Szczecin wspiera ekologię

Szczecin wspiera ekologię

26 października 2018 0 przez Głos Szczecina

Szczecin wspiera ekologię – miasto otrzymało dotację na zakup czterech samochodów elektrycznych. Szczecin kupuje kolejne samochody elektryczne! Dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW możliwe będzie zakupienie kolejnych pojazdów elektrycznych oraz budowę nowych stacji ładowania, z których bezpłatnie może skorzystać każdy mieszkaniec!

Szczecin wspiera ekologię – miasto otrzymało dotację na zakup czterech samochodów elektrycznych

Szczecin to miasto aktywnie promujące ekologię. Już jakiś czas temu władze zainwestowały w zakup 8 samochodów elektrycznych. Okazuje się, że Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dofinansuje zakup kolejnych czterech samochodów elektrycznych, które już niedługo zasilą obecną flotę.
Rozwój elektromobilności z korzyścią dla środowiska
Pieniądze na zakup czterech nowych samochodów elektrycznych już czekają. Do tej pory miasto korzystając ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zakupiło cztery samochody marki Nissan Leaf i cztery Nissan e-nV200. Pojazdy wykorzystywane są przez miejski samorząd, a nowe modele mają zostać wykorzystywane do eksploatacji w Domach Pomocy Społecznej oraz przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Obecny koszt inwestycji w cztery nowe pojazdy to aż pół miliona złotych – dotacja jaką otrzyma miasto, wyniesie 250 tysięcy złotych. Mimo iż samochody elektryczne są bardzo drogie, efektem ekologicznym działania będzie jednak zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 3,5 tony rocznie.

Ze wsparcia mogą skorzystać także mieszkańcy
Okazuje się, że środki pochodzące z WFOŚiGW są dostępne także dla zwykłych mieszkańców Szczecina. Dotacje dotyczą nie tylko zakupu samochodów elektrycznych, ale także skuterów czy rowerów elektrycznych. Fundusz uruchomił Program Pożyczek dla Osób Fizycznych do 150 tysięcy złotych w formie pożyczki z umorzeniem. W przypadku zakupu nowego pojazdu, umorzenie wynosi 10%. Jeśli zakup pojazdu byłby połączony z kasacją starego, liczba ta zwiększa się do 20%. Warto wspomnieć także o tym, że działania miasta nie obejmują wyłączenie zakupu pojazdów elektrycznych. Z pozyskanych środków powstały już miejskie stacje ładowania pojazdów napędzanych na prąd – przy ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, przy ulicy Felczaka oraz przy ulicy Klonowica. Fundusz wsparł także zakup stacji ładowania przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Ze stacji może korzystać każdy właściciel elektrycznego pojazdu, a ładowanie samochodu jest całkowicie bezpłatne. W przeciągu zaledwie 30 minut stacje pozwalają na naładowanie 80% baterii.

Artykuł powstał dzięki portalowi pierwsza pożyczka