakładach przemysłowych często łączyć się różne rodzaje filtrów, w celu uzyskania wody o odpowiednich parametrach.

Filtracja wody przemysłowej – jej zalety i wady

Dla każdej firmy uzyskanie najlepszej jakości czystej wody powinno być priorytetem. Nowoczesne filtry do wody stosuje się przede wszystkim w celu bezpieczeństwa. W przypadku filtrowania wody przemysłowej chodzi również o zwiększenie wydajności pracy danego zakładu, a także przedłużenie żywotności urządzeń i maszyn, których działanie oparte jest na wykorzystywaniu wody. Minusem może być spory koszt związany z tego typu inwestują, ale koszt ten dosyć szybko się zwraca.
A zatem w dłuższej perspektywie czasowej rozwiązanie to z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest opłacalne.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.filtrowanie.com.pl