Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

4 marca 2018 4 przez Głos Szczecina

W Polsce mamy bardzo zanieczyszczone powietrze. Najgorsza sytuacja panuje obecnie nad Małopolską, gdzie dosłownie nie ma czym oddychać. Przekroczenia normy jakości powietrza wynoszą tu nawet ponad 700%.

Smog wisi nad Polską. Jedna z najgorszych sytuacji panuje obecnie w Małopolsce

Początek marca nie przyniósł nam zmian jeśli chodzi o smog. Temperatury powietrza nie odpuszczają, mróz skłania nas do ciągłego palenia w piecach, a na ulicach miast nie brakuje samochodów emitujących ogromną ilość spalin. Mało kto w tak mroźne dni przesiada się do komunikacji miejskiej. Najgorsza sytuacja panuje już dłuższy czas w Małopolsce, gdzie nad większością miast wisi „smogowa czapa”, a normy jakości powietrza są wielokrotnie przekroczone. Mieszkańcy są przyzwyczajeni do takiej sytuacji, jednak martwią się o swoje zdrowie – smog może dać o sobie znać nawet po kilkunastu latach.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem był Nowy Targ

Nad cała Małopolską unosi się gęsty smog, najgorzej było w nocy z soboty na niedzielę. Rekord smogu padł w Nowym Targu, gdzie wskazania urządzeń pomiarowych pokazały stężenie pyłu PM10 na poziomie 355 µg/m3 – jest to 710% dopuszczalnej normy! W części pyłomierzy w tym mieście brakło skali do pomiaru smogu. W porównaniu z Nowym Targiem, całkiem dobrze oddychało się w Krakowie, gdzie stężenie tego samego pyłu sięgało „zaledwie” 570% dopuszczalnych norm. Nad ranem było tylko nieco lepiej, jednak powietrze którym oddychają mieszkańcy Małopolski nadal jest bardzo zanieczyszczone.

Airly – najbardziej zanieczyszczona jest Małopolska i Śląsk

Z mapy Airly wynika, że obecnie najbardziej zanieczyszczonymi regionami są Śląsk i Małopolska, najkorzystniej wygląda sytuacja nad północnymi częściami kraju. Musimy czekać jeszcze nieco czasu, aż powietrze wróci do w miarę normalnego poziomu, jednak problem smogu nad Polską jest naprawdę duży. Z najnowszych badań wynika, że aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy leży w naszym kraju, a na czele zestawienia stoi Żywiec oraz Pszczyna. W walce o czyste powietrze nad krajem rząd stosuje rożne metody działań, które jednaj przynoszą nikły skutek. 750 milionów złotych ma zostać przekazanych na program termomodernizacji budynków mieszkalnych w polskich miastach, który obejmie między innymi wymianę starych pieców węglowych.  Program wymiany piecy trwa, popularyzowane są ekologiczne metody ogrzewania, kontroluje się emisję spalin wydzielaną przez samochody – okazuje się to jednak przysłowiową kroplą w morzu w walce o czyste powietrze. Szacuje się, że w całym kraju smog może przyczyniać się nawet do 50 tysięcy zgonów rocznie!

Polska narusza unijne przepisy odnośnie jakości powietrza

Program walki ze smogiem w Polsce na pewno będzie musiał trwać kilka lat. Pod koniec lutego Komisja Europejska wydała wyrok w sprawie powietrza nad Polską, które przekracza dopuszczalne normy – jeśli nadal nic się nie zmieni, na nasz kraj mogą zostać nałożone dotkliwe kary pieniężne, wynoszące nawet 4 miliardy złotych! fundacja Client Easrth – Prawnicy dla Ziemi  wyliczyła, że Polska może zostać objęta karą sięgającą od 5 tys. do prawie 304 tys. euro  za każdy dzień z powietrzem naruszającym przepisy. Jak wiadomo, szczególnie w okresie zimy jakość powietrza nie przekraczająca norm należy u nas do rzadkości. Gdyby w naszym kraju obowiązywały podobne alarmy smogowe jak choćby we Francji, W wielu polskich miastach stan alarmowy mógłby trwać nieprzerwanie nawet 2 miesiące, w innych co najmniej kilkadziesiąt dni w roku.