Spotkanie z Dudy z Trumien nie będzie możliwe

Spotkanie z Dudy z Trumien nie będzie możliwe

1 marca 2018 0 przez Głos Szczecina

Polska w maju tego roku ma przejść na miesiąc przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Planowane w tym czasie spotkanie na najwyższym szczeblu z Donaldem Trumpem może być nie możliwe ze względu na trwający konflikt z Izraelem.

6 lutego br. Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę o IPN, jednak skierował ją natychmiastowo do Trybunału Konstytucyjnego aby zbadać jej zgodność z obecnymi zapisami zawartymi w zasadniczej ustawie.

Początkiem marca wejść w życie miała ustawa o IPN. Dla przypomnienia, ustawa miała chronić państwo polskie przed fałszywymi oskarżeniami jakoby zbrodnie nazistowskie przypisywane były Polsce. Chodziło głównie o sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Ustawa wprowadza karę pozbawienia wolności, za oskarżanie państwa polskiego i przypisywanie im zbrodni nazistowskich. Oprócz tego, ustawa również posiada nowe przepisy umożliwiające wytaczanie postępowania karnego za wypieranie się zbrodni przez ukraińskich nacjonalistów. Podpisanie ustawy o IPN budziło sporo kontrowersji i doprowadziło do pogorszenia naszych relacji między innymi z Izraelem, Ukrainą a także USA.

Podpisanie ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda 6 lutego podpisał ustawę o IPN, która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 roku. Prezydent podpisując ustawę, uzasadniał swoją decyzję jako obronę państwa Polskiego przed fałszywymi deklaracjami, jakoby obozy zagłady znajdujące się na terytorium polski były „POLSKIE”. Oczywistym jest, że zbrodnie popełnione podczas II Wojny Światowej były dokonaniem nazistowskich Niemiec. Prezydent Andrzej Duda w swoich wypowiedziach użył argumentu o ochronie Polski i Polaków a także naszej wrażliwości. Prezydent podpisując ustawę wysłał ją do TK w celu sprawdzenia jej zdolności. Wypowiedział się również o wywołanych kontrowersjach i falach sprzeciwu, które utrzymują się ciągle wokół ustawy. Nie ma ona na celu zabronienie mówienia prawdy i karania tych, którzy chcą ją głosić, lecz dbania o dobre imię Polski, i Polaków, którzy w tym czasie narażali własne życie aby bronić Żydów.

Ustawa o IPN ma bronić dobrego imienia narodu polskiego przed fałszywymi oskarżeniami i kłamstwami, jakoby Polacy mieli brać udział w zbrodniach dokonywanych przez nazistowskie Niemcy. Nie chodzi o zacieranie pojedynczych sytuacji, które miały miejsce ale dbać o ogólne dobro narodu. Nowelizacja ustawy o IPN wywołała falę oburzenia i została skrytykowana przez przedstawicieli Ukrainy, USA oraz Izraela, jakoby miała karać świadków tamtych zbrodni za głoszenie prawdy. Sekretarz stanu USA wypowiedział się, jakoby Nowelizacja Ustawy miała mieć szkodliwy wpływ na wolność słowa a także naukę i rozwój badań dotyczących tamtych czasów. Największe kontrowersje wzbudzone są wokół ukrywania prawdy odnośnie szmalcownictwa, które w tamtym czasie miało miejsce – chodziło o wymuszanie na Żydach okupów w zamian za milczenie i nie wydanie ich Niemcom.

Co dalej ze spotkaniem z Donaldem Trumpem?

Spór wokół ustawy o IPN znacznie pogorszył nasze stosunki z USA, do tego stopnia, że spotkanie na szczeblu międzynarodowym z Donaldem Trumpem i Andrzejem Dudą może nie mieć miejsca. Do czasu rozwiązania kryzysu z Izraelem, nie będzie możliwe aby władze polskie spotkały się z Prezydentem oraz wiceprezydentem USA.
Spotkanie na najwyższym szczeblu jest zamrożone do czasu trwania konfliktu  Polski z Izraelem.
Do spotkania z przedstawicielami USA miało dojść z okazji przejęcia przez Polskę obowiązków przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w maju tego roku. Andrzej Duda wraz z Mateuszem Morawieckim pojawią się wówczas w Nowym Jorku – miało to być według MSZ najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne w tym roku. Próbowano podjąć również zorganizowanie spotkania na najwyższym szczeblu z prezydentem USA, jednak Amerykanie delikatnie wybrnęli z tej sytuacji. Problem z organizowaniem takiego spotkania jest spowodowany konfliktem na linii Polska – Izrael.

Zamrożone stosunki z USA

Prezydent Andrzej Duda pojawił się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbywały się w Pjongjangu. Wówczas próbowano zorganizować spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydentem USA. Mike Pence jednak nie zgodził się na spotkanie z naszym prezydentem. Powodem miał być brak czasu oraz ryzyko spotkania wiceprezydenta USA z delegacją Korei Północnej. Stosunki z USA znacznie ucierpiały po podpisaniu ustawy o IPN. Polska Delegacja przebywa obecnie w Izraelu, gdzie ma zostać przeprowadzony dialog z władzami Izraela odnośnie zaistniałej sytuacji. Jak zapowiadają delegaci z naszego kraju, Polska jest gotowa do rozmów na temat prawd historycznych.