Skwer na już-zieleń na potem.

Skwer na już-zieleń na potem.

15 października 2018 0 przez Głos Szczecina

Skwer na już-zieleń na potem. Jak będzie wyglądał skwer? Jakie są komplikacje? Czy inwestor wywiąże się ze swojego zobowiązania? Jaki ma czas na wykonanie? Zapraszam do przeczytania artykułu w którym można znaleźć odpowiedź na wszystkie te pytania.

Skwer na już-zieleń na potem

Na skwerze im. Telesfora Badetki powstały nowe alejki, a także oświetlone znajdujące się przy nich ławki. Znaleźć tam można różnego rodzaju urządzenia, z których będą mogli korzystać do wspólnej zabawy zarówno mniejsi, jak również starsi. Jednak niestety mimo wielu obietnic do tej pory nie widać nasadzeń drzew i krzewów. Także niestety, ale w mieście „pływającego ogrodu” zrobiono tzw. inwestycję w zieleni: na skwerze im. Telesfora Badetki i która kosztowała około 1,3 miliona złotych.
Ze względu na to, że doszło do wycinki drzew i krzewów na tymże skwerze, Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo jeszcze we wrześniu wszczęła śledztwo właśnie w tej sprawie. Ponadto zniszczenia te spowodowały zniszczenia w znajdujących się tam zwierząt w znacznych rozmiarach poprzez zabijanie i okaleczenie w trakcie okresu lęgowego ptaków, które są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Warto przypomnieć, że służby miejskie do wycinki zakwalifikowały 22 drzewa (klony, brzozy, głogi, robinie, jarząby, nawet modrzew o obwodzie 180 cm) raz 84 m kw. krzewów, ponieważ stwierdzono, że kolidują z inwestycją. Natomiast jeżeli chodzi o cięcia sanitarne to kolejne 73 drzewa, choć w różnym stopniu ingerencji w ich korony: od 10 do 30 i 40 procent.
Niestety nie zastosowano się przepisu ochronnego, który wyraźnie mówi o trwającym okresie ochronnym dla ptaków i mimo tego okresu dokonano wycinki. Społecznikom, którzy otrzymali, wsparcie przez służby marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, powstrzymali przycinkę koron.

Ważną informacją w tej sprawie jest to, że decyzja administracyjna, która daje zezwolenie na usunięcie zieleni, została wydana jedynie warunkowo. Należy to rozumieć w ten sposób, że na skwerze mają się pojawić nowe nasadzenia: 10 drzew liściastych, 242 krzewy iglaste oraz 833 liściaste.
Jedna z mieszkanek, a mianowicie pani Lidia, która mieszka właśnie tuż przy skwerze im. Badetki poinformowała, że niestety, ale nowych nasadzeń wciąż brak. Ponadto dodała, że zamiast pięknej zieleni pojawiały się niewielkie kopce czarnej ziemi. Dodała również, że ilość tej ziemi jest naprawdę znikoma, ponieważ jest jej zbyt mało, żeby posłużyła do założenia trawników z siewu. Może nie każdy o tym wie, ale jest specjalne zalecenie, które jest wydawane Zakład Usług Komunalnych. Zalecenie to wyraźnie mówi, że powinno to polegać na „dowiezieniu ziemi żyznej i rozścieleniu jej oraz wyrównaniu powierzchni na grubość 25 centymetrów”. Pani Lidia dodała również w swojej wypowiedzi, że tego wszystkiego jest o wiele za mało, również na założenie trawników z rolki, ponieważ został jej przekazany wzór w ZUK i na tydzień przed planowanym układaniem darni należy zasilić glebę nawozem do trawników, następnie „rozścielić 10-centymetrową warstwę żyznej gleby”. Podkreśliła również, że jeżeli jest zamiar, aby na tym skwerze ma się pojawić ponad tysiąc nowych krzewów, to jest wręcz przekonana, że tej ziemi, która została nowo nawieziona nie starczy nawet do całkowitego zaprawienia dołów, w których mają być posadzone, ponieważ ilość tej ziemi jest naprawdę niewielka.

Dodała również, że otrzymała informację w ZUK, że każdy z takich dołów ma być równy dwukrotnej objętości bryły korzeniowej danej sadzonki. Także pani Lidia jest nawet przekonana w 100%, że tej ziemi na pewno zabraknie.

Oczywiście, informacje, jakie zostały przekazane przez Panią Lidię, która mieszka właśnie tuż przy skwerze im. Badetki zaintrygowały niemalże wszystkich. Dlatego też oczywiście zostało to wszystko bardzo dokładnie sprawdzone. W pierwszej kolejności sprawdzono, czy aby na pewno Pani Lidia mówi prawdę i jak się okazało rzeczywiście takie zalecenia przekazał ZUK firmom, które zajmują się codziennym utrzymaniem i pielęgnacją zieleni na miejskich skwerach, placach, przy ulicach i w parkach. Wiadomo również, że w przypadku skweru im. Badetki zapewne nie będzie robił wyjątku od tejże sztuki ogrodniczej. Także, aby utrzymać założony standard, to jak najbardziej dojdzie do rzetelnego odbioru wykonanych prac.

Pani Lidia w swojej wypowiedzi dodała również, że niestety, ale ziemi ubywa jest jej coraz to mniej w to wszystko za sprawą tego, że ludzie przychodzą z workami, pakują w nie żyzną ziemię i po prostu odchodzą. Także dodaje, że jest to naprawdę bardzo niepokojący proceder, który niestety, ale ma miejsce. Także Pani Lidia obawia się sama, że kopczyki z czarną ziemią do czasu nasadzeń zieleni na skwerze po prostu nie przetrwają.

Oczywiście w tej sprawie inwestor otrzymał czas, tylko do końca bieżącego roku na dokonanie nowych nasadzeń na skwerze im. Badetki, zalecenie to zostało wydane przez Służby marszałka. Ważną informacją w tej sprawie jest również to, że ZUK zobowiązał wykonawcę inwestycji do zakończenia prac w zieleni do końca października bieżącego roku.

Także czas pokaże, czy inwestor wywiąże się z zobowiązania, czy też, nie. Mamy już prawie połowę miesiąca, czas leci a prac, jakich jest do wykonania jest naprawdę wiele, a ponadto ziemia, która została przeznaczona do nasadzenia zieleni jest rozchwytywana przez ludzi w mgnieniu oka.

 

 

Artykuł powstał dzięki portalowi wonga logowanie