Wyprawa w góry? Te pasma warto zobaczyć!

Wyprawa w góry? Te pasma warto zobaczyć!

19 sierpnia 2018 0 przez Głos Szczecina

W Polsce mamy do dyspozycji kilkanaście pasm górskich. Każde ma inny charakter i wyróżnia się swoim niepowtarzalnym urokiem. Oto nasz subiektywny wybór najatrakcyjniejszych miejsc na górskie wyprawy.

Wyprawa w góry? Te pasma warto zobaczyć!

Bieszczady

Leżą na skraju kraju, wciśnięte między Polskę a Ukrainę. To oaza spokoju, opiewana przez poetów i pieśniarzy. Szczególnie dobrze znane są piosenki Starego Dobrego Małżeństwa i wiersze Edwarda Stachury. Zachwytowi trudno się dziwić, bo Bieszczady odznaczają się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Do najchętniej odwiedzanych szczytów należy Tarnica, Wielka Rawka oraz połoniny: Wetlińska i Caryńska.

Tatry

Być może najbanalniejszy wybór i najbardziej oczywisty. Ale Tatry przyciągają jak magnes, a w dodatku dysponują najlepszą bazą noclegową w polskich górach. Zapewnia to Zakopane. Apartamenty, centrum miasta, bliskość Krupówek i atrakcji dla dzieci. Dla jednych to duży walor tego miejsca, inni unikają go jak ognia. To co nie budzi wątpliwości, to piękno tatrzańskich wierzchołków. Do dyspozycji mamy szeroki wachlarz szlaków – od najprostszych, przez trasy o średnim poziomie trudności, po te najtrudniejsze, jak osławiona Orla Perć.

Beskid Żywiecki

Pasmo często pomijane przez turystów, a niesłusznie. Może nie ma tu tak atrakcyjnych widoków, jak w kilku powyższych przykładach, ale Beskid Żywiecki z pewnością zasługuje na odnotowanie. Jest to pasmo na tyle rozległe, a jednocześnie nasycone sporą ilością schronisk, że wędrowanie po tutejszych szlakach jest łatwi i przyjemne. Co więcej łatwo znaleźć tu trasy, na których niemal nie spotkamy drugiego człowieka. Do największych atrakcji pasma zalicza się Babia Góra, Pilsko, Rycerka czy Krawców Wierch. Sporo osób ceni także okolice Worka Raczańskiego i oddalone od aglomeracji schronisko na Wielkiej Raczy.

Karkonosze

Idealne miejsce na poznanie Sudetów. Zwiedzanie Karkonoszy można połączyć także z wizytą w urokliwym Karpaczu. Do najciekawszych szlaków należą te prowadzące na Śnieżkę oraz do Śnieżnych Kotłów. Przed wyruszeniem na trasę warto jednak sprawdzić, czy dany szlak jest otwarty. Ze względu na warunki pogodowe, a przede wszystkim na okres lęgowy ptaków, część ścieżek bywa okresowo zamykana.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zawsze wychodząc w góry sprawdź czy masz ze sobą zapas wody i jedzenia. Ważne też, aby w plecaku znalazło się miejsce na pelerynę przeciwdeszczową i małą apteczkę. Sprawdź też, jakie warunki pogodowe mogą spotkać cię w trakcie pokonywania szlaku. Unikaj przede wszystkim wędrowania w trackie burz. Jeśli już dopadnie cię ulewa, staraj się zejść jak najniżej, a przede wszystkim zejdź z grani i nie chowaj się przed deszczem pod drzewami.

Visit Zakopane .pl

ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane, Poland

Tel. +48 600 49 49 49
Tel. +48 18 20 64 002

0 0 vote
Daj ocenę