Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

W Polsce mamy bardzo zanieczyszczone powietrze. Najgorsza sytuacja panuje obecnie nad Małopolską, gdzie dosłownie nie ma czym oddychać. Przekroczenia normy jakości powietrza wynoszą tu nawet ponad 700%.

Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

Początek marca nie przyniósł nam zmian jeśli chodzi o smog. Temperatury powietrza nie odpuszczają, mróz skłania nas do ciągłego palenia w piecach, a na ulicach miast nie brakuje samochodów emitujących ogromną ilość spalin. Mało kto w tak mroźne dni przesiada się do komunikacji miejskiej. Najgorsza sytuacja panuje już dłuższy czas w Małopolsce, gdzie nad większością miast wisi „smogowa czapa”, a normy jakości powietrza są wielokrotnie przekroczone. Mieszkańcy są przyzwyczajeni do takiej sytuacji, jednak martwią się o swoje zdrowie – smog może dać o sobie znać nawet po kilkunastu latach.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem był Nowy Targ

Nad cała Małopolską unosi się gęsty smog, najgorzej było w nocy z soboty na niedzielę. Rekord smogu padł w Nowym Targu, gdzie wskazania urządzeń pomiarowych pokazały stężenie pyłu PM10 na poziomie 355 µg/m3 – jest to 710% dopuszczalnej normy! W części pyłomierzy w tym mieście brakło skali do pomiaru smogu. W porównaniu z Nowym Targiem, całkiem dobrze oddychało się w Krakowie, gdzie stężenie tego samego pyłu sięgało „zaledwie” 570% dopuszczalnych norm. Nad ranem było tylko nieco lepiej, jednak powietrze którym oddychają mieszkańcy Małopolski nadal jest bardzo zanieczyszczone.

Airly – najbardziej zanieczyszczona jest Małopolska i Śląsk

Z mapy Airly wynika, że obecnie najbardziej zanieczyszczonymi regionami są Śląsk i Małopolska, najkorzystniej wygląda sytuacja nad północnymi częściami kraju. Musimy czekać jeszcze nieco czasu, aż powietrze wróci do w miarę normalnego poziomu, jednak problem smogu nad Polską jest naprawdę duży. Z najnowszych badań wynika, że aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy leży w naszym kraju, a na czele zestawienia stoi Żywiec oraz Pszczyna. W walce o czyste powietrze nad krajem rząd stosuje rożne metody działań, które jednaj przynoszą nikły skutek. 750 milionów złotych ma zostać przekazanych na program termomodernizacji budynków mieszkalnych w polskich miastach, który obejmie między innymi wymianę starych pieców węglowych.  Program wymiany piecy trwa, popularyzowane są ekologiczne metody ogrzewania, kontroluje się emisję spalin wydzielaną przez samochody – okazuje się to jednak przysłowiową kroplą w morzu w walce o czyste powietrze. Szacuje się, że w całym kraju smog może przyczyniać się nawet do 50 tysięcy zgonów rocznie!

Polska narusza unijne przepisy odnośnie jakości powietrza

Program walki ze smogiem w Polsce na pewno będzie musiał trwać kilka lat. Pod koniec lutego Komisja Europejska wydała wyrok w sprawie powietrza nad Polską, które przekracza dopuszczalne normy – jeśli nadal nic się nie zmieni, na nasz kraj mogą zostać nałożone dotkliwe kary pieniężne, wynoszące nawet 4 miliardy złotych! fundacja Client Easrth – Prawnicy dla Ziemi  wyliczyła, że Polska może zostać objęta karą sięgającą od 5 tys. do prawie 304 tys. euro  za każdy dzień z powietrzem naruszającym przepisy. Jak wiadomo, szczególnie w okresie zimy jakość powietrza nie przekraczająca norm należy u nas do rzadkości. Gdyby w naszym kraju obowiązywały podobne alarmy smogowe jak choćby we Francji, W wielu polskich miastach stan alarmowy mógłby trwać nieprzerwanie nawet 2 miesiące, w innych co najmniej kilkadziesiąt dni w roku.

 

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
DorotaAnka z Zielonej GóryRafałannek@interia.eu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
annek@interia.eu
Gość

Rzą powinien szybko opracować jakieś bardziej skuteczne metody na walkę ze smogiem, może dotacje do rachunków przy wymianie ogrzewania na ekologiczne…Ciężko stwierdzić, ale naszym powietrzem nie da się oddychać!

Rafał
Gość
Rafał

Mieszkam na wsi i widzę czym ludzie palą w piecach.Niestety ludzie palą byle czym.Śmieci wszelkiego rodzaju.Dopóki ludzie będą tak postępować to nic się nie zmieni.A nie każdego stać żeby kupić sobie wysokiej jakości opał.I to jest takie błędne koło.

Anka z Zielonej Góry
Gość
Anka z Zielonej Góry

Z przerażeniem śledzę kolejne raporty o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Aż wierzyć się nie chce, że w tylu miastach Polski jest taki duży smog, i to w górach, gdzie powinno być czyste powietrze. Ma to napewno bardzo zły wpływ na nasze zdrowie, wiec trzeba robić wszystko, aby to się zmieniło.

Dorota
Gość
Dorota

U mnie w mieście nie jest najgorzej, ale i tak zdarza się, że ktoś pali śmieciami. Śmierdzi w całej okolicy, dym szczypie w oczy i dokładnie widać z którego komina wydobywa się ta trucizna. Zastanawiam się zawsze, dlaczego nikt z tym nic nie zrobił. Otóż były skargi, ale okazuje się, że nie można tak po prostu wejść do czyjegoś domu i zrobić kontroli…