Zostały przeprowadzone statystyki, z których jasno wynika, że Ukraińcy są poszukiwani do pracy.

Zostały przeprowadzone statystyki, z których jasno wynika, że Ukraińcy są poszukiwani do pracy.

15 grudnia 2018 0 przez Głos Szczecina

Zostały przeprowadzone statystyki, z których jasno wynika, że Ukraińcy są poszukiwani do pracy. Czy zabraknie rąk do pracy? a przedsiębiorcy będą mieć dramatyczne problemy, także w Szczecinie? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym będą odpowiedzi na te pytania.

Czy Ukraińcy wyjadą?

Coraz więcej osób zadaje sobie pytania, czy Ukraińcy wyjadą z Zachodniopomorskiego (i z reszty kraju) na Zachód. Czy zabraknie rąk do pracy, a przedsiębiorcy będą mieć dramatyczne problemy, także w Szczecinie? Bardzo głośno w tej sprawie jest ostatnio w mediach.
Zauważono, że coraz to więcej osób, wyjeżdża za pracą do Niemiec, w szczególności są to mężczyźni, ponieważ bez najmniejszego problemu mogą tam znaleźć pracę w budowlance, ponieważ rynek pracy w Niemczech, jeżeli chodzi o budowlankę, jest znacznie większy i niestety, ale niepokoi się sektor budowlany w Polsce. Głos w tej sprawie zabrał Łukasz Tomaszewicz, który jest prezesem dużej firmy ze Szczecina, podkreślił, że Ukraińcy zaczęli podróżować za zachodnią granicę od momentu, kiedy uzyskali oni możliwość podróżowania na wizę turystyczną. Ponadto szef Przedsiębiorstwa „Tomaszewicz” uważa, że jeżeli tylko dojdzie do tego, że w Niemczech będą zdecydowanie większe możliwości, znalezienia pracy w różnych branżach, to nie będą się nawet zastanawiać nad tym, czy pozostać w Polsce, czy też nie i po prostu wyjadą za chlebem do Niemiec. Jedną z takich główniejszych przyczyn, że osoby nie wyjeżdżają z Polski za granicę, jest to, że mają pewne obawy, czy sobie poradzą, boją się również wyjeżdżać z tego względu, że nie znają języka i to w głównej mierze ich blokuje i hamuje.

Zapewne wielu osobom powstaje kolejne pytanie, co zrobią szczecińskie i zachodniopomorskie firmy w przypadku takiego exodusu? Odpowiedzi na to pytanie uzyskał Łukasz Tomaszewicz, podkreślił, że muszą się liczyć tym, że jak najbardziej może nadejść taki czas i moment, że po prostu zabraknie tych rąk do pracy i będzie problem ze znalezieniem pracowników, dlatego też w związku z tym będą zmuszeni poszukania pracowników nawet na wschodzie, ponieważ nie będą mogli sobie pozwolić na to, że prace i zlecenia do wykonania będą czekały, a nie będzie komu ich wykonać, ponieważ groziłoby to wręcz zupełną katastrofą, która by mogła doprowadzić nawet do zamknięcia firmy.
Prezes firmy podkreślił, że posiada własne przedsiębiorstwo budowlane, w którym jest zatrudnionych 40 Ukraińców, ponadto dodaje, że nie absolutnie w jego firmie nie jest stosowany system Polak a Ukrainiec, nie ma czegoś takiego, że jeden jest gorszy a drugi lepszy, że jeżeli Ukrainiec, to może pracować za przysłowiowy talerz zupy, absolutnie w jego firmie czegoś takiego się nie praktykuje, wręcz przeciwnie zarówno Polacy, jak i Ukraińcy są traktowani na równym poziomie i zarobki również są takie same. Ponadto jak zauważył prezes firmy, Ukraińcy są naprawdę bardzo pracowici, ponieważ dopytują się i chętnie pracują w soboty, ponieważ zależy im na dodatkowej gotówce, a jak wiadomo, większa ilość pracy, wiąże się z większym wynagrodzeniem, także, jeżeli tylko chcą, mają możliwość dodatkowego zarobku.

Zostały przeprowadzone statystyki, z których jasno wynika, że Ukraińcy są poszukiwani, jak informuje Paweł Nowak z Wydziału Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Ukraińców poszukują agencje zatrudnienia, a także przedsiębiorstwa budowlane, ponadto Ukraińców do pracy poszukują firmy, które zajmują się rolnictwem, transportem, hotelarstwem, gastronomią oraz przedsiębiorstwa przetwórstwa spożywczego. Statystyki pokazują również, najpopularniejsze zawody, w których deklarowano zatrudnienie cudzoziemców zgodnie z grupami klasyfikacji zawodów i specjalności, także do tych zawodów należą: robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, pracownicy wykonujący prace proste, pracownicy usług i sprzedawcy.

Także jak widać, poszukiwana jest duża grupa Ukraińców do pracy, zapewne każdy Ukrainiec chętnie przyjmie pracę w Polsce, jeżeli będzie tylko w odpowiedni sposób traktowany, ale także będzie otrzymywał adekwatne wynagrodzenie do wykonywanej swojej pracy. Oczywiście może być tak, że z biegiem czasu Ukraińcy zaczną opuszczać Polskę, wyjeżdżając jak już wyżej, zostało wspomniane, do pracy do Niemiec, ze względu na lepsze warunki, jednak oczywiście czas jeszcze pokaże, czy dojdzie do tego, czy też nie. Dlatego też osoby, które prowadzą własny biznes, muszą już mieć to na uwadze, ponieważ niestety, ale jeżeli Ukrainiec będzie źle traktowany, będzie zarabiał groszowe pieniądze, to w takiej sytuacji będzie szukał zdecydowanie czegoś lepszego, ponieważ każdy z nas chce żyć na odpowiednim poziomie, nikt nie chce, aby cokolwiek nam w życiu brakowało, także, jeżeli pracodawcy będą szanowali swoich pracowników, którzy są cudzoziemcami, mogą być raczej spokojni o to, że ich nie opuszczą, także szacunek do pracownika w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny, ponieważ pracownik czasami woli zarobić trochę mniej pieniędzy a chce mieć zdrowe i pozytywne relacje ze swoim szefem w pracy niż zarabiać dużo a być poniżanym. Także z biegiem czasu okaże się, czy Ukraińcy wyjadą, czy też nie, wpływ na to ma ogromna ilość różnych czynników.

 

Zobacz również: Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

0 0 votes
Daj ocenę