300 zł – tyle kosztuje najtańsze OC w Szczecinie! Co zrobić, żeby płacić niską składkę ubezpieczeniową?

300 zł – tyle kosztuje najtańsze OC w Szczecinie! Co zrobić, żeby płacić niską składkę ubezpieczeniową?

25 października 2019 0 przez Głos Szczecina

Szczecinianie płacą za ubezpieczenie OC średnio 850 zł. Na cenę niewiele wyższą od średniej krajowej – 779 zł – zapracowali zarówno młodzi kierowcy, których składki zwykle są dosyć wysokie, jak i bardziej doświadczeni użytkownicy ruchu drogowego, płacący za OC znacznie mniej. Ile kosztuje najtańsze OC w Szczecinie? Jakie oferty otrzymują młodzi mieszkańcy stolicy województwa zachodniopomorskiego? I czy w ogóle można wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Najtańsze OC – Szczecin z najtańszym ubezpieczeniem auta na poziomie 300 zł

Okazuje się, że ubezpieczenie samochodu wcale nie musi być dużym wydatkiem nawet dla kierowców z większych miejscowości. We wrześniu 2019 roku najtańsze OC w Szczecinie liczącym ponad 400 tys. mieszkańców wyniosło zaledwie 300 zł. Wyliczył je 49-letni mężczyzna, właściciel Fiata Seicento o pojemności silnika 0,9 l. Jak wynika z danych przedstawionych w artykule: Najtańsze OC Szczecin – kierowcy wyliczają składki od 300 zł!, tanie OC przysługuje jednak większej liczbie kierowców ze Szczecina. Oprócz właściciela Fiata oferty najtańszego ubezpieczenia auta otrzymali również:

 • 49-letni kierowca Kii Rio (pojemność silnika: 1,2 l) – 380 zł,
 • 42-letnia właścicielka Skody Fabii (pojemność silnika: 1,2 l) – 380 zł,
 • 59-letni właściciel Forda Focusa (pojemność silnika: 1,0 l) – 380 zł,
 • 35-letni posiadacz Skody Rapid (pojemność silnika: 1,0 l) – 407 zł,
 • 46-letni mężczyzna jeżdżący Fiatem 500 (pojemność silnika: 1,2 l) – 440 zł,
 • 44-letni właściciel Citroena C4 (pojemność silnika: 1,6 l) – 442 zł,

– Kierowcy, którzy otrzymali propozycje najtańszego OC samochodu, jeżdżą pojazdami o stosunkowo niewielkiej pojemności silnika. Oznacza to, że ich auta nie osiągają bardzo dużych prędkości, które są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Mniejsze ryzyko spowodowania stłuczki pozwala ubezpieczycielom obniżyć składkę kierowcy – tłumaczy Monika Strzała z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Czy Szczecin jest najtańszym miastem pod względem ubezpieczania pojazdów?

Mimo że ceny najtańszego OC, jakie wyliczają kierowcy ze Szczecina są bardzo przystępne, to okazuje się, że stolica województwa zachodniopomorskiego wcale nie wiedzie prymu wśród miast wojewódzkich pod względem atrakcyjnych składek ubezpieczeniowych. Najtańsze ubezpieczenie OC na tym samym poziomie, tj. 300 zł zanotowano także w Bydgoszczy. A jeszcze taniej jest w Opolu, gdzie najtańsze OC kosztuje 280 zł, w Toruniu i Białymstoku, w których najniższa składka wynosi 270 zł, a także w Rzeszowie, gdzie wyliczono OC nawet za 260 zł.

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2019 – początkujący szczecinianie płacili we wrześniu ponad 600 zł

Młodzi mieszkańcy Szczecina płacą najczęściej powyżej 1-2 tys. zł za OC swojego samochodu. Wszystko przez młody wiek i niewielkie doświadczenie na drodze, co wcale nie zwiększa zaufania firm ubezpieczeniowych. A to odbija się na składkach kierowców między 18. a 25. rokiem życia. Wśród młodych osób, które płacą za OC dużo zdarzają się również tacy kierowcy, którym przysługuje bardziej przystępna składka. Wielu z nich obniżkę zawdzięcza współwłaścicielom z większym doświadczeniem za kierownicą. Okazuje się bowiem, że coraz więcej początkujących polega właśnie na zniżkach rodzica czy starszego rodzeństwa.

Najtańsze OC, jakie wyliczył młody szczecinianin kosztuje 628 zł. To bardzo przystępna cena jak na 23-latka. Korzystny wpływ na cenę jego polisy miała z pewnością marka samochodu i pojemność silnika – Skoda Fabia o silniku 1,0 l. Inni kierowcy poniżej 25 lat, którzy otrzymali atrakcyjne oferty OC to m.in:

 • 21-letnia właścicielka Mercedesa-Benz A Klasy z silnikiem o pojemności 1,4 l – 767 zł,
 • 24-letni właściciel Volvo S40 z silnikiem o pojemności 2,0 l – 768 zł,
 • 22-letnia właścicielka Mercedesa-Benz A Klasy z silnikiem o pojemności 2,0 l – 811 zł,
 • 25-letni właściciel Audi A4 z silnikiem o pojemności 1,8 l – 853 zł,
 • 25-letnia właścicielka Volkswagena Jetty z silnikiem o pojemności 1,6 l – 1003 zł.

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w wyliczaniu ceny OC każdego kierowcy bazują na jego danych i informacjach o nim i jego pojeździe. Parametry samochodu czy dane adresowe trudno zmienić tylko ze względu na cenę polisy. Istnieje jednak jeszcze kilka innych warunków, od których zależy wysokość składki.

Przede wszystkim bezpieczna jazda. W dużej mierze liczba wypadków spowodowanych przez kierowcę zależy od niego samego. Przepisowa jazda to pierwszy krok do uniknięcia stłuczki i obniżenia ceny OC. Niższą składkę można uzyskać, współdzieląc pojazd z bardziej doświadczonym i jeżdżącym bezszkodowo kierowcą, który wypracował już swoje zniżki. Oprócz tego dodatkowe ulgi można otrzymać za zakup przez internet. Warto też rozglądać się za akcjami promocyjnymi, oferowanymi od czasu do czasu przez towarzystwa ubezpieczeniowe. A gdy przyjdzie czas na opłacenie składki, najlepiej uregulować całość z góry, żeby uniknąć odsetek doliczonych do każdej raty.