Czas odwiedzić alpejskie stoki – jak się do tego przygotować?

Czas odwiedzić alpejskie stoki – jak się do tego przygotować?

25 października 2019 0 przez Głos Szczecina

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, podziwiając piękne krajobrazy i korzystając z licznych atrakcji na górskich stokach. Bałtyk ma swój urok i przygoda nad morskimi akwenami również może być przednia, ale nic nie może równać się z panoramą górską i emocjami towarzyszącymi podczas pokonywania stoków. Zanim jednak wybierzemy się w góry, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie wyjazdu i przygotowanie się do wycieczki.

O czym należy pamiętać, planując wyjazdy na narty?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w góry tylko na weekend, czy zamierzamy spędzić tam większą liczbę dni, należy odpowiednio się spakować i pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o to, aby ubezpieczyć siebie i swoich towarzyszy. Najlepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, na wypadek, gdyby coś nam się stało na stoku podczas uprawiania sportów. Nie można zapomnieć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możliwe jest korzystanie ze świadczeń zdrowotnych nawet za granicą. Wiele osób zapomina o tym, że niezależnie od pory roku w górach słońce jest bardzo silne, dlatego trzeba chronić oczy i skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV. Tym bardziej że promienie odbijają się od śniegu i lodu, co może być niebezpieczne nie tylko dla naszego narządu wzroku. Możemy zostać oślepieni podczas jazdy na nartach czy poparzeni. Konieczne jest zabranie
ze sobą okularów przeciwsłonecznych oraz pomadki i kremu z wysokim filtrem UV.

Podczas uprawiania sportów zimowych trzeba liczyć się z ryzykiem kontuzji. Należy wobec tego mieć zawsze ze sobą środki opatrunkowe i przeciwbólowe. Odpowiedni ubiór podstawa, nawet jeśli nie mamy w planach spędzania wielu godzin na stoku. Ciepła odzież i buty to jedno, ale warto mieć przy sobie ogrzewacze w kieszeni kurtki/spodniach, szczególnie podczas ujemnych temperatur. Wychodząc z resortu, należy zawsze zabierać ze sobą naładowany telefon z zapisanymi numerami alarmowymi. Do tego przyda się latarka i rękawiczki umożliwiające korzystanie ze smartfona. W górach pogoda jest kapryśna, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Należy pamiętać o tym, że wyciągi w Alpach są zamykane pod wieczór, dlatego, jeśli nie zdążymy wrócić do tego czasu, pozostaniemy po drugiej stronie góry, a powrót może słono nas kosztować – nerwów, czasu i pieniędzy.