Dentysta Sianów

Dentysta Sianów

7 marca 2019 0 przez Głos Szczecina

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w spokoju nawet utratą zębów. Niezależnie z racji tej chorobie, należy się nią opanować i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Dobra

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „zatrzymywania się” bądź same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na doba, ale proces obecny istnieje niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn może być dużo, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to prawie efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Otwieranie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często i higiena. Zarówno ta zła (niedoczyszczanie zębów, odkładający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy również ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efektu zbierania się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź same „opuszczanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący skutkiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z obecnego powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy zapoznają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a też na słodki i ostry smak też na dotyk to tradycyjny objaw obnażonych szyjek zębowych. Przenosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym zapachu i temperaturze, kiedy dodatkowo w kontakcie z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta grupę jest trudniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z przyczyny powstania problemu, a i z zaawansowania choroby. Zazwyczaj wprowadza się jednak z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to idealne szczeble w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi kształtuje się w gabinecie stomatologicznym w punktu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie mówi się je co pół roku.

Pomocna może być jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Kluczowa jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w stylu od dziąsła) Właściwie jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do zawieszania się osadu nazębnego.

Dentysta Dobra

Warto zaopatrzyć się i w właściwe preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i nowego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami potrzebne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dobra