Blat kuchenny na wymiar od szklarza – dlaczego warto się na taki zdecydować?

Blat kuchenny na wymiar od szklarza – dlaczego warto się na taki zdecydować?

23 listopada 2019 0 przez Głos Szczecina

Kuchnia w domu to niemal poligon doświadczalny – składniki żywnościowe i chemiczne o różnym stopniu kwasowości, na przemian wysokie i niskie temperatury, różnorakość ostrych narzędzi – w takim środowisku szansę na przetrwanie mają tylko najsilniejsi. A szklany blat kuchenny do takich właśnie należy.

Estetyczne walory blatów szklanych

Szkło jest niezastąpionym elementem w budowaniu nowoczesnej kuchennej aranżacji. Możliwości precyzyjnego docięcia go pod pożądany wymiar sprawiają, że planując wygląd domowego ogniska użytkownik ograniczony jest jedynie swoją fantazją – oraz oczywiście wymiarami kuchni. Szerokie spektrum plastycznych możliwości szkła pozwala eksperymentować z formą i kształtami – kuchenne blaty szklane mogą być trójkątne, koliste czy romboidalne. Bardzo dobrze komponują się z drewnianymi czy metalowymi elementami wyposażenia, pozwalając łączyć się w niepowtarzalne konstrukcje.

Na tle przeszklonych powierzchni doskonale wyglądają też nowoczesne sprzęty AGD czy naczynia, tak często zachwycające elegancją i precyzyjnym designem. Pozostają dobrze wyeksponowane, nie przytłoczone ciężkością mebli wykonanych z innych materiałów.

Szklane blaty kuchenne to także więcej światła w kuchni. Nie tylko odbijają sztuczne czy naturalne oświetlenie, ale i optycznie powiększają pomieszczenie, nadając mu wrażenie lekkości i przestrzeni. Stąd sprawdzają się zarówno w mniejszych kuchniach – nadając im więcej tak potrzebnego „oddechu”, jak i w większych, nie zabierając przestrzeni a dodając do niej walory estetyczne.

W zależności od preferencji i gustów użytkowników blaty szklane mogą być ozdabiane nadrukami, ornamentowane, barwione na różne odcienie, matowe lub transparentne. To jedyny materiał, który w kuchni daje tyle możliwości, pozostawiając projektantowi na swobodne realizowanie swojej wizji.

Bezpieczeństwo szklanych blatów kuchennych

To zadziwiające, jak bardzo lekkość i kruchość szkła idzie w parze z jego wytrzymałością i funkcjonalnością. Szklane blaty powstają z kilku warstw hartowanego materiału, dodatkowo wzmocnionego warstwą zbrojeniową. Są odporne na działanie wysokich temperatur, w żadnym stopniu nie chłoną wilgoci, a ich konstrukcja gwarantuje, że w przypadku pęknięcia odłamki zachowają spoistość i nie pokaleczą domowników.

Odporność na warunki atmosferyczne sprawia też, że bez znaczenia pozostaje lokalizacja blatu szklanego w kuchni. Nie przeszkadza mu bliskość piekarnika czy płyty grzewczej, nie straszne mu chłodniejsze miejsca przy oknie czy w okolicach lodówki. W każdym przypadku pozostaje estetycznym i łatwym w użytkowaniu centrum domowej kuchni.

Wady blatów szklanych

Zerowa wchłanialność wilgoci idzie niestety w parze z dość mocno widocznymi wszelkimi zabrudzeniami. I o ile czyszczenie szklanego blatu jest bardzo proste, o tyle niestety dość często konieczne. Nie jest to czynność kłopotliwa – wystarczą zwykłe detergenty.

Na szklanym blacie widać też silniejsze zarysowania – bezpośrednie krojenie na nim nie jest więc wskazane. Ale to dotyczy raczej wszystkich materiałów, z których mogą być wykonane kuchenne meble.

Reasumując – szklane blaty kuchenne cechuje ogrom zalet, przy jednocześnie nielicznych wadach. Do tych ostatnich niestety zaliczyć należy też cenę, którą jednak w pełni rekompensuje estetyka, jakość wykonania i bezpieczeństwo, płynące z eksploatacji.

Jak znaleźć dobrego szklarza?

Jak już wspomniano, blaty szklane nie należą do najtańszych. Z tego powodu warto zlecać ich wykonanie sprawdzonym fachowcom. Z powodzeniem szklarza można znaleźć w Internecie, np. na Fixly, gdzie wystarczy dodać zapytanie, a fachowcy z okolicy sami się skontaktują ze zlecającym. Na profilach fachowców dostępne są oceny od wcześniejszych klientów, co pozwala sprawdzić ich renomę przed podjęciem decyzji. Serwis Fixly dostępny jest w Szczecinie, Koszalinie, Szczecinku oraz innych miastach zachodniopomorskiego i całego kraju.