W tym roku została zorganizowana edycja akcji, która nosi nazwę „Tramwaj profilaktyki HIV”.

W tym roku została zorganizowana edycja akcji, która nosi nazwę „Tramwaj profilaktyki HIV”.

13 listopada 2018 0 przez Głos Szczecina

to pomaga przy organizacji edycji? Kiedy i gdzie będzie można skorzystać z tej edycji? Na czym ona polega? Zapraszam do artykułu w którym będą odpowiedzi na te pytania.

 

Tramwaj profilaktyki HIV w weekend w Szczecinie.

Jak co roku tak również i w tym została zorganizowana tegoroczna edycja akcji, która nosi nazwę „Tramwaj profilaktyki HIV”. Jest to akcja, podczas której angażują się pracownicy, Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, to właśnie dzięki nim, osoby przebywające w Szczecinie będą miały możliwość wykonania profilaktycznych badań w kierunku HIV i HCV, do których pracownicy będą jak najbardziej zachęcać.

Każdy, kto będzie w dniach 27 i 28 października przebywał w Szczecinie, niezależnie, czy to będzie mieszkaniec, czy turysta będzie miał możliwość wykonania profilaktycznych badań w kierunku HIV i HCV. Akcja ta będzie wyglądała w ten sposób, że ulicami Szczecina będzie jeździł zabytkowy tramwaj w godzinach 9-15. Akcja ta jest niezwykle przydatna, między innymi HIV i HCV są chorobami, które w dzisiejszych czasach są coraz to powszechniejsze, dlatego też właśnie w tym autobusie pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, ponadto zostaną oni poinformowani o profilaktyce HIV i HCV, m.in. odnośnie do bezpłatnych badań w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Ważną informacją dla wszystkich Szczecinian jest to, że jeżeli w tych dniach nie będzie mógł wziąć udziału w tych badaniach z różnych przyczyn, ponieważ nie będzie go w tym, czasie w Szczecinie lub po prostu z przyczyn koniecznych nie może być wtedy to, akcja ponowni będzie miała miejsce w listopadzie, ponieważ tramwaj wyjedzie na ulice miasta 17 i 18 listopada 2018 r. Także zapewne każdy, kto tylko może powinien wziąć udział w tej akcji, chociażby w celach bezpieczeństwa, ponieważ jak wiadomo, warto dbać o swoje zdrowie.

Każdy, kto ma do czynienia z tą chorobą, powinien wiedzieć, że nie jest z tym sam, że są odpowiednie miejsca i instytucje, które mu we wszystkim pomogą, między innymi ma do swojej dyspozycji Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, który działa w budynku przy ul. Broniewskiego 12, w którym funkcjonuje Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych oraz Poradnia Chorób Zakaźnych. Właśnie w tym miejscu każdy, kto chciałby wykonać sobie bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, to może je zrobić w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 15-18. Dodatkowym udogodnieniem dla pacjenta jest również to, że nie musi się on nigdzie przemieszczać, aby wykonać to badania, ponieważ w jednym miejscu znajduje się punkt diagnostyczny z poradnictwem, opieka ambulatoryjna i możliwość hospitalizacji pacjentów z pozytywnym wynikiem serologicznym w Oddziale Nabytych Niedoborów Immunologicznych. Oczywiście wiele osób, chce w sposób anonimowy wykonać test w kierunku HIV, także jest to miejsce, gdzie mogą być pewni, że ta anonimowość zostanie zapewniona, ponadto będą mieli do swojej dyspozycji profesjonalnych doradców, z którymi mogą przeprowadzać rozmowy zarówno przed wykonaniem testu, jak i po jego wykonaniu.
Statystyki pokazują, że jedynie w tym roku w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych SPWSZ w Szczecinie zanotowano 36 nowych przypadków zakażeń HIV. Badania pokazują, że wiek pacjentów zakażonych jest naprawdę zróżnicowany, ponieważ są to pacjenci od 21 do 64 lat. W 2017 roku zostało zanotowanych, 87 nowych pacjentów są to również pacjenci, którzy zostali przeniesieni z innych ośrodków w Polsce.
Dane, które zawiera Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Polsce, które dotyczą od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 maja 2018 roku, to badania te pokazują, że zarejestrowano zakażenia HIV u 23 153 obywateli Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych HIV było co najmniej, 6 363 zakażonych pokazuje, że najczęstszym problemem, kiedy dochodzi do zakażenia, jest używanie narkotyków, jak wiadomo jest to coraz powszechniejsze zjawisko. Ponadto dane pokazują, że 1 788 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3 576 poprzez kontakt seksualny, który dochodzi pomiędzy mężczyznami. Statystyki pokazują, że w roku 2017 w Polsce wykryto 1526 nowych zakażeń HIV, w tym z województwa zachodniopomorskiego 72 osoby.

Także dosłownie mówiąc, każdy powinien jak najbardziej wziąć udział w tej akcji. Dlatego też każdy powinien zapoznać się z tym artykułem, ponieważ jest to szansa, dla wielu osób, ponieważ można dojechać również w listopadzie do Szczecina i właśnie tam wykonać profilaktyczne badania w kierunku HIV i HCV. Ważną informacją jest również to, że z tymi chorobami można żyć, należy brać tylko odpowiednie leki, jednak najważniejsze jest to, że jeżeli okaże się, że jesteśmy ich nosicielami to, żebyśmy właśnie między innymi poprzez kontakt seksualny nie zarażali innych osób. Każda z osób, która weźmie udział w tej akcji, zostanie w odpowiedni sposób uświadomiona i poinformowana o profilaktyce HIV i HCV, m.in. odnośnie do bezpłatnych badań w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeżeli my jesteśmy zarażeni, to nie powinniśmy zarażać inne osoby, dlatego tak ważna jest wiedza w tym kierunku, czy jesteśmy zakażeni, czy też, nie. Im szybsze wykrycie zakażenia, tym szybsza możliwość leczenia i barania odpowiednich leków.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kołobrzeg reklama

0 0 vote
Daj ocenę