Agmatyna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Agmatyna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

29 kwietnia 2019 0 przez Głos Szczecina

W każdej sekundzie ludzki organizm wytwarza setki substancji, o których nie mamy pojęcia. Jedną z takich substancji, które zresztą do niedawna nieznane były nawet naukowcom jest agmatyna.

Czym jest agmatyna?

Agmatyna to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy amin biogennych. Powstaje w organizmie w wyniku dekarboksylacji argininy, czyli innego organicznego związku chemicznego z grupy aminokwasów. Pełni funkcję neurotransmitera czy też neuroprzekaźnika.

Mimo, iż trwają badania nad całościowym wpływem agmatyny na poszczególne elementy ludzkiego organizmu, na niektóre układy jej wpływ nie został określony. M.in. na centralny układ nerwowy. To właśnie dzięki temu działaniu treningi wspomagane agmatyną są skuteczniejsze. Pierwsze co zwykle podlega badaniom naukowym nad tego typu substancjami to szkodliwość, którą w przypadku agmatyny wykluczono z dużym prawdopodobieństwem. Co więcej, w badaniach wykonanych na grupie docelowej suplementów zawierających agmantynę, nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych jej stosowania.

Czy istnieje naturalne agmatyna?

Siarczan agmatyny poza występowaniem naturalnie w organizmie i suplementach diet, znajduje się jeszcze w:

  • piwie
  • białym i czerwonym winie
  • kawie (zwłaszcza rozpuszczalnej)
  • mięsie
  • rybach
  • sake

Oczywiście, jak to zwykle bywa z substancjami, które bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie, agmatyna zawarta w powyższych produktach po pierwsze występuje w nich w bardzo niewielkiej ilości, a po drugie średnio się wchłania. Stąd właśnie jej chemiczne odmiany i stosowanie w postaci suplementów.

Jak działa agmatyna?

Wiele właściwości agmatyny nie zostało jeszcze odkrytych, ale to, co już o tej substancji wiemy wygląda obiecująco, bo z udowodnionych działań tej substancji mamy m.in. zwiększenie przepływu krwi, a to oznacza, że faktycznie agmatyna może pomagać w treningach. Nie bez wpływu na nasz organizm jest też rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie tzw. pompy mięśniowej, które odbywa się podczas suplementacji tą substancją.

Z innych już mniej treningowych zalet mamy poprawę koncentracji i działanie przeciwlękowe, co z kolei ma zastosowanie w leczeniu depresji. Jeśli chodzi o inne typowo chorobowe stany, niedawno dowiedziono, że odpowiednie dawkowanie agmatyny, może urważliwiać organizm na działanie środków przeciwbólowych, co w praktyce oznacza, że pacjent lepiej przyswaja stosowane w większości środków przeciwbólowych substancje atakujące źródło bólu. Dodatkowo warto wspomnieć, że Agmatyna może mieć działanie delikatnie przeciwbólowe, co jednak nie jest równoznaczne z brakiem odczuwania bólu. Nie trzeba się więc bać, że po suplementacji, nie zauważymy naderwanego mięśnia czy nie poczujemy uderzenia sztangą w kolano.