Wirus HPV – 1,6 MLN Polaków może być zarażonych

Wirus HPV – 1,6 MLN Polaków może być zarażonych

5 września 2018 0 przez Głos Szczecina

Wirus brodawczaka ludzkiego (w skrócie HPV) to jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową, której nosicielami są najczęściej osoby w wieku od piętnastu do dwudziestu pięciu lat. Do tej pory zostało wykrytych aż 120 rodzajów wirusa. Chociaż w większości przypadków zarażenie nim nie prowadzi do wystąpienia jakichkolwiek objawów, wiele rodzajów wirusa może doprowadzić do wystąpienia raka szyjki macicy. Badania pokazują, że ogromna większość przypadków wystąpienia raka szyjki macicy jest powiązanych z zarażeniem wirusem HPV.

 

Jest to szczególnie ważna informacja w świetle faktu, że według statystyk rak szyjki macicy jest bardzo częstą przyczyną śmierci kobiet w Polsce. Jeżeli nowotwór zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, jest całkowicie uleczalny. Jest to więc poważne ryzyko zdrowotne, któremu można zaradzić, ale które może też być śmiertelne w skutkach.

Wiek zarażenie wirusem HPV

– Średni wiek u mężczyzn wynosi 22 lata, u kobiet 19. Zmiany obserwuje się u 50-70 % partnerów seksualnych osób z kłykcinami, jednakże nie każdy kontakt seksualny z zarażoną osobą musi prowadzić do zakażenia. Ogólnie za zasadę przyjmuje się, że kłykciny kończyste oraz inne zmiany wywołane przez genitalne typy HPV występują u około 1 % osób aktywnych seksualnie. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Wirus HPV - 1,6 MLN Polaków może być zarażonych

Dlatego ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy sprawia, że wczesne wykrycie wirusa HPV jest tak ważne! Należy przy tym pamiętać, że właśnie brak występowania objawów może sprawić, że nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że jesteśmy zarażeni wirusem. Kobieta, która jest lub była osobą aktywną seksualnie nie może wykluczyć możliwości, że jest zarażona, szczególnie jeśli pali papierosy, jest zarażona wirusem HIV lub kiedykolwiek brała leki immunosupresyjne, ponieważ są to czynniki osłabiające odporność organizmu.

Chociaż wirus HPV kojarzy się przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, należy zwrócić uwagę na fakt, że może on spowodować poważne komplikacje zdrowotne również u mężczyzn. U osób płci męskiej wirus może spowodować wystąpienie kłykciny kończystej prącia oraz raka prącia. Coraz częstszym zjawiskiem są również zmiany spowodowane przez wirus HPV występujące u dzieci, które uległy zakażeniu podczas porodu. Dlatego wykonanie testu na wystąpienie wirusa HPV jest szczególnie polecane kobietom w ciąży.

Na szczęście nowoczesna technologia medyczna pozwala wykryć wirus HPV z dużą dokładnością. Za pośrednictwem strony drwenerolog.pl można zamówić testy HPV, które można wykonać dzięki placówce medycznej należącej do Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Oferujemy kilka rodzajów testów HPV, które mają za zadanie wykrywanie różnych rodzajów wirusa, w tym również tych, które mogą spowodować występowanie nowotworów. Chociaż placówka mieści się w Gdańsku, istnieje możliwość wysyłania próbek przez osoby mieszkające w innych miastach Polski za pośrednictwem kuriera. Na stronie internetowej znajdują się dokładne informacje dla osób, które zdecydują się na tę opcję. Centrum wykonuje badania w sposób poufny i bezpieczny, a wyniki są dostarczane w krótkim czasie.

Zdecydowanie warto jak najwięcej dowiadywać się na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz regularnie wykonywać testy na ich występowanie, gdyż jak widać mogą doprowadzić do niezwykle poważnych komplikacji zdrowotnych. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat HPV dostępnymi na stronie drwenerolog.pl, które zostały opracowane przez dermatologa-wenerologa dr n. med. Igora Michajłowskiego.

Więcej na temat wirusa HPV przeczytasz na stronie https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/